Roubování nazeleno



host - 45.30 (?)
2.6.2016 22:00
zdravím mam zaujem o byline vrublovanie orecha mohly by ste to trocha detailnejšie popísať techniku a čas ja som skušal ablaktaciu no bez uspechu dakujem FeroM
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 38.202 (?), 31.5.2016 22:23, zobrazeno: 7780x

Zdravím vás s dotazem: Zkoušeli jste někdo roubovat třešně včil -- v této době -- nazaleno jako třeba angrešt? Zůstaly mi nějaké podložky, které by příští jaro byly už moc vysoké, tak mě napadlo do nich něco "píchnout" včil -- právě v tuto dobu. S angreštem na meruzalku to jde docela dobře (loni 7 ze 7). Zkoušel jsem v neděli i šeříky, zatím to není poznat. A nevím, jestli to mohu risknout a možná se případně stát pionýrem slepých uliček, abych pak nemusel hlásat něco jako slavný a proslulý génius Jára Cimrman: "Nikoli, pánové, nikoli. -- Vyfukováním tabákového kouře skrz vodu zlato nevznikne".

Dík za tip nebo zkušenost.

Pohoda, hezký den

Josef

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.193 (?), 1.6.2016 8:26

Bylinné roubování s úspěchem používám v podstatě na celý běžný zahrádkářský sortiment - peckoviny, jádroviny, drobné ovoce (rybíz, angrešt), révu, ořešák... Tímto způsobem lze ušetřit jeden rok. Touto dobou naroubované řízky (lze použít vrcholové nebo i z nižší části bez vrcholu) vytvoří do pozimu základ korunky, angrešty, rybízy a réva druhým rokem běžně plodí. Též je možné přeroubovat vyrašené bylinné výhony (mladé vlky) při neúspěšném klasickém roubování. Letošní semenáče peckovin (ideálně přirychlené v pařeništi nebo ve skleníku) je možné roubovat již nyní nad zemí - do podzimu udělají běžný špičák nebo v červenci, kdy dorostou do cca metrové výšky, tak ve vrcholu. Po přeroubování zásadně překrývám PE sáčkem.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 137.94 (?), 1.6.2016 8:58

vrubloval by som jabloň, priemer podpníka je asi 1,5 cm? akým spôsobom? do rázštepu alebo radšej za kôru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.6.2016 9:45

Pokud je roubovaný výhon podnože jednoletý (což při síle 1,5 cm asi není), pak nejlépe kopulací. Bude-li roub slabší, nevadí, stačí, když se kambia kryjí na jedné straně.
Je-li podnož starší, pak je lepší za kůru než do rozštěpu. Rána je menší a hojení rychlejší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 169.200 (?), 1.6.2016 21:05

Navrubloval som 4 jablone - 3 kopuláciou a 1 za kôru + 2 konáre čerešní, na každý vrubel som dal igelit. V tomto čase asi za pár dní zistím, či sa to podarilo nie? Vrúbel by nemal zvädnúť. Igelit dokedy treba nechať na vrúbli?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 188.207 (?), 17.6.2016 21:34

Za 2 týždne takto vyzerá navrúblovaná jabloň, 3 zo 4 rašia, čerešne nie. Dokedy ponechať igelit na vrúbloch?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 17.6.2016 22:53

Dobrý den.
Žádný igelit na foto nevidím. Proto nevím, co máte na mysli. Jestli roubovací pásku nebo jestli jste na focení igelit sundal.
Já to dělám takhle. Na žádné jabloňové a hruškové rouby jsem ještě mikroténový pytlík nedával. Raší i tak dobře, jsou dost odolné. Začal jsem mikrotén používat na třešně při pozdějším roubování. Tím pozdější mám na mysli za kůru, nebo v té době. Je to taková moje „berlička“, když už jsou rouby narašené a normálně by se mi už nejspíš nechytly.
Letos jsem použil mikrotén u narašených slivoní a třešně. Rouby (za kůru) vyrazily jako „blesk“ a za cca 10 dní už měly výhonky i 3 cm. Pytlíky byly uvnitř silně mokré a lepily se na lístky. Měl jsem obavu, že začnou zahnívat nebo je spálí slunce a tak jsem pytlíky i stínění po cca 10 dnech naráz sundal. Myslel jsem, že už jsou „za vodou“. Rouby třešně a Bellamiry mi kompletně zašly, rouby Hermana zčásti. Takže letos jsem s pytlíky nepochodil dobře.
Dřív se mi v mikroténu skoro všecko povedlo. Ale rouby byly v neporušeném mikroténu cca 14 dní. Pak jsem pytlík jen trochu prostřihl, aby vlhkost postupně odvětrala, pak pytlíky sundal, ale dál ještě stínil staniolem další týden. Tak se mi to dařilo.
Také roub vážu jinak než Vy. Utahuji roub silou co snese páska a používám silnější vrstvu pásky. Tím (zalisováním) se snažím nahradit nepřesnosti řezu. Také se mi zdá, že na roubovanci máte mšice. Dokáží roub utrápit. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 188.207 (?), 18.6.2016 9:22

Igelit som odstránil kvôli fotkám. Asi urobím otvor na sáčku, aby sa ľahšie prispôsobili k momentálnym horúčavam.

Možno, že sú na podpníku vošky, nie je to u mňa. Vrúbľoval som u otca a on zriedka postrekuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.30 (?), 2.6.2016 22:00
zdravím mam zaujem o byline vrublovanie orecha mohly by ste to trocha detailnejšie popísať techniku a čas ja som skušal ablaktaciu no bez uspechu dakujem FeroM
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.237 (?), 18.6.2016 10:29

Dobrý den, včera se zlomilo torzo prvorepublikové meruňky v zahradě mého bratra. Chystala jsem se ji letos v srpnu naočkovat na myrobalán a na podzim koupila a zasadila pár podnoží. (u kořenového krčku mají cca 1 - 1,5cm). Vyklíčilo mi i pár meruněk z pecek, to jsou ale 10cm nitě, asi nepoužitelné. Loni v srpnu měl strom letorosty hodně tenké, takže nepředpokládám, že by letos o víc než měsíc dřív byly nějak bujné.

Má vůbec cenu pokoušet se nyní o očkování myrobalánu do T řezu? Podnoží mám pár kousků a nechci je vyplácat. Lze meruňku v této době úspěšně namnožit jiným způsobem? Jak? Co mám z meruňky odebrat? Děkuji H.F.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika