Prořez peckovin - třešně, švestky, atd



host - 6.58 (?)
9.10.2018 6:43

Tiež som len začiatočník, ale skúsim Vám poradiť. Z toho čo viem, tak čerešňa nejak významne rezať nepotrebuje - po jednoduchom výchovnom reze si dokáže udržiavať korunu aj sama. Rez taktiež vo všeobecnosti odďaľuje nástup rodivosti, takže si myslím, že v prípade čerešne je menej niekedy viac - t.j. rezať treba menej, už aj vzhľadom na citlivosť kôstkovín na rez (glejotok). Čerešne sú zväčša cudzoopelivé, teraz neviem ako je na tom konkretne odroda Granát, ale ak Vám kvitne, ale nerodí, pravdepodobne je problém v opelení. Za predpokladu, že je Granát cudzoopelivý, musíte mať kompatibilného opeľovača niekde v bližšom okolí, alebo navrúbľovaného do koruny. Podľa môjho názoru ste sa až príliš sústredili na rez. Ja by som na Vašom mieste naopak na nejakú dobu rez vynechal, aby sa strom po tom každoročnom reze trochu ukľudnil a pokiaľ možno - vstúpil do rodivosti, lebo možné je, že tým, že ho neustále režete ho udržiavate vo fáze rastu - rastie do dreva. Tiež neviem posúdiť či ho striháte správne, teda či si ho sám zbytočne nezahusťujete rezom, či sa zlým rezom nezbavujete plodonosného dreva a pod. Skúste chvíľu nerezať - či sa situácia sama od seba nezlepší. Keď to teda zhrniem: V prvom kroku by som asi počkal s rezom a ubezpečil sa, že mám niekde blízko opeľovača. Igor  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Jirka77 - (1) - 213.139 (?), 8.10.2018 18:51, zobrazeno: 4264x
Dobry den, uz 5 let cerpam info zde z fora na prorez peckovin. Nevim jestli se mi to dari, spis ne. 4 roky jsem provadel rez a vloni jsem nerezal. Shanel jsem zahradnika, ktery by mi provedl odborny rez, protoze stromy neplodi po 5-6 letech. Stromy jsou zarostle az hanba a chtel bych vas pozadat o radu jak nejlepe rezat. Nevim jestli bude z foto patrny rust, pripadne vyfotim znovu.
Tresen 1 granat
Tresen 1 granat
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 6.58 (?), 9.10.2018 6:43

Tiež som len začiatočník, ale skúsim Vám poradiť. Z toho čo viem, tak čerešňa nejak významne rezať nepotrebuje - po jednoduchom výchovnom reze si dokáže udržiavať korunu aj sama. Rez taktiež vo všeobecnosti odďaľuje nástup rodivosti, takže si myslím, že v prípade čerešne je menej niekedy viac - t.j. rezať treba menej, už aj vzhľadom na citlivosť kôstkovín na rez (glejotok). Čerešne sú zväčša cudzoopelivé, teraz neviem ako je na tom konkretne odroda Granát, ale ak Vám kvitne, ale nerodí, pravdepodobne je problém v opelení. Za predpokladu, že je Granát cudzoopelivý, musíte mať kompatibilného opeľovača niekde v bližšom okolí, alebo navrúbľovaného do koruny. Podľa môjho názoru ste sa až príliš sústredili na rez. Ja by som na Vašom mieste naopak na nejakú dobu rez vynechal, aby sa strom po tom každoročnom reze trochu ukľudnil a pokiaľ možno - vstúpil do rodivosti, lebo možné je, že tým, že ho neustále režete ho udržiavate vo fáze rastu - rastie do dreva. Tiež neviem posúdiť či ho striháte správne, teda či si ho sám zbytočne nezahusťujete rezom, či sa zlým rezom nezbavujete plodonosného dreva a pod. Skúste chvíľu nerezať - či sa situácia sama od seba nezlepší. Keď to teda zhrniem: V prvom kroku by som asi počkal s rezom a ubezpečil sa, že mám niekde blízko opeľovača. Igor  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 9.10.2018 6:49

A kvete? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.76 (?), 9.10.2018 7:46

Řez není povinnost - neznamená to, že když je jaro tak se MUSÍ řezat.

Mimochodem, kdyby na stromku rostlo to, co je tam zavěšeno, tak bych poprosil o pár roubů smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.159 (?), 9.10.2018 9:44

Nevhodným řezem se dá plodnost oddálit i o 10 15 let. U štěpovaných stromků je řez potřeba prootže rouby jsou brány z plodících stromů a tak by nový stromek přešel bez řezu do plodnosti rychleji než by založil korunu. U semenáčků takový řez na založení korunky nahrazuje přirozený juvenilní růst.

Přestaňte řezat úplně. Právě to že jste loni neřezal, může mít pozitivní vliv na to, že letos v srpnu se diferenciovaly květní pupeny a tak na jaře by stromek měl bohatě kvést. Pokud ne, tak se na to v květnu podíváme podrobněji. NMyní můžete dát detailní fotky větviček o kterých si myslíte, že mohou mít květní pupeny a větviček, u kterých by jste byl rád, aby květní pupeny měly.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika