Řez mladé třešně



Stránky: 1,  2,  3,  4   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 132.51 (?) 
14.1.2016 14:26, zobrazeno: 28961x

Loni jsem maličko zakrátil špičák, jak se to má dle doporučeného postupu u třešně udělat, a vyrostly větve, viz. obrázek. Vlastně nezůstal žádný terminál, a větve jakoby ve 2 patrech, s tím, že v tom horním všechny na jednu stranu. Proto jsem se pokusil 2 z nich tvarovat na druhou stranu, aby byla koruna rovnoměrná. Je to tak ok a bude to fungovat? A druhá otázka - jak mám letos provést řez - mám odstranit celé spodní patro a nechat jen horních 6 větví a ty zkrátit?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.1.2016 14:44

Já osobně bych to stříhnul v dubnu tak, že bych ze spodního patra nechal do 4 různých stran po nejsilnějším výhonu a ty nadbytečné ustřihnul přímo u kmínku. Horní patro bych až na spodní větévku vystříhal tak, aby mi zbyla patka/čípek, ke které vyvážu ponechaný výhon k vytvoření náhradního terminálu. Výhon k vytvoření náhradního terminálu zkrátím na očko směřující k čípku a ponechaný čípek zkrátím tak, aby končil 3-5 oček pod očkem na které byl střižen náhradní terminál. Poslední týden v červnu či první týden v červenci by již měl být náhradní terminál "samonosný" a tedy bude nejvhodnější doba k vystřižení čípku. Další patro by se zakládalo z předčasného obrostu tak 70-80 cm nad patrem spodním.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 132.51 (?), 14.1.2016 15:05

Díky za radu, ale příliš nevidím rozdíl oproti stávajícímu stavu, tj. spodní patro je nyní v 1 m, to další o 50 cm výš. Takže by stačilo jen pomocí nějaké tyče tvarovat nejhornější ohnutou větev přímo nahoru (ona už teď nahoru směřuje a pak se ohýbá). Nebo je těch 50 cm mezi patry příliš blízko? Vaším postupem totiž ztratím 1 rok na to, abych horní patro zrušil a vytvořil nové o 20 cm výš. Co myslíte?

Když pak budu mít nový terminál, tak ho opět další rok zkrátit, nebo ho už nechat růst stále nahoru?

Ještě dotaz - řez je nutné provádět až v dubnu, nebo ho můžu provést v zimě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.1.2016 15:36

Neztratíte rok, potřebujete aby spodní patro zesílilo a horní nepřevzalo dominanci. Ono vzdálenost mezi patry může být i více než těch 80cm, ale ne méně než 70 cm. Těch 70 cm je nejlepší pro děti, pokud jim dovolíte po stromě lézt bez žebříku a těch cca 120 cm je pak dobré, pokud máte štafličky/žebřík, že koruna je řidší a plody lépe vyzrávají. Pokud nechcete čípek stříhat "napozději", můžete užít dlahu. Jestliže se Vám bude líbit jiný z výhonů, můžete náhradní terminál založit z alternativního. Nejnižší má tu výhodu, že v srpnu bude vyzrávat jen jeden kalus na místě odstříhnutého čípku.

No, ale je to Váš stromek, stříhněte jej jak myslíte nebo co se Vám bude líbit z odpovědí ostatních.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 132.51 (?), 14.1.2016 15:39

Ok, děkuji moc za vysvětlení, udělám to tak. wink

Ještě bych vás poprosil o odpověď na druhé 2 otázky - je nutno čekat až do dubna a terminál takto zastřihávat každoročně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 14.1.2016 15:50

Ne, pokud se to podaří, tak letos založíte korunku a od příštího roku už si strom bude o svůj tvar pečovat sám (bez střihu či řezu). Taková je vlastnost třešní pěstovaných volnou formou. Jsou pak formy intenzívní, například "australský keř", kdy naopak musíte řezat/tvarovat intenzivně podle přísné metodiky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 24.6.2016 11:30

Tak v tuto chvíli má třešeň nové metrové přírůstky, tak ještě položím dotaz: je dobré/vhodné větve nyní zastřihnout (třeba aby se do podzimu ještě trochu rozvětvily nebo nebyly tak dlouhé), nebo nechat svému osudu? Viz. foto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 24.6.2016 17:29

Přehuštěná korunka-jistá cesta k houbovým chorobám-aneb rozmysli si, Mařenko!cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 143.212 (?), 24.6.2016 21:08

Na jaře ponechány 4 holé větve ve spodním patře a terminál. Nyní 4 větve ve spodním patře rozvětvené každá do 3 metrových přírůstků. Vytvořeno o metr výš druhé patro taktéž ze 4 metrových výhonů. Takže nic přehuštěného, jen dlouhé. Já se ptám, jestli je vhodné tyto metrové přírůstky zkrátit, nebo ponechat vonému růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 24.6.2016 22:21

Když jsem zkrátil nové dlouhé výhony u naroubované hrušně a ptal se tu na radu co dál, byl jsem označen za diletanta (po právu). Jsem zvědav, co kdo poradí vám:)

Když shrnu rady co jsem dostal - nechat tak nebo vyvázat/zatížit nebo dvoustupňový sektorový řez...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika