Roubování třešně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
7.2.2020 8:21

Pokud bude hlavní funkcí stromu dominanta před domem a tedy jeho vzhled, pak by nemělo být víc odrůd na jednom stromě. Koruna nebude nikdy úplně souměrná, odrůdy nepokvetou současně, takže pokvete půl stromu, totéž při zrání. Ale je to na zvážení, zda je důležitější estetika nebo úroda. Největší koruny mají Karešova a Burlat. V případě více odrůd je třeba volit sorty s podobnou růstovou potencí.
   Lepší je na skorou třešeň naroubovat pozdní (aby byla výš). Ty skoré se trhají dřív. Vhodná doba pro přištěpování je rok po výsadbě, kdy stromek je zakořeněný a vykázal vlastní přírůstky na které můžete roubovat opulací.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 2.8.2018 11:05

Nechal bych to na jaro. Nic moc tím teď nezískáte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.83 (?), 2.8.2018 14:14
Já taky. Řezné plochy - i když budou zatřené - se nyní hojit nebudou, jen vysychat a v zimě namrzat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fahrweed - (11) - 35.55 (?), 6.2.2020 21:22

Mám trochu překombinovaný dotaz, ale pokud se mezi Vámi najde někdo zkušený, tak určitě fundovaně poradí...

Před domem chceme jako dominantu velkou třešeň. Půda není nic extra a strom má být velký, takže to bude podnož ptáčnice. Protože chceme vybírat už alespoň trochu větší strom v zemním balu, bude pravděpodobně zapěstovaný jako vysokokmen.

Doma se nejsme schopni domluvit na odrůdě. Na jednu stranu by se nám líbily první nečervivé třešně (Rivan, Burlat, Kaštánka), na druhou i nějaká chrupka (Lapins, Kordia). Místo máme ale jen na jeden strom.

Momentálně jsou v okruhu 100m nejméně dvě třešně, ale probíhá tady výstavba, některé stromy jdou k zemi, takže na mě možná radši při opylování nespoléhat.

A teď dotaz první:

Kterou odrůdu na ptáčnici vybrat a které do ní doroubovat? Vybrat např. Lapins a naroubovat Rivan a Kaštánku? Nebo vybrat Kaštánku a naroubovat Rivan, Lapins a Kordii atd..?

Druhý související dotaz:

Jak velký / starý by měl být ten hlavní strom, když mám roubovací roupy? :-) Mám možnost koupit např. Lapins ve velikosti 14/16 nebo Kaštánku 25/30. Jsou to obrovské rozdíly. Nebo nechat strom růst a kořenit a rouby dělat až za pár let? Nerad bych ten strom zničil nebo dosáhl nějakého fakt nehezkého koštěte, protože by každý roub rostl diametrálně odlišně...

Díky za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.2.2020 8:21

Pokud bude hlavní funkcí stromu dominanta před domem a tedy jeho vzhled, pak by nemělo být víc odrůd na jednom stromě. Koruna nebude nikdy úplně souměrná, odrůdy nepokvetou současně, takže pokvete půl stromu, totéž při zrání. Ale je to na zvážení, zda je důležitější estetika nebo úroda. Největší koruny mají Karešova a Burlat. V případě více odrůd je třeba volit sorty s podobnou růstovou potencí.
   Lepší je na skorou třešeň naroubovat pozdní (aby byla výš). Ty skoré se trhají dřív. Vhodná doba pro přištěpování je rok po výsadbě, kdy stromek je zakořeněný a vykázal vlastní přírůstky na které můžete roubovat opulací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 227.124 (?), 7.2.2020 17:54

"Lepší je na skorou třešeň naroubovat pozdní (aby byla výš)."

Mam to tak, ale lutujem ze som to nedal naopak.

Preco : V pripade postreku neskorych ceresni proti cervivosti je vyhodne mat neskore dole, da sa selektivne striekat spodna cast, ktora inak byva (u mna) cerviva z 3/4 a vrchna - skora cast sa uz v tom casu konzumuje a postrek je nemozny + ani ho moc netreba. Zaroven su skore ceresne navrchu oslnene a zreju skor, ako naopak, kedy potom vdaka pritieneniu zreju spodne-skore oneskorene zaroven s oslnenymi neskorymi, ktore maju navrchu plne slnko a zrychlia zrenie. Kordiu z vrcholu pravidelne oberam zaroven s Burlatom zo spodnej casti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
fahrweed - (11) - 35.55 (?), 8.2.2020 15:19

Časy dozrávání s ohledem na vlastní stínění stromu jsem zapomněl brát v úvahu. Myšlenka, že by dole byla např. Lapins a zbytek koruny byla třeba Kaštánka, mi hlavou proběhla - právě s ohledem na případný postřik spodních větví proti vrtuli.

Znamenalo by to koupit ranou odrůdu a na spodní patra naroubovat pozdní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.245 (?), 8.2.2020 21:28

Zrovna v případě třešní bych dal přednost standardnímu mladému materiálu.

Snazší je přeroubovat terminál, než jednotlivé větve. Jde samozřejmě obojí, jen je potřeba, aby přeroubované větve měly dost energie k dalšímu růstu.

Loňi jsem přerouboval spodní větve jedné třešně. Letos vrazím rouby na vršek. Ten vršek jsem loni srazil, abych podpořil rouby na kosterních větvích. Na vršku mám teď pěkné silné výhony a na ně budu roubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika