Praskání kmene mladé třešně



zdenur - (14) - 68.123 (?) 
19.8.2019 15:38, zobrazeno: 3365x

Zdravím, 

u mladé třešně mi zničehonic začal praskat kmen. Přikládám foto. Mělo to opravdu rychlý spád, snad během měsíce. Korunka nejeví náznak žádné nemoci, ale vnitřek kmenu je suchý. Co to může být? Parazit? Má cenu nějak zachraňovat?

Z


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.104 (?), 19.8.2019 21:33
Toto sú tie nevyspytateľné kôstkoviny... Občas spáchajú takéto 'harakiri' bez evidentnej príčiny. Ja by som spravil nasledovné: Ako prvý krok: odstrániť z rany vsetko nekrotické (odumreté) tkanivo - najprv jemne rukou, potom tuhšou kefou a napokon vyrezať nožom do vitálneho dreva, ale nie zbytočne radikálne (ale tak aby tam nezostalo mŕtve tkanivo). Ako druhý krok: rozmiešať 1 sáčok fungídneho postreku Signum (7,5g) v cca 1 dcl vody - tak aby vznikol kašovitý, hustejší roztok. Týmto následne pomocou štetca (alebo malej štetky) dôkladne natrieť vyčistenú ranu. Nechať pôsobiť 2-3 dni. Ako tretí krok: následne ranu zatrieť voskom alebo balzamom (najlepšie Tervanol) - ale len tenkou vrstvičkou. Či to pomôže zaručiť neviem, ale odpísať tento stromček by bolo podľa mňa predčasné. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.54 (?), 19.8.2019 22:44

Ošetřete ji, jak radí pan IH a nechte ji růst. Mám už řadu let třešeň Van, jako mladá měla podobnou prasklinu, dlouhou asi 20cm. Ošetřila jsem ji, ještě asi další dva roky jsem ji ještě vždy znova přetřela balzámem. Rána se sice zcela nezahojila, viditelné dřevo zůstalo, ale okraje zány se zavalily, dál se to nešíří a stromek v pohodě roste i plodí.           Lída

ps - že je vnitřek suchý je jedině dobře - kdyby hnil, bylo by to špatné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 19.8.2019 23:10

Tak ono to zničehožnic nebylo - v zimě stromek namrzl, v poškozeném místě nerostla kůra a když se zvětšil průměr kmínku, tak ta odumřelá kůra praskla a odhalila i mrtvé dřevo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.54 (?), 20.8.2019 0:01

Ale to dřevo vevnitř vůbec nemusí být mrtvé, prostě už je to dřevo a ne kůra. Copak vám to dřevo trouchniví? Praskla kůra na dřevě, je potřeba, aby se rána zavalovala a dřevo nezačalo hnít.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika