Opylovač třešně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
13.6.2018 9:58

Před 50 lety rostly stromy třešní na každé druhé mezi, na stráních pod lesem, spousta jich bylo kolem cest (kdo pamatuje např. alej kolem silnice z Prostějova do Kostelce?), samozřejmě v zahradách i zahrádkách. 
   Když těmi místy procházíte dnes, vidíte tyto obrázky:
1. Kolem silnic jsou aleje vesměs vykácené. V lepším případě je nahradily jeřabiny
2. Na některých místech tyto stromy ještě stojí. Ale jsou opravdu staré. O většinu z nich nikdo desetiletí nepečoval
3. Někde jsou staré třešně pryč a na stejném místě jsou vysazeny nové. I to je špatně.
4. Najdou se výjimečně i stromy třešní vysazené nově a před tím tam nebyly. Jen málokde jsou to místa pro třešně skutečně vhodná - tedy slunná, mírně svažitá, nepodmáčená, s odpočatou úrodnou propustnou půdou a spodní vodou dostatečně hluboko. Takovéto vhodné lokality dávno obsadily solární panely, průmyslové zóny, markety a parkoviště.
5. Ozeleněné parcely kolem svých novostaveb někteří nadšení pěstitelé i dnes mění v zahrady. Často je na povrchu jen decimetr navezené ornice, pod ní spodina a stavební suť. Neúspěchy s plodností pak svádí na opylovače.
    Špačků asi moc neubylo. Co teď?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 115.201 (?), 12.6.2018 18:20, zobrazeno: 3447x

Dobrý den, lze z fotky určit odrůdu, která bohatě kvete, ale málo plodí? Poradíte vhodného opylovače? Děkuji

snad Granát ?
snad Granát ?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.186 (?), 12.6.2018 23:10

Já osobně podle fotky a popisu odrůdu neurčím. Ale pro Vás bude důležitější, na jaře si zapsat data, kdy začaly kvést třešně v okolí, kdy začala kvést Vaše, kdy skončilo kvetení Vaší a kdy v okolí. Pak si ještě napište dny, ve kterých kvetla Vaše a přitom v těsném okolí kvetla nějaká větší plocha žlutě. Pokud by tam takový porost byl (pampelišky, řepka,...) tak budete muset řešit místo problému ČÍM (druh poskytující pyl) problém zvaný KÝM (jiným hmyzem než včela medonosná, která preferuje žlutou a na bíle kvetoucí peckoviny se vykašle).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.6.2018 23:21

Se stesky, že třešně málo plodí, se v posledních letech setkáváme často. Já odobně nevidím problém ani v opylovačích (jiná odrůda), ani v opylovačích (hmyz). V tomto roce byla perioda kvetení kvůli horkům velmi krátká, přesto se opylit stihly a třešní je skoro všude hodně. Důvody malé plodnosti vidím ve špatné kondici stromů v kombinaci s nevhodným počasím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 13.6.2018 7:59

Teď zrovna projíždím republikou a skoro všude jsou třešně obalené plody, nikdo to už netrhá. Tady na SZ jsou ale lokality, jak jsem psal v jiném vlákně, kde je letos na většině stromů plodů málo. Nezdá se mi, že by se u těchto stromů najednou od minulého roku zhoršila jejich kondice. Spíš vliv počasí (?) a možná ještě něco, co mi uniká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.6.2018 9:58

Před 50 lety rostly stromy třešní na každé druhé mezi, na stráních pod lesem, spousta jich bylo kolem cest (kdo pamatuje např. alej kolem silnice z Prostějova do Kostelce?), samozřejmě v zahradách i zahrádkách. 
   Když těmi místy procházíte dnes, vidíte tyto obrázky:
1. Kolem silnic jsou aleje vesměs vykácené. V lepším případě je nahradily jeřabiny
2. Na některých místech tyto stromy ještě stojí. Ale jsou opravdu staré. O většinu z nich nikdo desetiletí nepečoval
3. Někde jsou staré třešně pryč a na stejném místě jsou vysazeny nové. I to je špatně.
4. Najdou se výjimečně i stromy třešní vysazené nově a před tím tam nebyly. Jen málokde jsou to místa pro třešně skutečně vhodná - tedy slunná, mírně svažitá, nepodmáčená, s odpočatou úrodnou propustnou půdou a spodní vodou dostatečně hluboko. Takovéto vhodné lokality dávno obsadily solární panely, průmyslové zóny, markety a parkoviště.
5. Ozeleněné parcely kolem svých novostaveb někteří nadšení pěstitelé i dnes mění v zahrady. Často je na povrchu jen decimetr navezené ornice, pod ní spodina a stavební suť. Neúspěchy s plodností pak svádí na opylovače.
    Špačků asi moc neubylo. Co teď?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 13.6.2018 16:40

Trefně napsáno pane Vyslouzil yes bohužel s hořkou koncovkou.

Pamatuji u nás cestou do nemocnice aleje jabloní, celý kilometr po obou stranách samé jablka, krása. Jsou tam i nyní, bohužel už né tak vitální, nové se taky nesázejí. 

Třešně měl u domu minimálně dvě každý, nyní je to tak 1 třešen na 10 domů. Ale nebojte jsou i mladí lidé co se to snaží změnit a já se k nim počítám cheeky

Letošek je na třešně opravdu bohatý, důkazem je množství inzerátů s prodejem třešní na různých skupinách FB v okolí. Mě zatím zarodila Burlat a Halka. Burlatku zbaštili špačci před 14 dny, Halka je dvouletá a tu jsem obalil sítí proti ptákům (ty už odmítám odevzdat ptactvu)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika