Řez třešně po výsadbě



host - 64.137 (?)
9.7.2013 11:34

Mám asi obdobný problém. Na podzim jsem zasadi třešeň grace star. Je to vidlák s jednou boční větví na kmínku. Na podzim ani na jaře jsem neprováděl výchovný řez, chtěl jsem aby se stromek bez problémů ujal. Pravá větev z vidláku je mírně silnější asi tak 70cm dlouhá, levá okolo 50cm. Jsou zastřižené už od prodejce a obě se větví každá má letošní přírůstek okolo 15cm. Chtěl bych se zeptat jak mám třešeň ořezat abych zapěstoval korunu a jestli to provést teď v létě aby stačila ještě do podzimu obrazit.Děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 113.225 (?), 18.3.2007 19:24, zobrazeno: 39657x

Dostala jsem dva stromky třešní k výsadbě, oba jsou silné, ale mají nevýhodné postavení výhonů. Napoleonova je kontejnerovaná, kmínek se větví asi ve výši 1,20 m na tři rovnocenné výhony, všechny v úhlu cca 45st. Druhý stromek, prostokořenná Karešova, má ve výši 1 m dva silné výhony, zakrácené zhruba na 30cm, úhel také asi 45.

Poradí mi někdo z oborníků, jak zapěstovat korunku, aby větve stromku byly vyvážené a ve stáší se nevylamovaly?

Děkuju Eva

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188), 18.3.2007 21:46
Třešně by měly mít vyvinuty 3 - 4 základní (postranní větve) a terminál. Jednotlivé větve resp. výhony v tomto případě by měly vyrůstat v určitém odstupu nad sebou a v úhlu alespoň 45° čímž předejdete nežádoucímu vylamování větví a také snížíte nebezpečí klejotoku. Při prvním řezu zakraťte postranní větve cca o 2/3 na vždy na pupen směřující ven z koruny. Terminál (hlavní výhon) by měl tyto výhony převyšovat asi o 15 - 20 cm. Třešně jsou bujně rostoucí, měly by pokud možno postranní větve na kmeni růst od sebe co nejdále. Výchovný řez, kdy se provádí zkracování postranních větví, popř. i terminálu se provádí max. následující 2 - 3 roky. Pokud  v korunce mladého stromku některá větev chybí, dá se zapěstovat z výhonů, které vyrůstají z kmene a byly by při řezu jinak odstraněny. Pak se řez již omezuje jen na odstraňování konkurenčních výhonů, také výhonů, které se vyvinuly v horních stranách větví a zabraňují přístupu světla do koruny.  Jednoleté výhony a ni terminál se již po ukončení výchovného řezu nezkracují, ale převádějí se na vhodněji rostoucí větve či výhony, pokud možno směřující ven z koruny. Mají-li ostatní větve a výhony rostoucí podél hlavních větví a kmene v koruně dostatek místa, můžete je vyvázat. Tím dosáhnete časné sklizně a také trochu pozastavíte velký přírůstek, koruna pak bude menší. Pozdější udržovací řez v plné plodnosti stromů se provádí jen jednou za cca 3 - 4 roky. Koruna se pouze prosvětluje, vyřezávají se nevhodné větve a výhony rostoucí dovnitř koruny, suché a poškozené. Řez samotný je pak nejlépe provádět v létě, po sklizni.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 123.31 (?), 19.3.2007 9:19

Děkuju za obsáhlou odpověď. Pokud tedy terminál u stromku třešně chybí (dva, resp. 3 výhony z jednoho místa), doporučujete výhony odstranit až na jeden, který terminál nahradí, a zapěstovat z něho nový obrost v rozestupech, příp. tento obrost vyvázat do příznivého úhlu? Opakuji, stromky jsou statné, výška současného rozvětvení je asi 120 cm, kontejnerovaný stromek má už nasazeno na květ... odsouhlasíte mi tedy zapěstování nové korunky - a to hned po výsadbě?

Pěkný den

Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 19.3.2007 18:06
Jestli tomu rozumím, prostokořenná třešeň je vidlák -. 2 výhony. Jeden odstraňte úplně, druhý zkraťte - stačí 4-5 pupenů nad předloňským dřevem. Z horního pupene (měl by být směrem na střed) bude poračovat terminál, z těch nižších 3-4 ramena. Kmínek se časem vyrovná.
   Kontejnerovaný stromek se obecně nemusí seřezávat tak silně -nemá tolik poškozené kořeny.  Přesto je to lepší. Zkraťte všechny 3 postranní výhony stejně. Ze všech vyrostou  letorosty kolmo i do boku. Nejlepší z kolmých  příští rok ponecháte jako terminál, ostatní buď odstraníte, nebo (bude-li chybět nějaké rameno) jej ohnete a rameno tak nahradíte. Teoreticky jemožno třešeň pěstovat i bez terminálu jako kotlovitou korunu, ale vzhledem k charaketru řezu třešní (neřezu) to nemá smysl.
 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 123.31 (?), 20.3.2007 16:36

Dekuju, pokusim se zaridit podle vasich rad. Snad budou stromky nalezite spolupracovat :-)

E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.137 (?), 9.7.2013 11:34

Mám asi obdobný problém. Na podzim jsem zasadi třešeň grace star. Je to vidlák s jednou boční větví na kmínku. Na podzim ani na jaře jsem neprováděl výchovný řez, chtěl jsem aby se stromek bez problémů ujal. Pravá větev z vidláku je mírně silnější asi tak 70cm dlouhá, levá okolo 50cm. Jsou zastřižené už od prodejce a obě se větví každá má letošní přírůstek okolo 15cm. Chtěl bych se zeptat jak mám třešeň ořezat abych zapěstoval korunu a jestli to provést teď v létě aby stačila ještě do podzimu obrazit.Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
plyssatko - (1) - 102.86 (?), 28.10.2013 13:30

Dobrý den, rád se připojím k předešlému příspěvku a prosím o stejnou radu.Mám grace star a podnož P.avium.Popřípadě mi přímo na obrázku, který přikládám můžete ukázat jak má řez provést.Děkuji.

řezání třešně
řezání třešně
řezání třešně
řezání třešně
řezání třešně
řezání třešně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 232.152 (?), 16.1.2014 17:30

K chýbějícímu terminálu u ovocních stromkú: Dosud jsem si vždy pomohl vztýčením a vyvázaním pěkné postranní větve do svislé polohy. Vyvázanou větev - terminál jsem ponechal rúst po dobu cca 2 let, pravdaže s občasným novým provázaním kvúli svobodnému rústu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika