Postup roubování



Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 38.202 (?)
31.5.2016 21:57

Ano, včil můžete přesazovat nové (letošní), "nitkové" semenáče. Jenže ty nebudou koncem zimy v roubovací velikosti. Předpokládám, že jste spíše našel (a popisoval) rostliny starší o velikosti několika desítek centimetrů. Ty už budou na roubování vhodné. Přeszujte je však na podzim. 

První rok to (aspoň mně na Vysočině) roste pomalu, teprve až spíše třetí jsou v roubovací tloušťce. Nic neuteče:)

Pohoda, hezký den

Josef

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 31.5.2016 7:56, zobrazeno: 12291x

Rád bych si zkusil naroubovat třešeň a chtěl bych to provést co nejoptimálněji. Mám místo, kde jsou hejna semenáčků třešní, a mám vyhlídlou třešeň, kterou bych chtěl mít. Abych nepromrhal zbytečně času a neoslaboval stromek, zamýšlel bych to takto:

V tutu dobu vyryji 3 semenáčky s maximálním množstvím kořenů, které zasadím vedle sebe na zamýšlené místo, aby do příštího roku dobře zakořenily. (nechci to provádět na původním místě semenáčků, protože je dost frekventované a někdo by mohl rouby zničit) V předjaří si uříznu rouby z vyhlídnuté třešně a všechny 3 naroubuji. Pak podle toho, kyterý se nejlíp ujme, ponechám, zbylé 2 zlikviduji. Je to optimální postup, nebo to je vhodnější řešit jinak, v jinou dobu, nebo s postupným přesazováním po naroubování (nebude to zbytečně zdlouhavé)?

Pokud je to takto možné, jakou tloušťku semenáčku nyní zvolit, aby v předjaří zesílil do ideální tloušťky k roubování?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.116 (?), 31.5.2016 20:36

Nikdo neroubuje třešně, nikdo nedokáže trochu nasměrovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr Zehnálek - (35) - 58.232 (?), 31.5.2016 21:36

Váš postup mi přijde v pořádku, jen to přesazování nechte na podzim, teď v době plné vegetace určitě ne. Na jaře pak můžete v pohodě roubovat. Důležité je, aby podnož byla při roubování více narašená než roub, proto bych uvažoval pro jistotu o odebírání roubů už kolem Vánoc. Tloušťka semenáčku není až tak podstatná. Prostě pak podle tloušťky roubů provedete kopulační řez v tom místě na semenáčku, aby to přesně sedlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 31.5.2016 21:44

Teď je dobrá doba pro zamýšlené přesazení NOVÝCH semenáčků-tedy těch, co přišly letos na svět. Z původní bylinky-nitky se stává pružný ministromeček, který už má dost kořínků, díky nimž-a cca týdenímu přistínění, bohaté zálivce tuto manipulaci snese. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 38.202 (?), 31.5.2016 21:57

Ano, včil můžete přesazovat nové (letošní), "nitkové" semenáče. Jenže ty nebudou koncem zimy v roubovací velikosti. Předpokládám, že jste spíše našel (a popisoval) rostliny starší o velikosti několika desítek centimetrů. Ty už budou na roubování vhodné. Přeszujte je však na podzim. 

První rok to (aspoň mně na Vysočině) roste pomalu, teprve až spíše třetí jsou v roubovací tloušťce. Nic neuteče:)

Pohoda, hezký den

Josef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.116 (?), 31.5.2016 22:44

Ano, všech možných velikostí. Tedy nejlépe vzít na podzim nějaký metrový stromek, a v předjaří naroubovat. Ok, díky za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.5.2016 22:58

Mně osobně se dobře ujímají třešně roubované kopulací v předjaří. S jednou podmínkou - že jde o dobře zakořeněné podnože. Tedy:
1. Naroubovat semenáčky či odkopky tam, kde vyrostly a přesadit na podzim jako hotový stromek
2. Vysadit podnož na trvalé stanoviště a naroubovat jednoletý výhon nově narostlý na tomto místě. V prvním roce vytvoří přesazená podnož dostatečně silný letorost jen málokdy. Většinou je třeba rok počkat.Taky proto, že lepší je naroubovat odrůdu až ve výši korunky.
    Přesadit třešňovou podnož na podzim a hned na jaře naroubovat mi dobré výsledky nedává. Buď se roub neujme nebo se jakž takž ujme, ale místo přírůstku vytvoří jen pupen. U jabloní ten problém není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.116 (?), 31.5.2016 23:13

Díky za zkušenosti, právě proto jsem se ptal na dobu přesazení. Takto ale kořeněním ztratím tolik času... Někde jsem četl, že roubovat je možné (s dobrou úspěšností) i na přelomu července/srpna. Mohl bych to zkusit takto, tj. v létě naroubovat na místě, a na podzim přesadit domů, pokud se ujme?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 38.202 (?), 31.5.2016 21:44

Jde to udělat, jak píšete, ale raději si semenáčky označte/zapamatujte kde jsou (včil není dobrá doba -- po přesazení by nemusely dobře chytnout). Semenáče či obecně podložky (vzal jsem za vděk i kořenovým odkopkům, i když nejsou ideální) si někam na podzim přesaďte (nebo koncem zimy, jakmile rozmrzne zem). Mně se osvědčilo roubovat "ze stromu na strom" -- tedy bez uskladňování roubů sklizených snad v nejvhodnější době v zimě, v dormanci).

Koncem zimy (konec února, začátek března) roubujte kopulací, anglickou kopulací nebo do rozštěpu (slabší větévky). Pak by to mělo vyrašit, obírejte spodní obrost, zavlažujte a likvidujte mšice. Další rok rozesaďte. Nic nelikvidujte, raději další uchycené roubovance přesaďte někam, kde bude k užitku veřejnosti, když už na ně nemáte sám místo.

O roubování třešní se tu napsalo dost. I já mám vyzkoušeno na desítkách roubů různých odrůd. Funguje to, uvidíte. Držím palce. Včil si vyhlédněte vhodné podložky, na podzim si je přesaďte na oblíbené nebo jinak vhodné místo, koncem zimy naroubujte a na podzim nebo klidně až další podzim přesaďte na cílová místa.

Pohoda, hezký den

Josef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 31.5.2016 22:05

Dobrý den.
A musíte zrovna roubovat? Protože kdybyste nemusel, mohl byste v červenci (začátkem srpna) vyhlédnuté podnože, v síle tužky až palce, naočkovat na místě a ujmuté přesadit domů na podzim nebo na jaře. Pak zastřihnout podnož cca 30 cm nad očkem, vyslepit pupeny podnože nad očkem (jedno, dvě nechat aby dlouhý čípek neodumřel) i pod očkem a zapěstovat špičák (výhon z očka vyvazovat k čípku). Druhou sezónu pak korunku. Jednoduché, já to dělal tak a roste to. Viz vlákno očkování třešní (asi). JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika