Řez třešně



host - 192.98 (?)
26.11.2015 17:19

Souhlasím s tím, že strom si s takovouto korunou neporadí. Budou růst prakticky koruny 3 ale jen venkovní větve. Takový podobný strom (spíše topol) jsem měl doma (zdědil) už není. Ani nejdelším žebříkem se nedal očesat vršek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
host - 105.33 (?), 26.11.2015 13:32

Jsem pro mírnější, kosmetické řešení, odstranění prostředního nedorostku, zkrácení větví jdoucích do koruny a zkrácení tří kosterních větví na horní větvičku (1-2 patra) jdoucí ven z koruny. Kosterní větve bych s citem rozehnul rozpěrkou do stran. Takový kompromis mezi "třešeň si sama udělá svou korunu" - což je pravda a "zanedbaný strom, nutno ořezat" - také pravda pro toho kdo je zvyklý tvarovat koruny podle svých představ. Mírné snížení umožní lepší růst bočních větví - třešeň bude širší a vyhnutí zpomalí růst do výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 26.11.2015 14:03

Pokud se nejedná o stromek na některé zakrslé podnoži, tak mám zkušenost, že třešeň na ptáčnici si moc do růstu mluvit nenechá. Zásahy řezem a rozpěrkami jen málokdy přinesou lepší výsledek - nové výhony beztak porostou tam, kde je to pro ně nejpřirozenější, tedy vzhůru. 
    Ale máte pravdu, že když se to provede mírně a s citem, žádná pohroma se asi nestane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 26.11.2015 14:16

Ano s panem Vysloužilem souhlasím.  Pokud se jedná o ptáčnici, tak podnož žene do koruny takovou silou, že se moc usměrnovat nedá. Třešen jakožto peckovina se nedá srovnávat s jabloněmi jako s jádrovinami.  A jak i pan Vysloužil jinde píše,  řez jádrovin a peckovin je dost odlišným zásahem. Proto by jsem spíše tvaroval korunu až v červnu nebo červenci. Ale třešen si i tak prosadí svou, a v tomto případě je méně lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 26.11.2015 16:46

Tři rovnocené větve z jednoho místa a v ostrém úhlu. To není uplně ideální. Strom si s tím asi nějak poradí, ale rozhodně bych takto korunu nezakládal.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.98 (?), 26.11.2015 17:19

Souhlasím s tím, že strom si s takovouto korunou neporadí. Budou růst prakticky koruny 3 ale jen venkovní větve. Takový podobný strom (spíše topol) jsem měl doma (zdědil) už není. Ani nejdelším žebříkem se nedal očesat vršek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 222.106 (?), 28.11.2015 19:55

No problém je, že zatím neroste ani jedna. Dávat rozpěrky považuju u starších větcí za neopodstatněné a vlastně i u mladých, už jsem o tom tady několikrát psal. I bez rozpěrek si mohu vypěstovat naprosto ideální korunku... Znovu opakuju, primární problém tohoto stromku není špatná koruna ale slabý růst. Napřed vyřešmě problém malých přírůstků a potom se můžem bavit o tvarování...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika