Merchant



Stránky: 1,  2,  3   
host - 227.52 (?) 
18.10.2013 22:30, zobrazeno: 27871x

Má niekto túto odrodu čerešne? Rodila už niekomu? Rozmýšľam o nej že by som ju zasadil. Jano

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 158.34 (?), 19.10.2013 9:22

Tento rok prva uroda, devat plodov, v Topolcanoch na zaciatku juna (moznost dohladat este presnejsie). Nebol som doma, ale mama si vraj zapisala v kalendari "fantasticka chut". Nemali sme ceresne na zahrade dlhu dobu a toto boli prve, tak by sa taketo hodnotenie dal vysvetlit tymto, ale opisy, aj odborne, su velmi pozitivne. Napr. v jednom porovnani vo vyskumaku v Erfurte: vyslovne chutna (ausgesprochen wohlschmeckende), relative makka, velkost 26 az 28 mm, vynosnost urody na dobrej urovni, plodnost pravidelna. Vecer poslem link a mozem to prelozit cele.

Este doplnim, ze strom je na GiSelA, sadeny na jar 2011, pri vysadbe hlboko zrezany, teraz asi 2m vysoky, povod Plantex. V porovnani s vedla rastucimi a rovnako starymi Reginou a Kordiou na rovnakom podpniku ma bujnejsi rast. Kordia mala malu urodu par plodov, Regina asi pol kila. Tento rok na jar pribudli opelovaci pre Merchant - Burlat a Sweetheart, tak snad na buduci rok bude vacsia uroda, ak bol problem v nedostatocnom opeleni.

Inak ked som sa v Plantexe pytal na vlastnosti, tak odpoved bola "ako Burlat". Vtedy, pred dvomi rokmi toho ani na nete nebolo vela, ale teraz sa da najst dost, uz je v ponuke v skolkach (Nemecko, Anglicko - vypestky z Plantexu :-)). Odroda vznikla v John Innes Institute, Norwich, UK.

To jest vse na teraz, Jan, TO.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.41 (?), 19.10.2013 22:58

Ďakujem Vám za Vašu odpoveď, neviete či je napadaná vrtivkou čerešňovou? Bol by som Vám veľmi povďačný keby ste to preložili celé. S pozdravom Jano BY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.34 (?), 20.10.2013 11:20

Merchant-cervivost, doplnenie. Podla info z domu cervivost nebola, ale ta nebola vraj ani u Reginy a Kordie - mali sme stastie.

Viac Vam mozno pomoze info z tejto bavorskej ovocinarskej stranky.

Podla nich spravidla unikaju cervivosti odrody do 3. - 4. ceres.tyz. : napriklad Erlise, Sweet Early, Burlat, Bellise, Merchant, Celeste. Vynimkou bol vraj napr. rok 2008.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.34 (?), 19.10.2013 23:00

Posielam spominany odkaz na stranku pokusnej stanice v Erfurte (trocha odlisny, nez co som nasiel predpoludnim, ale len ina formulacia textu). Mali by tam mat 125 odrod ceresni na GiselA a v sezone 2011 hodnotili Merchant ako jednu z najlepsich 16tich pre podmienky stredneho Nemecka.

Tam 5. pdf v poradi - "Sueßkirschensorten"

"V rovnakom zberovom obdobi ako Bellise (3.ceresn.tyz. - jeden tyzden po odrode Burlat) je zaujimava odroda Merchant so srdcovitymi, lesklymi plodmi a vyslovene dobrou chutou. Priemerny vynos z jedneho stromu bol okolo 9,5 kg, pevnost duziny okolo 45 (pre porovnanie neskore chrupky okolo 60), velkost plodov dosahovala priemerne 27 mm, nevyskytli sa ziadne popukane plody. Odroda sa vyznacuje zdravym rastom s velmi dobrym bocnym rozvetvenim a je vhodna na tvarovanie vretena."

Spomenuta odroda Bellise mala v tej sezone priemernu urodu 20kg na strom, hodnoti sa spolu s Merchantom ako jedna z najlepsich v 3.tyz.

Este pre moznost lepsieho rozhodnutia dve zaujimave odrody na konci 3.tyz. (3./4.ceres.tyz.)

Giorgia so stred.velk.plodmi a priemer.urod. 30 kg, na dosiah. optimal. urody a velk.plodov potrebny pravidel.rez a prisne vedenie. 

Carmen s velkostou plod. 30-32 mm, pevn.duz.52, sladka s vyvazenou kyslostou, 25 kg na strom.

Sad so samozberom v Australii: 

Merchant - srdcovka, pokozka atraktivna tmavocervena, leskla, duzina cervena, stredne pevna, stavnata, chut vyborna, sladka, vyvazena. Urodnost dobra, pravidelna, nerovnomerne dozrievanie. Plody dobre drzia na strome, co zvacsuje velkost, zlepsuje chut a zmensuje problem nerovnom.dozriev.

Zaver: podla vsetkeho je Merchant jedna z najlepsich odrod v 3.tyzdni, s vybornou chutou a dobrou, pravidelnou urodnostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 158.34 (?), 20.10.2013 0:15

Niet za co, rado sa stalo. Co sa tyka tej vrtivky, musim sa opytat doma - budem volat pravdepodobne zajtra. Aj ked 9 plodov muska mozno nenasla. :-) Niekde som cital, ze pri tychto velmi vysokych jarnych teplotach uz ani povodne "necervive" skore ceresne nie su take iste.

Ak sa pytate na cervivost, predpokladam, ze je to dolezite kriterium rozhodovania. V tom pripade este posielam, co v tom Erfurte pisu o najlepsie hodnotenych skorych odrodach pred Merchantom a Bellise - aj ked otazka je, ci sa daju u nas zohnat a ci mi nemame nieco, o com Nemci nevedia (z noviniek ale napr. spomenuta Carmen uz je v Klivii v Rusovciach, BA, klivia.com)

Earlise - velkoploda, leskle, relativne pevne plody, tyzden pred Burlatom, moze byt kolisava urodnost a kvalita plodov. V sezone 2011 uroda 12,5 kg na strom, velkost plodov 26 mm, pevnost 50, co je na velmi ranu odrodu velmi dobre. O chuti sa nevyjadruju, ale asi to bude nieco ako "dobra". Spominaju v tom odstavci odrodu Rita - tyzden pred Burlatom, neuspokojiva plodnost a silno puka.

Narama - novy krizenec, dozrieva ako Burlat, relativne isty vynos, dobra chut a pevnejsia ako Burlat, jednotna velkost plodov 26 mm.

Inak tych najlepsie hodnotenych 16 odrod je vyfotenych na konci pdf, v poradi akom dozrievaju.

Teraz som sa pozrel na stranku prodejstromku.cz (Uh.Ostroh), tam maju celkom zaujimavu skoru odrodu Kassandra, na Colt podpniku, 3.tyzden, pozrite sa na nu. Inak myslim, ze tam by Vam aj ochotne poradili (ak by sa neozval nikto na fore v dohladnej done), ci ceresne v 3. tyzdni su zvycajne cervive alebo nie. 

K skorym odrodam len pre istotu pripominam klasicke chutne Kastanku a Karesovu (neviem, ci tie v tom Erfurte hodnotili :-)), okrem Burlatu samozrejme.

No a na koniec, ak by ste mali velky zaujem o nejaku konkretnu odrodu, ale hrozila by cervivost, tak v pripade, ze by bola na Gisel (alebo si ju naockujete), tak je snad mozna aj chemicka ochrana - tak to asi vo velkosadoch robia, predpokladam. Ale ja by som osobne radsej toho cervika, nez zbytky jedu. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.41 (?), 20.10.2013 12:26

Ste veľmi ochotný pán Ján, myslím že Merchant asi bude červivieť bude lebo niekde som čítal že posledný čerešňovy týžďeň pri ktorom čerešne nečervivejú je druhý čerešňový týždeň a keďže je v treťom čerešňovom týždni tak asi červivieť bude, je veľký predpoklad že tých devať plodov ktoré ste mali si muška nenašla, ale keď budete volať tak sa opýtajte či boli aj červivé plody.Písali ste že Vám Merchant rastie bujnejšie asi potrebuje slabší podpník, je to dobrá skúsenosť. Našiel som niečo o tej Kasandre na stránkách Fytosu, je citlivá k monilii a k pukaniu plodov, to považujem za dosť veľký nedostatok sám mám odrodu Napoleonova, úrodu zberám raz za tri štyri roky pretože skoro každý rok týždeň až desať dní pred dozretím začne pršať, čerešne popukajú a všetko mi zhnije na strome je veľmi náchylná na praskanie a okrem toho je samozrejme náchylná na vrtivku a to podporuje hnitie.Ja plánujem čerešňu na podpníku Colt alebo Mahalebka, na vtáčnici už nechcem na tej mám Napoleonovu, a aj keď je úroda tak sa to nedá pozberať, na to by som potreboval vysokozdvižnú plošinu, oberám len zo spodných konárov, čerešňa má 29 rokov.Kaštanku ani Karešovu ani Rivan nechcem majú dosť malé plody, Burlat podľa literatúry pri daždi praská, preto hľadám niečo čo by nepraskalo, nemalo červíkov a nemalo malé plody.Tých odrod skorých čerešní nie je v predaji toľko ako neskorých odrod, ťažko sa niečo vhodné vyberá, nemecky ani anglicky neviem.Prajem Vám peknú nedeľu.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.41 (?), 20.10.2013 12:54

Vidím že ste mi poslali pred chvíľou správu ktorú som si prečital až teraz po odoslaní tej mojej, mal som rozpísanú správu ale som ju poslal až teraz, tak sa Vám ospravedlňujem, to by bola pozitívna správa keby Merchant nečervivel. Myslím že ste urobili dobre keď ste kúpili aj neskoré odrody Regina a Kordia.

Regina aj keď neunikne vrtivke pretože je to veľmi neskorá odroda, u mňa by bolá zrelá až začiatkom augusta, ale podľa literatúry nepraská a má mať údajne veľmi veľké plody, o Kordii sa píše že je citlivejšia na neskoršie jarné mrazíky, inak nepraská a je veľmi chutná.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 158.34 (?), 20.10.2013 21:24

Zelam tiez este pekny vecer! Mate svoje skusenosti s ceresnami, ako vidim. A je pravda, ze naozaj kvalitne skore ceresne je tazsie najst (plus este na slabsom podpniku).

Ja by som to teda videl nejako takto:

1. Merchant - nasiel som este na tejto rakuskej str., ze odroda velkostou a kvalitou plodov zodpoveda Burlatovi, ale ma vacsiu odolnost na praskanie. Ak sa pripocita predpoklad, ze vo vacsine sezon by mala uniknut cervivosti, tak ste boli na spravnej stope od zaciatku! :-) To, ze odrodu maju v Plantexe na podp. Colt uz isto viete... Este doplnim, ze ten bujnejsi rast u mna nie je zase az taky vyrazny (odhadom 40 cm vyssi nez Kord. a Reg.), je to asi len zalezitost konkretneho stromu, odroda sa popisuje ako stredne rastuca. Skor by som to nazval, ze je vitalnejsi - to by sedelo s popisom v tom nemeckom porovnani ("odroda vynika zdravym rastom") a je teda dalsie plus pre tuto odrodu.

2. Ine odrody:

Ak nechcete cakat, pokym sa objavia skore nove a snad aj kvalitne odrody u nas, je moznost zajst kusok za hranice. Odkaz vyssie je skolka v mestecku Poysdorf, nedaleko Breclavi, ci Kutov. Maju v ponuke skore odrody, o ktorych bola rec: Earlise, Bellise, Giorgia. Podla tab. dozriev. na ich mieste, Earlise zacina dozr. asi 5 dni pred Burl., Bellise asi 5 po, Giorgia asi 10 po (Merchant cca 8). Nemaju uvedene, na akych podpnikoch to je, ale to by som lahko zistil - dajte vediet, ak by ste mali zaujem (a ak ste ochotny cestovat a zaplatit rakuske ceny, samozrejme). V pripade tychto odrod je mozne este odporucit kontaktovat predajcov a skolky v SR, CR a opytat sa, co planuju na dalsiu sezonu, pripadne, ci to rovno nemaju uz teraz - napr. v Plantexe sa mi par raz stalo, ze mali nieco v predajni, co v katalogu na nete nebolo. Vraj preto, ze tie odrody mali v malom mnozstve a teda sa rychlo vypredaju, preto nechcu sklamat ludi, ktori pridu "po''. 

A na koniec, preco nemat viac skorych odrod...? Napr. teraz Merchant na Colte a o rok, ci dva uvedene skore odrody, ak budu napr. na Gisele, mozte mat aj 2-3, su to naozaj male stromy!

Na uplny zaver, na str. Fytosu (ale aj inde) je este skora odroda SweetEarly, 2-4 dni pred Burlatom, stredna nachylnost na praskanie, dobra sladka chut. Na vtacnici sa vraj da strom udrzovat ohybanim v prijatelnej velkosti, tak aj to je moznost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.34 (?), 20.10.2013 21:36

Snad este doplnenie: nielenze su stromy na Gisele male, idu aj do rodivosti rychlo, u mna po 2 rokoch od jarnej vysadby, ale nie je vylucene, ze to moze byt aj rok - ja som ich skutocne hlboko zrezal. Este udaj o zivotnosti na Gisele - pre potreby velkosadov sa udava 15 (20) rokov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika