Odrůda Rivan a Kordia - opylení?



host - 122.179 (?)
12.10.2009 7:47

Nutno dodat, že podobně by se muselo naložit i s odrůdou Rivan, je to cizosprašná odrůda, která se dobře opyluje s odrůdami ´Burlat´ a ´Karešova´.  Mám Kordii a nemám s ní žádné opylovací problémy.Vedle však roste višeň Erdi Boetermoe.Každopádně bych vyčkal.  AB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 243.142 (?), 11.10.2009 19:51, zobrazeno: 12059x

Jsem začátečník zahrádkář, na naší zahrádce 6OOm nejsou třešně.  Včera jsem koupila tyto dvě odrůdy a teprve teď řeším, jestli se opylí samy mezi sebou nebo musím ještě pořídit jinou?  Jakou? Nebo by stačilo naroubovat na tyto mladé stromky jinou odrůdu? 

Děkuji Laurátová

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 12.10.2009 7:31

SEMPRA uvádí:

KORDlA
Opylování: Je cizosprašná, vhodní opylovači: Hedelfingenská, Van.

RIVAN vznikla křížením Kaštánky a odrůdy VAN.Snad postačí i k opylení Kordie.Chvíli počkejte, až obě zaplodí.Jinak nutno přeroubovat jednu větev Kordie na Hedelfingenskou, resp.na Van.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 12.10.2009 7:47

Nutno dodat, že podobně by se muselo naložit i s odrůdou Rivan, je to cizosprašná odrůda, která se dobře opyluje s odrůdami ´Burlat´ a ´Karešova´.  Mám Kordii a nemám s ní žádné opylovací problémy.Vedle však roste višeň Erdi Boetermoe.Každopádně bych vyčkal.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.10.2009 8:39

Já osobně bych nečekal a opylovače narouboval. Nejen proto, že se možná doby kvetení obou třešní kryjí jen částečně. Třešeň v plné plodnosti (i na slabé podnoži) přtinese tolik plodů, že je nespotřebujete. Dvojnásob to platí pro Rivan, který se, krom přímého konzumu, k ničemu jinému nehodí. Bude proto výhodné, když na části každého stromu porostou třešně jiné chuti a nejlépe i jiné doby zrání.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 12.10.2009 12:12

Atraktivní KORDIA je zatím nejlepší naše třešeň,snáší dobře přepravu a jde na odbyt vždycky, RIVAN v krajním případě použít i do kvasu.Tím nejsem v zásadě proti tomu- sbírat naroubované jiné odrůdy průběžně.Letos měla Kordia méně ovoce(asi vlivem opylení, všechno kvetlo najednou),zato ovoce bylo špičkové kvality.  AB 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 12.10.2009 15:09

RIVAN je velmi raná odrůda a pokud v blízkosti rostou plané třešně (ptáčnice) které kvetou také velmi brzy, mělo by snad k opylení dojít. Horší je, že RIVAN má velmi brzo plody na které se slétávají kosi ze širokého okolí a oberou strom od plodů téměř zcela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.10.2009 19:03

To je, bohužel, svatá pravda. Největší (a asi jedinou) výhodou Rivanu je časné dozrávání. To ale ve výšce 600m n.m nebude tak výrazné. První třešně se skutečně sklidí obvykle jen tehdy, rostou-li v okolí další třešně a ptáci nestihnou spást vše. Pozdnější odrůdy už je tolik nezajímají

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika