Prasklý kmen u třešně



host - 81.42 (?)
27.5.2013 18:15

Prasklý kmen u třešně

Tak velký nesmysl to zas není. Mám starý meruňkový sad, který jsem už chtěl vyklučit. Nicměně dostal ještě šanci v podobě tvdého zmlazení(kmen+max. 20cm kosterní větve). Všichni, kteří kolem mne mají také meruˇky, se zpočátku vysmívali, cože je to za metodu, ale postupně začali dělat to samé(ve stejném roce). Protože mám kmeny a větve čisté, stromy obrostly a nyní jsou znovu velmi dobře zapojené(2 roky), Ale vedlejším chytrákům, kterým bylo líto peněz a času na odstranění mechů a lišejníků, propadlo více než 80% stromů a ty, které zbyly nestojí za nic. Dnes mě někteří žádají o zásah popř. nové stromky ale ze zkušenosti vím, že to dopadne stejně. Tato profese se nedá dělat jen pro zisk, ale a to v první řadě srdcem- ten následný zisk je samozřejmě vítaný. Ještě pro doplnění- Sad je starý 40let a z toho posledních 10let se mu nikdo nevěnoval, pokud tam náhodou nebylo pár meruněk na kořalku. Takže si můžete myslet, jak to tam vypadalo. Po tvrdé tříleté práci zas vypadá truch k světu.

Wendy

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 75.114 (?), 22.10.2013 17:55

chrání vápenný nátěr ovocné stromky proti okusu zvěří? Zajíci, srnky

Dékuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 26.5.2013 20:28

Prasklý kmen u třešně

Ještě jsem zapomněl jednu zásadní věc. Odstraňte si z kmínku a větví mechy a lišejníky. Jsou to příživníci, kteří Vaší třešni ubírají živiny a tím ji výrazně oslabují.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.228 (?), 26.5.2013 20:49

To je nesmysl. Mechy ani lišejníky nejsou na dřevinách parazitické, neživí se žádnou částí rostliny ani neodčerpávají žádné živiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 27.5.2013 18:15

Prasklý kmen u třešně

Tak velký nesmysl to zas není. Mám starý meruňkový sad, který jsem už chtěl vyklučit. Nicměně dostal ještě šanci v podobě tvdého zmlazení(kmen+max. 20cm kosterní větve). Všichni, kteří kolem mne mají také meruˇky, se zpočátku vysmívali, cože je to za metodu, ale postupně začali dělat to samé(ve stejném roce). Protože mám kmeny a větve čisté, stromy obrostly a nyní jsou znovu velmi dobře zapojené(2 roky), Ale vedlejším chytrákům, kterým bylo líto peněz a času na odstranění mechů a lišejníků, propadlo více než 80% stromů a ty, které zbyly nestojí za nic. Dnes mě někteří žádají o zásah popř. nové stromky ale ze zkušenosti vím, že to dopadne stejně. Tato profese se nedá dělat jen pro zisk, ale a to v první řadě srdcem- ten následný zisk je samozřejmě vítaný. Ještě pro doplnění- Sad je starý 40let a z toho posledních 10let se mu nikdo nevěnoval, pokud tam náhodou nebylo pár meruněk na kořalku. Takže si můžete myslet, jak to tam vypadalo. Po tvrdé tříleté práci zas vypadá truch k světu.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 27.5.2013 18:22

Mech a lišejníky jsou pouze známkou čistého vzduchu, stromům neškodí! Jestli vaši sousedé řezali meruňky ve stejném roce jako vy, asi řezali až po vás v jinou roční dobu. Mohlo jim to odejít proto, nebo měli stromky jiného stáří.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.225 (?), 31.8.2016 20:44

Po očištění od mechů a lišejníků plodí moje švestky, cca 12 stromů jako znovuzrozené.Za mne mohu jen doporučit.Roman.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.9.2016 9:38

Když jsem si koupil nové kalhoty, cítil jsem se jako znovuzrozený -   silnější a zdravější. Za mne mohu jen doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 27.5.2013 18:28

Skutečnost, p. Wendy, že Vaše meruňky s odstraněným mechem prosperují lépe než u sousedů (nepsal jste taky o zmlazení?) není sama o sobě důkazem, že mech a líšejník stromům ubližuje. Některé druhy možná napadají přednostně mrtvé dřevo, ale o tom, že by mech či lišejník jakkoli mohl způsobit uhynutí zdravých stromů, jsem jaktěživ neslyšel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 27.5.2013 19:36

Prasklý kmen u třešně

Paní Lída a pan Miloš Vysloužil

Vcelku jsem čekal takové reakce.

Za 1) Sad, který jsem získal, byl částí sadů vysázených v r 1971 jistým JZD.

      2) Po roce 1990 se spousta majitelů zhlédla v možnosti získat zpět svoje pozemky a v tomto případě i přijít k "medu". Všichni měli představu, že staší přijít ke stromu, našroubovat kohoutek a meruňkovice samapoteče do lahví- tímto jsem p. Lídě odpověděl na stáří stromů.

      3) Veškerý vysázený porost j Velkopavlovická na meruňkovém semenáči.

      4)Doba zmlazování-rozdíl mezi mnou a některými ostatními byl max.3 týdny. Zima roku 2011. Jenže já jsem se už rok předtím postaral o likvidaci mechů a lišejníků, kdežto ostatní ne, protože se jim to zdálo zbytečné. Mimochodem to, že mají být stromy čisté už věděli naši předkové v 18 a 19 století- dokonce o tom píše i J.Š. Baar ve svém románu "Jan Cimbura". Tím ovšem nechci říci, že jsem si vzal mustr z něj. Měli jsme spoustu polních sadů a má babička VŽDY dbala na to, aby byly kmeny a silné větve ošetřeny. Odtud pochází má první znalost škodlivosti mechů a lišejníků na stromech. Na toto dbali i mistři odborného výcviku na stř. zahr. škole. O panu Smržovi jsem tu již psal v případě roubování. A byl to nejen on, ale i Dr. Peiker, Dr.luža a další. Takže to není můj chorobný výplod.

     5) A srovnání mého skoro dvouhektarového sadu meruněk s těmi oststními? Moniliový úžeh-0, Růst-Výborný, Násada plodů- v ýborná, škůdci- minimum i co se týká píďalky podzimní. A vedle? Nebudou mít zase nic, ostatně jako jiné roky- a tonení vina jenom mechů a lišejníků, ale jich též.

     6) Na závěr. Loni - toje 2012 jsem získal starší jabloňový sad, který byl též částí velkovýsadby. Zmlazením a ozdravením kmenů a větví(i když mě zase někteří skeptici kamenovali),získaly stromy úplně jinou tvář a chuť do života. Už v době odkvětu jsem dostal žádosti, jestli bych s jejich částmi sadu neprovedl to stejné. Jsem hluboce přesvědčen, že stromy, které jsou takto ošetřeny, se vždy za to odvděcí.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 27.5.2013 19:46

Prasklý kmen u třešně

Ještě dodatek- Jsem zvědav na Gnomonii.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika