Prosím o radu pro laika



host - 122.179 (?)
27.10.2009 18:14

Kaaczo, mám srdcovku jménem KORDIA s opylovačem VAN.Se sousedem bych se domluvil tak, že jeden dáte Kordii a druhý Van. Ranou odrůdu mám také někdy již koncem května, ale nepochutnám si a ani nemohu.Špačci a kosové shazují ovoce většinou na zem.Snad nějakou pozdnější a těch je velký výběr.Vždy ale nutno pamatovat na opylovače, třešně nejsou samosprašné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 9.95 (?), 27.10.2009 10:46, zobrazeno: 6513x
Dobrý den, jsem naprostý laik a nevím si rady s výběrem odrůdy třešně. Slyšela jsem, že rané nejsou tak sladké, je to pravda? Chtěla bych menší strom, samozřejmě sladké velké plody bez červíků. Nějak se ztrácím v pojmech chrupka - srdcovka a vůbec už netuším jakou odrůdu. Jsme kousek za Prahou směrem na západ, cca 375 mnm. Třešeň bude na jižním svahu s téměř celodenní dávkou slunce, stíněná domem od větru. Hned vedle chtějí sousedi pořídit také třešeň (cca 4 metry od té naší, odrůdu nevím). Budu velmi vděčná za znalý názor. Díky Kaacza
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 27.10.2009 18:14

Kaaczo, mám srdcovku jménem KORDIA s opylovačem VAN.Se sousedem bych se domluvil tak, že jeden dáte Kordii a druhý Van. Ranou odrůdu mám také někdy již koncem května, ale nepochutnám si a ani nemohu.Špačci a kosové shazují ovoce většinou na zem.Snad nějakou pozdnější a těch je velký výběr.Vždy ale nutno pamatovat na opylovače, třešně nejsou samosprašné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.80 (?), 27.10.2009 20:19

Předně Kordie je chrupka, nikoli srdcovka.

Pro Kaazcu: srdcovky jsou pomologické označení typů plodů s měkkou dužninou, šťáva u nich dobře barví červeně. Obvykle mají srdcovitý tvar. Jsou zpravidla ranné zrají zpravidle během června.Patří sem Rivan, Karšova, Kaštánka, Rychlice německá...

pak jsou tzv. chrupky, ty jsou pozdnízrají zpravidla v červenci. Jsou většího tvaru, a hlavně mají pevnější chruplavou dužninu. Zpravidla jsou širší než delší. Mohou mít dužninu červenou, nebo světlou, podle odrůdy. Patří sem Napoleonova pestrá chrupka, Hedelfingenská, Van, Těchlovan, Kordia, Granát, Nověji Regina, Summit, Tamara, Lapins, Grace star a další.

Přechodem jsou tzv. polochrupky, u nás je nejznámější Burlat, dozrávají raně až středně raně. Jsou pevnější než srdcovky. Nově je v Česku odrůda Sweet early.

Srdcovky a polochrupky zpravidla nestíhají zčervivět. Chrupky, pokud je chcete mít bez červíků v kompotu, je lepší je trhat o něco dříve, než jsou zcela vybarvené.

Většina odrůd je cizosprašných a musíte navolit vhodné opylovače. Tedy alespon přibližně aby kvetly ve stejnou dobu.

Za samosprašné se považují novinky Stela, Lapins, Sweet early, Grace star. Tyto odrůdy lze míti i tam, kde široko daleko není jiné třešně. Pro cizosprašné by měly být stromy jiné odrůdy max do 500 m. Záleží taky na včelstvu. Mimochodem včely je třeba mít i u samosprašných odrůd.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 28.10.2009 16:32

Promiňte záměnu chrupka/srdcovka.Svedl mě k tomu asi samotný název KORDIA.Letos bylo včel jakoby méně, kvetlo všechno najednou.Zato plody Kordie byly více než špičkové velikosti a kvality.Je to jedna z nejlepších třešní u nás . Z jedné Kordie mám nadbytek ovoce pro celou rodinu.Dnes bych si pořídil jako nízký tvar Vandu.Přesto dík za inf.o samosprašných novinkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.95 (?), 28.10.2009 18:59
Děkuji oběma za reakci. Pane Kafko, jakou tedy odrůdu byste mi doporučoval pro naše podmínky vy? Tu Kordii, co doporučuje druhý pisatel, nebo ještě něco jiného? Děkuji Kaacza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika