Roubování třešně



host - 218.75 (?)
6.5.2012 9:06

Prosim o radu, lze naroubovat třešen na sřemchu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
host - 134.38 (?), 6.2.2012 9:57

Minulý rok som vrúble odoberal niekedy v prvej polovici februára. Štepil som až v dobe prúdenia miazgy za kôru. Vrúble som uchovával v chladničke. Problém s predčasným pučaním som nemal. Takže si myslím, že ešte nie je na ich odobranie neskoro. Mne sa osvedčilo štepenie za kôru. Mal som väčšiu úspešnosť ako pri štepení do rozštepu. zároveň je to metóda, pri ktorej nie je potrebná taká presnosť, ako pri kopulácii. Nepremýšľal ste aj nad touto metódou? Určite toho vyskúšajte naštepiť čo najviac (väčšia pravdepodobnosť, že sa niečo ujme). A zaobstarajte si veľa literatúry. Ja som sa tiež učil podľa toho, čo som prečítal. Nie som síce žiadny znalec, ale prvé úspechy už mám. Veľa šťastia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.203 (?), 9.3.2012 11:57

Tak nakonec jsem oslovil pána, který kdysi rouboval stromky našim.Narouboval mi tři větvičky, co jsem se na něj díval tak dokonale na sebe řezané strany nesedly a stáhnutí páskou mohlo být také pevnější. Říkal že peckoviny se ujímají těžko že když dobře tak je ujme jeden ze tří.Teď už jen budu čekat jak to dopadne. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 218.75 (?), 6.5.2012 9:06

Prosim o radu, lze naroubovat třešen na sřemchu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kranex - (47) - 7.81 (?), 30.6.2012 9:23

tiez my to chodi po rozume, vyzeraju pribuzne... vyskusam a dam vediet...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.71 (?), 10.5.2012 14:56

Zdravím,

na základe rady jedného staršieho skúseného ovocinára čerešne štepím takmer výhradne ihneď po vykopaní plánok vo voľnej prírode. Plánky kopem tesne pred pučaním, keď začína prúdiť miazga. Som od Žiliny, takže je to niekde v prvej polovici apríla. Ihneď po vykopaní štepím v ruke anglickou kopuláciou alebo za kôru pri hrubších podpníkoch a následne zaštepené stromčeky vysádzam na stanovište. Vrúble odoberám v januári alebo februári, ale prijímajú sa aj narašené priamo odobraté zo stromu. Ujateľnosť je takmer 100 %. Obdobne som skúšal aj jablone a hrušky, takisto takmer 100 % ujateľnosť. Treba vyskúšať.

Vlado.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.5.2012 15:31

Blahopřeji. Měl jsem podobné dobré zkušenosti pouze s jabloněmi a hrušněmi, s tím rozdílem, že jich v přírodě mnoho nenalézám, musím je vypěstovat ze semen. Přesto raději roubuju již zakořeněné podnože, protože zasazené čerstvé štěpovance se sice ujímají, ale růst je v prvním roce slabý.
   Co se týče třešní -  ptáčnic, těch nacházím v přírodě dost. Obvykle se ale nejedná o semenáče, nýbrž výhony vyrostlé od kořenů starých třešní. Po vykopání často mají špatné a porušené kořeny, takže mnoho se jich neujme ani ve školce. Navíc nemívají dost dlouhé a silné letorosty. Proto se mi osvědčil jiný postup. Planý stromek v přírodě silně seříznu a další rok naroubuju vyrostlý silný letorost v korunce kopulací v předjaří. Na podzim téhož roku přesadím hotový stromek na místo - někdy mám výše uvedené problémy s chybějícími kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 48.82 (?), 6.5.2015 19:29
Rad bych se take podelil o zkusenost. Jednou za cas me to popadne, vyhlednu si v zanedbane zahrade nebo na mezi, ceste kolem lesa semenace tresni(je uplne jedno co jsou zac..) Prelezu plot vyreju je odvozim, zasadim(unor/brezen/ nad nulou) jak se zacnou prodavat stromky, jeden s poradnymi slahouny koupim. Nadelam z nej i dvacet roubu po trech pupenech.Maji krasne zpozdeni, tim ze je meli nekde uskladnene:)) A semenace naroubuju jak se mi chce.Rozstep.Kopulace.Nozka. Treba 5 roubu.Naprosta vetsina se ujme.Mam tak tri tresne asi 5 visni,3 sladkovisne, zbytek rozdany.Omotavam pruhled.paskou a ohreji si vceli vosk a steteckem mazu konce i pasku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 19.6.2017 17:51

Letošní roubování třešní. Na prvním snímku vzorově přijatý roub Kordie, odebraný z matečného stromu bezprostředně před roubováním 15.března, se třemi silnými výhohy. Na druhém snímku roub pestré chrupky s polorozvinutými listy, roub byl odebrán z matečného stromu v prosinci. Na terminálu se roubování nepodařilo vůbec, proto jsem zbytek terminálu odříznul a rovnám nejvýše rostoucí letošní výhon jako nový terminál.

Bezproblémově přijatý roub Kordie
Bezproblémově přijatý roub Kordie
Pestrou chrupku nechce semenná podnož přijmout
Pestrou chrupku nechce semenná podnož přijmout
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JirkaS - (15) - 139.55 (?), 30.7.2018 18:57

Zdravím vespolek a prosím o radu,

procházel jsem mnoho diskusí ale nikde nenašel jednoznačnou odpověď - dočetl jsem se, že třešeň lze roubovat (ne očkovat) i v druhé míze, což má být cca srpen až září. Také se často zmiňuje v této době vhodnější roubování za kůru i když na jaře je prý lepší kopulace. Má te tu někdo zkušenosti s letním orubováním třešní? Je to na ptáčnici, kmínek ca 4-5 let starý, obrost (na který lze roubovat) stáří většinou 1-3 roky. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.7.2018 19:43

Kdysi jsem to dělal kopulací v korunce bez ohledu na mízu a zakryl na 3 týdny mikroténem. O 10 cm níže jsem dal i očko (Forkert), které nebylo zakryto ani převázáno přes pupen. Na jaře obojí vyrašilo. Místo štěpování mělo v průměru asi 10 mm. Myslím, že obvyklejší je roubování kopulací v předjaří. Pokud bych však dnes dostal vzácný roub tak bych ho určitě použil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika