Řez třešně



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Joe321 - (3) - 85.130 (?) 
27.4.2012 13:48, zobrazeno: 102458x

Dobrý den,

řez třešně jsem provedl pouze při výsadbě třešně. Koruna pak rostla podle mého názoru pěkně. Bohužel postupem času zarostla díky mému strachu z neznalosti řezu třešní. S prosvětlením bych si nejspíše poradil, ale jde mi hlavně o malé zmenšení jeho objemu a udržení tohoto objemu (výšky též). Byl by někdo tak hodný a vyznačil mi na jednom z obrázků, kde bych měl teď zhruba provést řezy? Děkuju moc.

Řez třešně
Řez třešně
Řez třešně
Řez třešně
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 21.22 (?), 27.4.2012 20:07

Položil bych si otázku, proč tu krásnou třešeň řezat.

Termín je nejlepší po sklizni, dokonce se radí příliš vysoké nedostupné větve uříznout, spustit na zem a tam otrhat. Tím by se udržela přiměřená výška.

Konkurenční výhony měly být uříznuty při výchovném řezu, teď jsou tak silné, že hrozí katastrofa. Rozhodně uplatněte Zahnův řez.

Objem bych pokud možno nezmenšoval - jen zmenšíte úrodu. Já bych přizpůsobil okolí třešni. Jednotlivé přesahující větve lze odříznout po sklizni.

Celý zásah si žádá zkušeného sadaře!

Zdravím-Jarda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zahradnicek - (3) - 18.94 (?), 27.4.2012 20:25

Zdravím,

Třešinka je hezky rostlá. Osobně bych ořezal ty nejvyšší větve, protože jak již bylo řečeno, se pak třešně špatně sklízí. S tím bych ale počkal až na podzimní období, či na příští jaro, je to pak vzhledem ke stavu mízy ve stromu asi nejvhodnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 27.4.2012 20:34

Souhlasim s predrecniky. Na tvarovani stromu je jiz pozde. Ted se da maximalne tak mirne prosvetlit koruna, ale to bych rozhodne nedelal najednou, nybrz na etapy. Zmensovat objem koruny nema smysl. Strom si roste podle danych genetickych dispozic a jakakoliv snaha to menit bude mit za nasledek jeho chradnuti nebo zbytecne zpusobi ruzne problemy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 27.4.2012 21:22

Mám stejný názor, už je pozdě řezat, to se mělo při výchovném řezu usměrnit aby se nepředbíhaly "dvojáky". Teď už velmi opatrně ale stejně se bude vytahovat, protože mám dojem že má stín od jihu chalupou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 28.4.2012 10:39

Třešeň má dva až tři kmeny, což není to pravé. Postupně bych je odstranil a ponechal jeden. V tuto dobu je to možné, ale lepší bude při sklizni - plody očešete na zemi. Koruna se tím prosvětlí, ale nezmenší. Taky si myslím, že přimět strom, aby vytvořil menší korunu, než má geneticky předurčeno, je obtížné. Částečně lze pomoci tak, ža pravidelně jednou za pár let odříznete při sklizni nejvrchnější patro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Joe321 - (3) - 85.130 (?), 29.4.2012 17:11

Děkuji všem za rozebrání tématu a rady. Bude se podle nich řídit. Udržet objem jsem chtěl kvůli blízkosti domu, ale rozhodně nechci strom nějak zmrzačit. Takže ještě jednou děkuju. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 174.218 (?), 12.5.2012 11:07

Nyní v polovině května se objevily na třešni něktré usclé větve, tedy respektive horní části větev uschla, ve spodní části je stále živá. Mohu v tomto období větev odstranit nebo je lepší vyčkat až po sklizni? Děkuji za odpověď. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 12.5.2012 13:17

Odstranil bych suché větve co nejdřív. Pokud možno řezem ve zdravém dřevě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.178 (?), 4.1.2013 21:57

Tak jse postupoval také.Až jsem třešeň vykopal.U druhé jsem uschlé větve odstrnil tak 50cm od kmenu, vypadá to škaredě, ale strom roste a plodí.Zacelila se i velká mrazová prasklina.Nevím proč ale je to tak

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika