Prasklý kmen u třešně



host - 220.186 (?)
27.5.2013 18:22

Mech a lišejníky jsou pouze známkou čistého vzduchu, stromům neškodí! Jestli vaši sousedé řezali meruňky ve stejném roce jako vy, asi řezali až po vás v jinou roční dobu. Mohlo jim to odejít proto, nebo měli stromky jiného stáří.          Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 75.114 (?), 22.10.2013 17:55

chrání vápenný nátěr ovocné stromky proti okusu zvěří? Zajíci, srnky

Dékuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 26.5.2013 20:28

Prasklý kmen u třešně

Ještě jsem zapomněl jednu zásadní věc. Odstraňte si z kmínku a větví mechy a lišejníky. Jsou to příživníci, kteří Vaší třešni ubírají živiny a tím ji výrazně oslabují.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.228 (?), 26.5.2013 20:49

To je nesmysl. Mechy ani lišejníky nejsou na dřevinách parazitické, neživí se žádnou částí rostliny ani neodčerpávají žádné živiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 27.5.2013 18:15

Prasklý kmen u třešně

Tak velký nesmysl to zas není. Mám starý meruňkový sad, který jsem už chtěl vyklučit. Nicměně dostal ještě šanci v podobě tvdého zmlazení(kmen+max. 20cm kosterní větve). Všichni, kteří kolem mne mají také meruˇky, se zpočátku vysmívali, cože je to za metodu, ale postupně začali dělat to samé(ve stejném roce). Protože mám kmeny a větve čisté, stromy obrostly a nyní jsou znovu velmi dobře zapojené(2 roky), Ale vedlejším chytrákům, kterým bylo líto peněz a času na odstranění mechů a lišejníků, propadlo více než 80% stromů a ty, které zbyly nestojí za nic. Dnes mě někteří žádají o zásah popř. nové stromky ale ze zkušenosti vím, že to dopadne stejně. Tato profese se nedá dělat jen pro zisk, ale a to v první řadě srdcem- ten následný zisk je samozřejmě vítaný. Ještě pro doplnění- Sad je starý 40let a z toho posledních 10let se mu nikdo nevěnoval, pokud tam náhodou nebylo pár meruněk na kořalku. Takže si můžete myslet, jak to tam vypadalo. Po tvrdé tříleté práci zas vypadá truch k světu.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 27.5.2013 18:22

Mech a lišejníky jsou pouze známkou čistého vzduchu, stromům neškodí! Jestli vaši sousedé řezali meruňky ve stejném roce jako vy, asi řezali až po vás v jinou roční dobu. Mohlo jim to odejít proto, nebo měli stromky jiného stáří.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.225 (?), 31.8.2016 20:44

Po očištění od mechů a lišejníků plodí moje švestky, cca 12 stromů jako znovuzrozené.Za mne mohu jen doporučit.Roman.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.9.2016 9:38

Když jsem si koupil nové kalhoty, cítil jsem se jako znovuzrozený -   silnější a zdravější. Za mne mohu jen doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.5.2013 18:28

Skutečnost, p. Wendy, že Vaše meruňky s odstraněným mechem prosperují lépe než u sousedů (nepsal jste taky o zmlazení?) není sama o sobě důkazem, že mech a líšejník stromům ubližuje. Některé druhy možná napadají přednostně mrtvé dřevo, ale o tom, že by mech či lišejník jakkoli mohl způsobit uhynutí zdravých stromů, jsem jaktěživ neslyšel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 27.5.2013 19:36

Prasklý kmen u třešně

Paní Lída a pan Miloš Vysloužil

Vcelku jsem čekal takové reakce.

Za 1) Sad, který jsem získal, byl částí sadů vysázených v r 1971 jistým JZD.

      2) Po roce 1990 se spousta majitelů zhlédla v možnosti získat zpět svoje pozemky a v tomto případě i přijít k "medu". Všichni měli představu, že staší přijít ke stromu, našroubovat kohoutek a meruňkovice samapoteče do lahví- tímto jsem p. Lídě odpověděl na stáří stromů.

      3) Veškerý vysázený porost j Velkopavlovická na meruňkovém semenáči.

      4)Doba zmlazování-rozdíl mezi mnou a některými ostatními byl max.3 týdny. Zima roku 2011. Jenže já jsem se už rok předtím postaral o likvidaci mechů a lišejníků, kdežto ostatní ne, protože se jim to zdálo zbytečné. Mimochodem to, že mají být stromy čisté už věděli naši předkové v 18 a 19 století- dokonce o tom píše i J.Š. Baar ve svém románu "Jan Cimbura". Tím ovšem nechci říci, že jsem si vzal mustr z něj. Měli jsme spoustu polních sadů a má babička VŽDY dbala na to, aby byly kmeny a silné větve ošetřeny. Odtud pochází má první znalost škodlivosti mechů a lišejníků na stromech. Na toto dbali i mistři odborného výcviku na stř. zahr. škole. O panu Smržovi jsem tu již psal v případě roubování. A byl to nejen on, ale i Dr. Peiker, Dr.luža a další. Takže to není můj chorobný výplod.

     5) A srovnání mého skoro dvouhektarového sadu meruněk s těmi oststními? Moniliový úžeh-0, Růst-Výborný, Násada plodů- v ýborná, škůdci- minimum i co se týká píďalky podzimní. A vedle? Nebudou mít zase nic, ostatně jako jiné roky- a tonení vina jenom mechů a lišejníků, ale jich též.

     6) Na závěr. Loni - toje 2012 jsem získal starší jabloňový sad, který byl též částí velkovýsadby. Zmlazením a ozdravením kmenů a větví(i když mě zase někteří skeptici kamenovali),získaly stromy úplně jinou tvář a chuť do života. Už v době odkvětu jsem dostal žádosti, jestli bych s jejich částmi sadu neprovedl to stejné. Jsem hluboce přesvědčen, že stromy, které jsou takto ošetřeny, se vždy za to odvděcí.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 27.5.2013 19:46

Prasklý kmen u třešně

Ještě dodatek- Jsem zvědav na Gnomonii.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika