Rivan nebo Karešova za těchto podmínek?



- ()
0.0. 0:
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 169.240 (?), 6.12.2019 19:30, zobrazeno: 4843x

Dobrý den všem, 

prosím o Vaše názory.

Mám menší zahrádku, na které jsem letos vysadila Kaštánku (na podnoži Gisela5), a ráda bych ji doplnila ještě jednou odrůdou.

Měla by být také velmi raná, aby unikala červivosti - tím se výběr dost zužuje. Opět na zakrslé podnoži - ideálně opět Gisela5 (popř. Colt).

Jsme v cca 400mnm, údajně (budeme tu první zimu) je to tu lokální mrazová kotlina (nic moc pro třešně, já vím, ale chci to aspoň zkusit...), půda velmi lehká, hlinitopísčitá. Počítám s tím, že úplně bez zalévání to asi nepůjde, ale nerada bych se stala toho otrokem.

Potřebuji tedy třešeň co nejvíce mrazuodolnou ve dřevě, a zároveň i v květu, kvetoucí spíše později... A ideálně co snese lehké vysýchavé půdy.

Zvažuji jestli ta druhá má být Rivan nebo Karešova... co myslíte, která se do těchto podmínek a na zakrslou podnož více hodí?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.12.2019 20:04

Podle mě ani jedna.
1. Máte-li jen malou zahrádku, bylo donedávna vysazení jakékoli třešně problematické.U stromků na Giselách už to, pravda, tak neplatí.
2. Karešova se s Kaštánkou dobou zrání prakticky kryje. Sázet obě nemá smysl.
3. Karešova patří k nejvzrůstnějším třešním, což je v menší zahrádce třeba vzít v potaz.
4. Rivan je nejranější třešeň. Tam, kde stejně zrajících třešní není více, padne často celá úroda za oběť ptactvu.
5. Z červivosti není třeba dělat strašáka. Vrtule nikdy nenapadne všechny plody a pozdním chrupkám se kvalitou žádná skorá třešeň nevyrovná.
6. Karešova a Kaštánka jsou velmi staré odrůdy, Rivan o něco mladší. Moderní odrůdy včetně českých (Adélka, Korvik, Kassandra, Christiana, Lívia, Tamara a plno dalších) je svými vlastnostmi povětšinou překonávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.240 (?), 6.12.2019 20:34

Děkuji pane Vysloužile. 

Vážím si toho, že jste věnoval čas odpovědi, ale bohužel jste mi moc nepomohl.

Chápu body 1-4, 5 je ale pro mne pasé, já prostě červivé třešně nechci, ani nechci stříkat. Ad 6 - a jakou z moderních odrůd, KTERÉ UNIKAJÍ ČERVIVOSTI a zároveň jsou hodně mrazuodolné v květu i ve dřevě by jste doporučil?

A prosím nedoporučujte ty co červiví, je to opravdu zbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.12.2019 20:59

Žádnou. Úrodu z jedné skoré srdcovky málokdy spotřebujete. Zabírat místo na zahrádce druhou takovou není rozumné.

Jenom drobnost - Kaštánky řádně vyzrálé na stromě dokáží zčervivět taky. Červíci   nejspíš nečtou pomologie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 169.240 (?), 7.12.2019 8:23

Dobře. Děkuji.

Máte určitě veliké znalosti, škoda že jste tak radikální, že nechápete, že každý má kriteria výběru trochu jiná.

U nás úrodu ze dvou stromků na zakrslé podnoži spotřebujeme, to mi věřte.

A nebudu pořizovat třešeň která červiví, když vím že by to nikdo nejedl, to radši budu mít takovou která možná nebude chuťově TOP, ale budeme ji jíst (a i pro Vás chuťově podřadná třešeň nebude určitě špatná).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.2 (?), 7.12.2019 8:56

Ještě si nečervivění můžete pojistit žlutými lepovými deskami a pravidelným kypřením půdy pod stromky. Po generace snižujeme výskyt vrtulí drůbeží v sadu+mytím -máčením plodů ve vlažné vodě s trochou octu nebo soli-to před zavařováním.SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 7.12.2019 9:16

Přijde mi, že nechápete vy a ve svých požadavcích si protiřečíte.

Každá třešeň je napadána vrtulí. Unikne jí pouze ta, která dozrává nejdříve, v 1.třešňovém týdnu. Pokud se dozrávání opozdí, může být červivá i ta. Není vhodné mít více stromů raných srdcovek, protože se příliš nehodí na jiné zpracování než na přímý konzum. Navíc bývají drobnější a chuťově horší než třešně pozdější.

Pokud to tak ale chcete, vyberte si libovolnou třešeň dozrávající v prvním třešňovém týdnu (prodejci tuto informaci udávají), když dle vašich slov "nemusí být chuťově TOP". Pokud jde o mrazuodolnost, nevím o tom, že by nějaká třešeň měla v našich končinách problém. Dá se ale předpokládat, že raná třešeň bude i dříve kvést a tudíž vám v mrazové kotlině pomrzne v květu.

"že úplně bez zalévání to asi nepůjde, ale nerada bych se stala toho otrokem"

Pokud chcete třešeň na Gisele (Colt není rozhodně zakrslá) v lehké hlinitopísčité vysýchavé půdě, otrokem zalévání se stanete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika