Očkováni třešní



Stránky: 1,  2   
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?) 
14.6.2011 8:03, zobrazeno: 20707x
Můžu už ted očkovat ptáčnici? či počkat? Nejake tipy rady..Děkuji všem a myslím, že nebudu sám tazatel ;)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 67.99 (?), 18.6.2011 18:32

Já to dnes zkusil né na ptáčnici, ale na mahalebku. Hlavní je mít dostatečně vyzrálé (velké) pupeny na očkování. Jen nevím, jestli to bude očkování na očko bdící či spící. Důvodem byla skutečnost, že v srpnu bych asi nesehnal tyto rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.170 (?), 19.6.2012 8:26

Dobrý den.
Před 14 dny jsem očkoval ranné třešně na ptáčnice. Očky ze dvou starých, odumírajících stromů (470 a 570m/m). Očka malá, cca 1mm a štítky 1cm. Ptáčnice v lese (580m), hodně zastíněné, v síle tužky až prstu, ve výšce okolo metru. Ovázání standard páskou rozříznutou na půl. Celkem 18 ks. Po 14 dnech jsou všechny řapíky plně svěží. Očka prakticky není vidět.  Prosím o radu, názor, jak nejlíp postupovat dál. Především, kdy odstranit úvazky a jestli očka letos „budit“ řezem podnoží. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.170 (?), 5.8.2012 21:58

Dobrý den.
Dnes jsem „hodnotil“ výsledky svého ranného očkování ptáčnic. Úvazky jsem odstraňoval po 3 týdnech od očkování a některá očka už nevypadala valně. Dnes pouze 4 očka vypadají dobře. To je: štítek zelený, srůst dobrý, pupen vyvinutý. Dalších 5 oček není zcela mrtvých. To je: 3x chybí pupen, 1x očko nahoře odchlíplé, ale zelené s vyvinutým pupenem, 1x část štítku je černá. Žádné očko nevyrašilo. Rány po neujatých očkách jsou většinou úplně zhojeny jizvou. Otázkou dále zůstává, kolik oček vyraší na jaře. Závěr: toto očkování není příliš úspěšné. Je ale možné použít je k naočkování odrůdy přivezené třeba z jednorázové cesty. Můj účel asi splní. Vzhledem k dobrému hojení ran po neujatých očkách by také bylo možné očkovat jeden kmínek více očky, dále také je možné ptáčnice přeočkovat nyní nebo klasicky štěpovat zjara. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 6.8.2012 18:06

Vzhledem k tomu, že jsi očkoval někdy kolem 5.6. tak by ty očka měly rašit tj. očka bdící.Obavam se, že se ti neujmulo nic.Nenech si však kazit náladu a opakuj pokusy, jednou to vyjde.Dostaneš cvik atd.Já jako samouk jsem se jednu ranou třešen pokoušel namnožit po 4 roky a až letos 4 rok se mi ujal jeden roub.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.42 (?), 18.4.2013 17:41

Dobrý den.
Před 3 dny jsem přesazoval 2 třešně-očkovance z očkování o kterém jsem psal v tomto vláknu loni. Ujalo se (je napučených stejně jako pupeny podnoži) 5 oček. U jednoho není dokonalý srůst nad pupenem. Jako zajímavé uvedu, že ve skupince 5 očkovaných ptáčnic jen částečně zastíněných u podmáčeného břehu rybníka se ujala 3 očka a na suché, úplně zastíněné stráni pod vysokými stromy se z 12-13 ujalo jen jedno očko a jedno částečně. Žádné očko loni nevyrašilo.
Metoda nic moc, ale pokud se již nechcete k matečné třešni vracet v době doporučované k odběru štěpů, tak je použitelná a jednoduchá. Asi i dostatek vlahy u podnoží je dobrý. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JirkaS - (15) - 49.10 (?), 24.7.2018 0:07

Prosim mistni odborniky o radu - pred 3 lety jsem sazel tresen Rivan na ptacnici, letos poprve zaplodila a zjistil jsem, ze je to bohuzel ptacka a ne deklarovana odruda. Stromek je uz krasny - pekne rozvetveny vysky kolem 3.5 m. Chtel bych jej preockovat ale nevim, zda se ockuje jen do mladeho dreva (letosni letorosty) nebo se muze i do starsiho? Je nejaky limit? Idealne bych to chtel dat do kminku ale ten uz ma 4-5 let, korunka ma 1-3 lete drevo ale to bych musel naockovat kazdou vetev a tresne se asi ujimaji hure (?) tak nevim, jestli by z toho nevysel nejaky patvar s jednou az dvema vetvemi... Nebo pockat, co se chytne, ostatni vetve odrezat a z uchyceneho letorostu znovu tvarovat korunu? Nebo pockat rok, seriznout cely kmen a ockovat az na nove vyrasene vetve? Moc diky za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 24.7.2018 7:48

Přeroubujte. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 24.7.2018 10:52

Těžko radit, jak získat sebedůvěru, že se zadaří. Postupy roubování, očkování jsou v jiný vláknech popsány včetně trampot. Prostě si vyberte.
Při celkové výšce 3,5 m si roubovat na kmen netroufnu. Na 2-2,5 m jo. Pak to může vypadat asi jako na obrázku. (současný roub třešně opožděný požerem vrbařů). JG

roub třešně
roub třešně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 24.7.2018 11:00

A ještě jedno očko. (višně, kmínek v síle prstu) JG

očko višně
očko višně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika