Řez třešní a švestek



host - 161.9 (?)
5.12.2009 22:10

A nemáte potom korunu jako koště, bez světla, se špatným přístupem? Přece jenom bych měl rád volnější korunu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 161.9 (?), 5.12.2009 21:43, zobrazeno: 17297x

Dobrý den,

mám na zahradě poměrně mladé stromy třešní, višní, švestek a blum i když poslední 2 jemované jsou i starší 20 let, ostatní tak 3 - 4 roky. Jak je to vůbec s řezem třešní a švestek při takovém průběhu počasí jako je letos. Mám strach, aby si zejména třešně nezničil nevodnou dobou řezu.

Díky za odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 5.12.2009 22:05

Sem tam někdo říká, že vámi vyjmenované stromky není třeba řezat vůbec. Já švěstky, třešně, višně taky vůbec neprořezávám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.9 (?), 5.12.2009 22:10

A nemáte potom korunu jako koště, bez světla, se špatným přístupem? Přece jenom bych měl rád volnější korunu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 5.12.2009 23:24

Otázka byla na stromky 4 leté, tam už předpokládám jakéstakés zapěstování korunky. Třešeň roste samovolně tak, že korunka je prosvětlena.  A k tomu zapěstování korunky u třešně, pokud chcete pyramidální korunu, tak ta se u třěšně vytvoří sama i bez řezu. Kotlovitá chce tak ty první tři roky trochu pomoci, ale pak už taky roste sama. A navíc jsem tak trochu flegmatik a nijak mě netrápí vzhled stromku, hlavně že má plno plodů.  A švestky? Ty samovolně prosychají a tím se prosvětlují. Navíc se přiznám, že jsem měl při té mé první odpovědi na mysli už velké stromy a ještě k tomu vysokokmeny. A to fakt třešeň nebo švestku neřežu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 5.12.2009 22:25

Já jsem se zde právě dozvěděl, že by se višně prořezávat měly, proto jsem to po letos po otrhání úrody udělal. Tak jsem zvědav, kolik toho na ní bude následující rok. Švestky a třešeň jsem sázel na jaře 2008, hned jsem je ostříhal a letos na jaře také. Také bych se chtěl připojil s dotazem, jestli je mám následující rok zase přistřihnout a jestli třešni vadí větve, které se v korunce kříží a v budoucnu by si mohly stínit.

Díky za radu. HS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 5.12.2009 22:39

Uvedené stromky řežu po sklizni - u švestek prosvětluji korunku, u třešní také a u višní hlídám vyholování výhonů. Jinak u všech třech druhů se v prvních letech provádí výchovný řez pro zapěstování korunky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 6.12.2009 9:39

Dělám to podobně jako p. Lída. Dokud jsou peckoviny mladé, dělám výchovný řez zhruba v době květu. Dospělé stromy jen prosvětluji. Ty v létě plodící po sklizni, pozdní švestky taky v květu. Je pravda, že slivoně se prosvětlují samy prosycháním. Mně se ale ty suché větvičky nelíbí, tak se prosychání snažím předejít řezem. Třešně po zapěstování korunky neřežu vůbec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 92.61 (?), 7.3.2010 21:56

Chcel by som u starších sliviek a čerešní znížiť koruny na 3 m. Čiže odrezať zhora asi 2 m. Môže im to uškodiť?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.3.2010 22:44

Může, například když se řezné rány nezahojí. Proto je to dobré dělat s citem, zazelena a dodržovat pravidla Zahnova řezu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.3.2010 7:34

U třešní jenom takovou poznámku. Je to typický strom se sklonem vyhnat korunu do "dvojáku" a to je to nejhorší. Rostou dvě vytahující se nevzhledné koruny. Takže zavčasu platí nemilosrdně odstranit u třešně větev kolmo rostoucí a konkurující terminálu. Jinak třešen má vlastnost tvořit přirozenou korunu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika