Rivan nebo Karešova za těchto podmínek?



- ()
0.0. 0:
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 169.240 (?), 6.12.2019 19:30, zobrazeno: 4871x

Dobrý den všem, 

prosím o Vaše názory.

Mám menší zahrádku, na které jsem letos vysadila Kaštánku (na podnoži Gisela5), a ráda bych ji doplnila ještě jednou odrůdou.

Měla by být také velmi raná, aby unikala červivosti - tím se výběr dost zužuje. Opět na zakrslé podnoži - ideálně opět Gisela5 (popř. Colt).

Jsme v cca 400mnm, údajně (budeme tu první zimu) je to tu lokální mrazová kotlina (nic moc pro třešně, já vím, ale chci to aspoň zkusit...), půda velmi lehká, hlinitopísčitá. Počítám s tím, že úplně bez zalévání to asi nepůjde, ale nerada bych se stala toho otrokem.

Potřebuji tedy třešeň co nejvíce mrazuodolnou ve dřevě, a zároveň i v květu, kvetoucí spíše později... A ideálně co snese lehké vysýchavé půdy.

Zvažuji jestli ta druhá má být Rivan nebo Karešova... co myslíte, která se do těchto podmínek a na zakrslou podnož více hodí?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.12.2019 20:04

Podle mě ani jedna.
1. Máte-li jen malou zahrádku, bylo donedávna vysazení jakékoli třešně problematické.U stromků na Giselách už to, pravda, tak neplatí.
2. Karešova se s Kaštánkou dobou zrání prakticky kryje. Sázet obě nemá smysl.
3. Karešova patří k nejvzrůstnějším třešním, což je v menší zahrádce třeba vzít v potaz.
4. Rivan je nejranější třešeň. Tam, kde stejně zrajících třešní není více, padne často celá úroda za oběť ptactvu.
5. Z červivosti není třeba dělat strašáka. Vrtule nikdy nenapadne všechny plody a pozdním chrupkám se kvalitou žádná skorá třešeň nevyrovná.
6. Karešova a Kaštánka jsou velmi staré odrůdy, Rivan o něco mladší. Moderní odrůdy včetně českých (Adélka, Korvik, Kassandra, Christiana, Lívia, Tamara a plno dalších) je svými vlastnostmi povětšinou překonávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 169.240 (?), 6.12.2019 20:34

Děkuji pane Vysloužile. 

Vážím si toho, že jste věnoval čas odpovědi, ale bohužel jste mi moc nepomohl.

Chápu body 1-4, 5 je ale pro mne pasé, já prostě červivé třešně nechci, ani nechci stříkat. Ad 6 - a jakou z moderních odrůd, KTERÉ UNIKAJÍ ČERVIVOSTI a zároveň jsou hodně mrazuodolné v květu i ve dřevě by jste doporučil?

A prosím nedoporučujte ty co červiví, je to opravdu zbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.12.2019 20:59

Žádnou. Úrodu z jedné skoré srdcovky málokdy spotřebujete. Zabírat místo na zahrádce druhou takovou není rozumné.

Jenom drobnost - Kaštánky řádně vyzrálé na stromě dokáží zčervivět taky. Červíci   nejspíš nečtou pomologie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 169.240 (?), 7.12.2019 8:23

Dobře. Děkuji.

Máte určitě veliké znalosti, škoda že jste tak radikální, že nechápete, že každý má kriteria výběru trochu jiná.

U nás úrodu ze dvou stromků na zakrslé podnoži spotřebujeme, to mi věřte.

A nebudu pořizovat třešeň která červiví, když vím že by to nikdo nejedl, to radši budu mít takovou která možná nebude chuťově TOP, ale budeme ji jíst (a i pro Vás chuťově podřadná třešeň nebude určitě špatná).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.2 (?), 7.12.2019 8:56

Ještě si nečervivění můžete pojistit žlutými lepovými deskami a pravidelným kypřením půdy pod stromky. Po generace snižujeme výskyt vrtulí drůbeží v sadu+mytím -máčením plodů ve vlažné vodě s trochou octu nebo soli-to před zavařováním.SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 157.1 (?), 7.12.2019 9:16

Přijde mi, že nechápete vy a ve svých požadavcích si protiřečíte.

Každá třešeň je napadána vrtulí. Unikne jí pouze ta, která dozrává nejdříve, v 1.třešňovém týdnu. Pokud se dozrávání opozdí, může být červivá i ta. Není vhodné mít více stromů raných srdcovek, protože se příliš nehodí na jiné zpracování než na přímý konzum. Navíc bývají drobnější a chuťově horší než třešně pozdější.

Pokud to tak ale chcete, vyberte si libovolnou třešeň dozrávající v prvním třešňovém týdnu (prodejci tuto informaci udávají), když dle vašich slov "nemusí být chuťově TOP". Pokud jde o mrazuodolnost, nevím o tom, že by nějaká třešeň měla v našich končinách problém. Dá se ale předpokládat, že raná třešeň bude i dříve kvést a tudíž vám v mrazové kotlině pomrzne v květu.

"že úplně bez zalévání to asi nepůjde, ale nerada bych se stala toho otrokem"

Pokud chcete třešeň na Gisele (Colt není rozhodně zakrslá) v lehké hlinitopísčité vysýchavé půdě, otrokem zalévání se stanete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika