Řez mladé višně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
20.3.2017 19:06

Podle mě je stromek višně o rok starší než uvádíte.  Jednu sezónu již rostl.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 56.22 (?), 2.3.2013 16:16, zobrazeno: 24883x

Na podzim jsme zasadili pracně vybrané ovocné stromky, cca z každého druhu kus. Dnes jsem všechny stromky ořezala, byly to teda nervy. Doufám, že jsem jim moc neublížila. Zbyla mi pouze višeň a jeřáb, se kterými si nevím rady.

Prosím, poraďte absolutnímu laikovi, co s touto višní Favorit, podnož prý semenáč. Na internetu nacházím rady, jak ořezat stromek který má jednu, dvě nebo tři větve. Tento jich má 10 (9 plus terminál), vyrůstají ale poměrně blízko sobě, asi z 15cm kmene. Vypadá nádherně a moc se mi nezdá, že bych ho měla také ořežat na 4-5 "pahýlů". Pokud opravdu ano, mám vybrat spíše větve dál od sebe a vystříhat ty mezi, nebo nechat ty nahoře a dole ostříhat? Nebo vybrat ty, co rostou nejkolměji? Dlouhodobý záměr - ne moc vysoký strom, co nejdříve plody, ale nemusí jich být tuny, jen tak na jídlo a do bublaniny:-) Předem děkuji.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 56.22 (?), 2.3.2013 16:18

Omlouvám se za ležatý obrázek, v počítači to zobrazovalo dobře. Stromek roste samozřejmě svisle:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 2.3.2013 17:02

Přebývající větve vyřežte nastřídačku.Podívejte se i na odkaz v Googlu Zahnův řez.Určitě to bez problémů zvládnete.Jinak, višeň to podle mě nebude.Spíše třešeň.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 2.3.2013 17:32

"Větve jsou krásné, je škoda je řezat", to je typická chyba, která by se vymstila. Za pár let by krásné nebyly - začaly by si stínit, svisle rostoucí by se mohly vylamovat, přeslen kosterních větví by uškrtil terminál...

Nechte tři, max. čtyři postranní větve, které jsou co nejdál od sebe na kmínku a také rovnoměrně rozložené do prostoru. Čím kolměji nasazené, tím lépe, hlavně vrchní konkurenční výhon musí pryč. Zkraťte je cca o třetinu na vnější pupen tak, aby končily ve stejné výšce, terminál pak o cca 10cm nad nimi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 56.22 (?), 2.3.2013 18:43
Ok, děkuju Vám moc oběma. Pochopila jsem a zitra se pokusím realizovat popř sem dám foto výsledku. Jen snad ještě, opravdu zkrátit větve "jen" o třetinu? Zbytek stromků jsem zkracovala na daný počet pupenů podle knihy, takže většinou tak spíše o 2/3:-0 (to je to, proč mám z toho výsledku špatný pocit) Stromky jsem měla objednané ze Strážnice, takže doufám, že je měli popsané správně. I když samotnou mě zaujalo, že největší a nejsilnější byla jabloň na podnoži M9 a vysokokmeny (např. třešně Burlat a hrušně Clappovy) byly o poznání drobnější. Já tomu ale vůbec nerozumím, tak musím věřit, že to bylo popsáno dobře. Uvidíme za pár let:-) Ještě jeden začátečnický dotaz. Některé pupeny vypadají jakoby zaschleji než jiné. Když pak zkracuju na např. 5 pupenů, mám obavu, aby z nich ještě něco bylo. Mám to brát v potaz a nechat tu větvičku delši? Myslím obecně, ne zrovna u višně... Ještě jednou děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 2.3.2013 19:23

Peckoviny se řežou, když raší pupeny, teď je ještě brzy.

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 192.194 (?), 20.3.2017 18:09

Na podzim jsem zasadil tuto višeň,má podle mně celkem pěknou korunku, tak bych rád dostal radu, jak moc ji zakrátit, či vůbec.Na podzim jsem s ní nic nedělal.Jirka.

Višeň
Višeň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 192.194 (?), 20.3.2017 18:11

Ještě jedna foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.3.2017 19:06

Podle mě je stromek višně o rok starší než uvádíte.  Jednu sezónu již rostl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.194 (?), 20.3.2017 19:23

Ano máte pravdu, jak ten čas letí, byl nasazen napodzim 2015.Ale co teď s ní, poradíte??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika