Moniliový úžeh



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 191.35 (?)
6.5.2011 21:48

Přípravky: Baycor, Horizon, Spongor, Talent, Teldor.../podle Agromanuálu/.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 116.177 (?), 5.5.2011 12:18, zobrazeno: 30640x

V kterém obdob je nejlepší postříkat (a čím) višeň proti moniliím? Mám na zhradě starší asi 7 m višeň - asi v 1 m byly na nosný kmen (asi třešně) naroubované 4 větve (teď již kmínky)višně. Vloni jsme museli jednu uříznout, byla celá seschlá a svraštěná, dost holá. Minulý víkend jsme jsme uřezali přímo u podnože další- nenasadila téměř žádné květy a byla opět seschlá. Docela rádi bychom zachránili alespoň zbývající dvě. Ikdyž višeň po těch řezech už není pěkně souměrná, přesto má úžasně dobré tmavé sladkokyselé plody. Díky za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 5.5.2011 21:27

Na postřik proti moniliovému úžehu je už pozdě. Jak ošetřovat už zde bylo mnohokrát diskutováno. Hledejte v sekcích třešně a višně, meruňky, švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 117.129 (?), 6.5.2011 7:29

Diskusi jsem pročítala, ale asi mi nějak unikla nejvhodnější doba pro potřik.  Měla jsem za to, že právě doba kvetení je nejvhodnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 6.5.2011 19:22

Tak už po několikáté a naposledy. Tlak této choroby se liší podle oblastí a podle druhu peckoviny.

Kde není tlak silný postačí 2 ošetření: Jedno těsně před květem, nebo na počátku květu a jedno na jeho konci či těsně po odkvětu.

Pokud jsou silně napadány monilií i plody, tak ošetřovat dva až tři týdny před předpokládanou sklizní a po 10 dnech postřik opakovat. Volit takové přípravky aby byla dodržena jejich ochranná lhůta!!

V oblastech kde je tlak této choroby u příslušné peckoviny velmi silný, je třeba provést v době květu tři fungicidní ošetření.

Prevence: Všechny napadené větévky včas odstřihnout, včas odstranit mumifikované plody a spálit, neponechávat je na zahradě!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 191.35 (?), 6.5.2011 21:48

Přípravky: Baycor, Horizon, Spongor, Talent, Teldor.../podle Agromanuálu/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.51 (?), 7.5.2011 8:45

Nechce se mi to hledat, ale mám pocit, že Baycor je pouze na meruňku. Tedy na moniliózu na meruňce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 217.151 (?), 7.5.2011 9:16

...a zbavit sa predsudkov. Ked kvitnu treba striekat a striekat. Pred cez a po...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.5.2011 21:39

Jestliže Baycor účinkuje proti moniliovému užehu na meruňce, potom účinkuje i da dalších peckovinách.

Registrace přípravků do jednotlivých druhů peckovin, ale i dalších ovocných druhů je trochu jiná a složitější kapitola. Jako většinou vždy, jde na prvním místě o peníze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
j.c. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 190.217 (?), 8.5.2011 17:33

Opakovaný výskyt monilie na meruňkách mě nutí přemýšlet o pořízení rosiče - postřikovače pro účinnou aplikaci postřiku v dalších letech. Chci se zeptat zkušenějších zda dopravu postřiku do korun vzrostlých meruňek zvládne účinně něketrý z ručních postřikovačů nebo mám zainvestovat rovnou do motorového rosiče typu Stihl nebo Solo. Za vaše názory a zkušenosti děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.5.2011 22:07

Záleží, jak vysoké jsou Vaše meruňky a kolik jich máte, či zda tím motorovým rosičem hodláte ošetřovat další stromy. To proto, aby se Vám investice vyplatila.

Zádovým ručním postřikovačem s teleskopickým nástavcem se dají dobře ošetřovat stromy tak do 4 m výšky. Kdysi jsem ošetřoval takovýmto postřikovačem i mohutnou korunu pozdní třešně proti vrtuli za pomocí štaflí. Což je dosti pracné a také nebezpečné. Proto jsem i u třešní a dalších peckovin přešel na pěstování ve tvaru volnějšího štíhlého vřetene.

Pokud tedy máte   vysoké ovocné stromy, doporučil bych Vám spíše ten motorový postřikovač.

Viděl jsem ho jednou v akci a moc se mi to líbilo. Práce s ním je daleko snazší a také efektivnější. Značku už si přesně nepamatuji, ale myslím, že to bylo právě Solo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika