rezistentní višně v České republice



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 108.4 (?) 
8.2.2009 12:06, zobrazeno: 56457x

U nás v zahrádkářské osadě je tak silné napadení moniliózovou spálou, že v průběhu posledních 5 let odchází i silné vysokokmeny a ani opakované chemické ošetření nepomáhá. Zdá se, že jediné řešení je vše vykácet a zlikvidovat a nasadit nové rezistentní odrůdy. V Německu se již volně prodávají višně z tzv. drahokamové řady - Saphir, Achat, Karneol,  Rubellit. Jejich cena je však vysoká, kolem 7-800 korun za stromek a zrovna tolik za poštovné.

Má někdo prosím informaci, zda tyto nebo podobné višně pěstuje i některá školka u nás anebo zná někdo školku blízko hranic, kam by se dalo pro sazenice zajet osobně? Děkuji za radu, Zdeněk.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 9.2.2009 19:13

S těmito odrůdami bych si nelámal hlavu a vsadil bych třeba Favorit, se kterým mám já nejlepší zkušenost po všech stránkách, je dostupný a v našich podmínkách vyzkoušený.Stačí před květem a těsně po něm provést postřik přípravkem Rovral Flo, Horizon a nebo Sporgon.A je po úžehu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.207 (?), 11.2.2009 15:26

No ano, to jsem dělal, již 4 roky se snažím a tak o tom něco vím.

K postřiku potřebuji 2 balení před květem, 2x po květu, to je 400 korun. Přitom výsledek neuspokojivý, pouze se daří ten stromek udržovat v chátrání. Jedna 30-ti letá višně už loni lehla úplně, druhá má sesazenou korunu na polovinu. Mám dojem, že za postřiky či náklad za ně za 2 roky raději koupím stromek, který už postřiky nebude nikdy potřebovat.  A ještě k tomu žádná chemie. Tož tak. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 16.2.2009 9:39

S novými višněmi jsem dospěl k určitému zklamání.Mám známou Erdi Bötermö a žasnu, co vyvádí.Ještě že jsem nevykácel starou odrůdu(místní, méně výnosnou),která je samosprašná a žádnou monilií netrpí.Je aromatická, bezvadná pro výrobu vína.Netoužím po žádných favoritech. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 136.33 (?), 11.7.2013 22:59

Oživím diskuzi. Přece jen jsou višně neprávem opomíjeny ve srovnání s třešněmi.

Sehnal již někdo něco z těchto nových německých odrůd? Achat, Jade, Rubellit. Dle popisů se vyznačují velkými plody okolo 7g, velmi vysokou odolností vůči monilinii a bohatou plodností. Google narazil na článek, ze kterého plyne, že v Holovousech je srovnávali/srovnávají spolu s klasickými odrůdami a jinými novinkami. Nemá někdo celé znění článku?

Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 231.173 (?), 12.7.2013 13:03

Taky mně ty višně velmi trápí. Stará výsadba klasických kyselek rychle řídne:-(( a nevím zda má vůbec cenu ji ještě obnovovat. Tak díky za tip. Bude to, ale chtít navštívit nějakou knihovnu a výsledky toho výzkumu z časopisu Zahradnictví 3/2011 oskenovat. Rafael

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 227.48 (?), 13.7.2013 21:21

Dobrý večer a čo hovoríte na nemeckú odrodu višne Gerema, mala by byť tiež odolná proti monilíoze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.254 (?), 24.7.2013 10:45

Vypátráno! cheeky

Cituji z odborného tisku Zahradnictví číslo 3 ročník 11:

V pokusné výsadbě založené na podzim 2006 ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., bylo sledováno celkem 16 odrůd višní českého a zahraničního původu. U odrůd byl hodnocen vstup do plodnosti, násada květů a plodů, kvalita plodů a zdravotní stav stromů. Intenzita růstu stromů byla stanovena dle plochy průřezu kmene, objemu koruny a délky jednoletých přírůstků. Podnož P-TU-2.

Ve výsadbě hodnocené v prvních letech po založení byly nejúrodnějšími odrůdami ´Rubellit´ a ´Morellenfeuer‘. Odrůdy ´Piramis´ a ´Érdi nagygyümölcsű´ byly nejranější a měly největší plody. Všechny nové odrůdy dozrávaly před ´Morelou pozdní´. Odrůdy ´Érdi nagygyümölcsű´ a ´Újfehértoi fürtös´ měly nejintenzivnější růst, naopak nejslaběji rostla odrůda ´Morava´.

Zdravotní stav

Odrůdy ´Fanal´, ´Piramis´, ´Samor´ a ´Bare´ byly citlivé k napadení skvrnitostí listů (Blumeriella jaapii). Nejcitlivější z nich byla odrůda ´Piramis´(5,4). Opakovaně téměř bez napadení byly odrůdy ´Morina´, ´Morellenfeuer´ a ´Rubellit´.

V roce 2010 jsme zaznamenali silné napadení květů houbou Monilinia laxa. Nejvíce byla postižena odrůda ´Morsam´, byla poškozena většina květů a následně u ní došlo k výskytu klejotoku na hlavních větvích i na kmínku. U odrůd ´Morava´ a ´Hana´ bylo napadeno 95 % květů. Jako citlivé se rovněž projevily odrůdy ´Samor´, ´Bare´ a ´Morela pozdní´ (poškození květů i větví). Bez výrazného napadení byly odrůdy ´Morellenfeuer´, ´Jade´ a ´Piramis´.

Moniliovou hnilobou plodů nejvíce trpěly odrůdy ´Rubellit´ a ´Bare´. Podle Hanke a Nachtingall (2009) jsou odrůdy ´Jade´, ´Achat´ a ´Rubellit´ málo náchylné k infekci Monilinia laxa, ke skvrnitosti listů je nejméně náchylná odrůda ´Rubellit´, středně náchylná ´Jade´a citlivá ´Achat´. V roce 2010 byl zaznamenán větší výskyt mšic, které silně napadly odrůdy ´Samor´, ´Bare´, ´Morela pozdní´, ´Morellenfeuer´, ´Morava´ a ´Érdi nagygyümölcsű´, naopak se nevyskytovaly na odrůdách ´Jade´,

Závěr:

Odrůdy ´Morsam´, ´Morava´ a ´Hana´ silně trpěly moniliovou spálou a naopak nejodolnější byly ´Morellenfeuer´, ´Jade´ a ´Piramis´. Nejvíce napadeny skvrnitostí listů byly odrůdy ´Piramis´, ´Fanal´, ´Samor´ a ´Bare´. Jako odolné se zatím projevily odrůdy ´Morina´, ´Morellenfeuer´ a ´Rubellit´.

Zdraví Mittwoch


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.254 (?), 24.7.2013 10:48

Mně se nejlépe souhrnem vlastností jeví 4 odrůdy: Jade, Rubellit jako univerzální (konzum, zpracování), Fanal, Morellenfeuer na zpracování.

Zdraví Mittwoch


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 24.7.2013 12:24

Len kde ich zozenieme?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika