Prasklý kmen u třešně



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Kačí - (6) - 15.160 (?) 
25.5.2013 23:31, zobrazeno: 42664x

Loni asi v srpnu mi praskla kůra na kmeni třešně. Udělala se tam slušně velká díra a letos na jaře větve související s touto částí stromu odumřely. Zbytek stromu (cca 5-ti letý) odkvetl a jsou na něm i plody. Lze strom zachránit? Jestli se nepletu, je to Van - a je moc dobrá.Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.186 (?), 25.5.2013 23:46

Ránu bych ošetřila, odřízla špatné větve, zatřela vše balzámem a při řezu stromku po sklizni bych se snažila zachovat větve rostoucí směrem chybějících, aby se korunka poněkud vyrovnala. Kdysi jsem podědila podobně poškozenou broskev a ještě řadu let pěkně plodila.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 18.90 (?), 26.5.2013 10:24

Souhlasím s Lídou, mně se osvědčuje obalit navíc kmen v postiženém místě pásem pružného materiálu (rozstřižená veloduše, PE folie a pod.), v temnu a bez přístupu vzduchu se rána rychleji zavalí. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kačí - (6) - 13.96 (?), 26.5.2013 12:00

Děkuji za názory, určitě to zkusím, po natření balzámem ránu jistě zabalím, slyšela jsem, že se dá obvázat obvazem z lékárny, že dřív než kmen zesílí o tolik, aby obvaz strom škrtil se sám obvaz ropadne. Spíš mi vadí, že nevím proč se to stalo a jak tomu předejít. Už jsem totiž četla někde, že se to u třešní stává(a zrovna to byla také VAN), ale pak vídám staré silné urostlé třešně, které žádnou péči nemají a jak to, že ty jsou redy? Takhle ořežu po sklizni půl stromu a budu ráda, když se nepřevrátí :-)). Kačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 18.90 (?), 26.5.2013 12:32

Příčina múže být nejasná - po zimě by to mohlo být narušení kůry mrazem, ale v srpnu??

Jak je třešeň stará? Mně se to stalo u Burlatu 10 let. Myslím si, že se jedná o nevyrovnaný růst, paradoxně může škodit přemíra péče, hnojení, zálivka. Staré třešně toto neznají a přežijí ty nejzdravější. Proto staré nemocné stromy nevidíme, leda když končí životnost. Ty nemocné odešly už v mládí.

Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 26.5.2013 12:47

Mně to Van udělala také (prasknul kmen těsně pod rozvětvením), ale byla ze školky zastřižená na kotlovou korunu a říkají, že to rádo dělá, když jsou větve z jednoho místa - což u mne bylo. Zatření rány nepomohlo, zůstala tam velká jizva, kterou strom postupně zavaluje. Ale roste i plodí v pohodě dál, větve mi žádné neodešly.

Tady asi nastala i ta chyba, že rána nebyla ošetřená hned loňský rok.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 26.5.2013 14:21

Opravdu nejsem obchodním zástupcem firmy vyrábějící stromový balzám Arbokol, ale opět musím připomenout své dobré zkušenosti. Jeho pevný ochranný film dobře utěsňuje rány po řezu. Dříve jsem se spokojil se zatíráním latexem, ale u některých broskvoní stále docházelo k zasychání výhonů v partiích nad hlubšími ranami, zatírané pouze latexem. Po aplikaci Arbokolu už k tomu nedochází. Alespoň prozatím. Proto si myslím, že tato syntetická pryskyřice je pro tyto účely mnohem vhodnější.

Co se týče třešní, tak jsem takto špatně opylenou Kordii a Karešovu už dlouho neviděl. Vypadá to, jako kdyby v době květu nebo po něm mrzlo. Což  se ale určitě nestalo. A jak jste na tom Vy, paní Lído? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 26.5.2013 17:26

Loňský rok jsem měla třešní hodně, letos jich bude méně - kvetlo všechno najednou a asi to včeličky nestíhaly, ale něco bude. Za to broskví (Red Heaven) mám až moc, doufám, že něco propadne a zbytek budu muset protrhat, protože jsou opravdu "nahusto".           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kačí - (6) - 99.8 (?), 26.5.2013 18:40

Dobrý podvečer, moc děkuji všem za rady, koupím balzám, bude se mi jistě hodit i na ostatní stromky sem tam, obvaz a budu se ji snažit zachránit. Ale jinou než Van by si asi stejně příště nekoupila, moc mi chutná :-)) Připoji foto pro ukázku té naší " bolístky"

Prasklý kmen třešně
Prasklý kmen třešně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 26.5.2013 20:23

Prasklý kmen u třešně.

Milá p. Kateřino. Je to mrazová deska jak vyšitá. Poradil bych Vám přípravek Pellacol, který je proti okusu zvěří a zároveň jako výborný balzám, jen se nesmí použít na čerstvou ránu-(musí alespoň 24hod. zaschnout). Příště abyste se tomuto problému vyhla, je třeba kmínek a silnější větve natřít buď vápnem, nebo bílým latexem, aby odstínil sluneční paprsky v předjaří. Toto poškození je potom následné. Už vidím, jak mě několik přispěvatelů bude za můj názor křižovat. Mám to ale nejen z literatury, ale i z vlastní zkušenosti. Jeden rok mi časově nevyšel, abych obnovil nátěr vápnem na mladých stromcích, a více než polovina mi udělala to samé. Ty které nebyly na tak přímém slunečním (předjarním) svitu, to přežily bez poškození. A co se týká mrazové desky- právě neprojeví hned, ale následně že se většinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika