Mladá třešeň, špatný řez



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?)
19.3.2019 7:49

To, jak poroste, je hlavně o tom, jak stromek budete tvarovat!

Přijde mi, že zde vůbec nebyl proveden žádný řez po výsadbě, ani další výchovný.

Nikdo neradí, tak zkusím já, jak bych postupoval u svého stromku, i když nevím, jestli správně a jestli to problém vyřeší. Rozhodně bych odstranil obě spodní větve, ponechal jen jeden terminální výhon, jak sám píšete. Nevím jestli na staším dřevě s plodonosným obrostem vyraší nové výhony - nechal bych proto asi na vrcholu ten jednoletý, ze kterého by měly výhony vyrašit. Až začnou růst, tak ten nejhornější tvarovat dále nahoru, pod ním ponechat 4 výhony do různých stran jako kosterní větve.

Kolem stromku bych ponechal (a udržoval) okruh 0.5m bez plevele, zaryl hnůj a nějaké dusíkaté hnojivo, na povrchu na něj pak dal mulč (posekanou trávu). A zajišťoval dostatek vláhy po celý rok.

A vše provedl co nejdřív, než to začne rašit.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 83.176 (?), 18.3.2019 18:38, zobrazeno: 7644x

Dobrý den,

máme tříletou třešeň, chtěl jsem aby měla terminál s větvičkami na střed, aby se lépe trhaly třešně, ale korunku měla tak nešťastně založenou, že i když jsem jednu větvičlu vyvázal k opěře, terminál neudělala, dostal jsem radu, že bych ji mohl i teď po třech letech uříznout obě konkurenční větve a nechat jen jednu. Chci se zeptat, myslíte že je šance že takovýto stromek udělá terminál, nebo už prostě vždy bude chtít růst do více stran, s otevřenou korunou? Radši bych terminál s větvičkami na střed, aby se lépe trhaly třešně.

Ještě jedna informace, zasadili jsme ji asi tři metry od staré višně, kterou má nahradit, višen ji ale částečně stínila, proto asi třešeň vyrostla tak málo, teď jsem starou višeň ořezal.

01
01
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 83.176 (?), 18.3.2019 18:42

FOTO


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zdendan - (29) - 83.176 (?), 18.3.2019 18:51

FOTO3


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.169 (?), 18.3.2019 19:32
Vyzera ako keby nebola nikdy strihana,
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.169 (?), 18.3.2019 19:37
A co ten višnovy pahýľ, tak si predstavujete orezávanie?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 83.176 (?), 18.3.2019 22:22

Před dvěma lety vypadala takhle.

Ta višeň, to je likvidační řez.

Jde hlavnmě o to, jestli z ní může být strom s terminálem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 19.3.2019 7:49

To, jak poroste, je hlavně o tom, jak stromek budete tvarovat!

Přijde mi, že zde vůbec nebyl proveden žádný řez po výsadbě, ani další výchovný.

Nikdo neradí, tak zkusím já, jak bych postupoval u svého stromku, i když nevím, jestli správně a jestli to problém vyřeší. Rozhodně bych odstranil obě spodní větve, ponechal jen jeden terminální výhon, jak sám píšete. Nevím jestli na staším dřevě s plodonosným obrostem vyraší nové výhony - nechal bych proto asi na vrcholu ten jednoletý, ze kterého by měly výhony vyrašit. Až začnou růst, tak ten nejhornější tvarovat dále nahoru, pod ním ponechat 4 výhony do různých stran jako kosterní větve.

Kolem stromku bych ponechal (a udržoval) okruh 0.5m bez plevele, zaryl hnůj a nějaké dusíkaté hnojivo, na povrchu na něj pak dal mulč (posekanou trávu). A zajišťoval dostatek vláhy po celý rok.

A vše provedl co nejdřív, než to začne rašit.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zdendan - (29) - 83.176 (?), 19.3.2019 11:45

Řezal jsem ji podle knížek. Každá z větví má na sobě dva řezy, na fotce jsou vidět suky.

Chápu proč uříznout ty větší větve (červeně), ale nevím proč řezat ty malé (modrě), myslel jsem, že z nich budou nové větve.

Ještě doplním, že já jsem autor článku, jen jsem se prve zapomněl přihlásit.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 19.3.2019 13:38

Z malých větviček žádný silný výhon nevyrazí. Zvolil bych ten můj druhý navrhovaný řez - zachovat ten ohnutý spodní výhon a vyrovnat ho do verikály jako terminál. Je o poznání živější a je velká šance, že po odstranění všeho ostatního, co jen vysiluje, právě z něj vyrazí několik rozumně silných výhonů. A samozřejmě podpořit růst všemi opatřeními, které jsem popsal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zdendan - (29) - 83.176 (?), 19.3.2019 20:22

Pak bych měl ještě jednu otázku, myslím že vhodnější by byl ten výhon hned vedle, na fotce třetí zleva, myslím, že by se dal narovnat, jsou na něm dvě pěkné větvičky, nemohl bych je tam nechat?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika