Lze roubovat třešeň na višeň



svicko39 - (4) - 182.224 (?) 
24.6.2018 18:28, zobrazeno: 5021x
Zdravím, rád bych se Vas zeptal zda je možné preroubovat mladou višeň na ptacnici na rannou odrůdu třešně. Višeň je ujfehertoi furtos už se založenou korunkou se 4mi kosternimi vetvemi. Je tedy možné na tyto mladé kosterní větve naroubovat tresen? Nechce se mi totiž shazovat celou založenou korunu abych se dostal na podnož oné ptacnice a začal celý proces tvarování znovu, děkuji za odpověď.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 24.6.2018 19:42

Včera tady z diskuse vyplynulo, že to není ideální řešení. Technicky to možné je, ale není jasné, jak ten slepenec později poroste. Osobně jsem už několikrát uvažoval o naštěpování višně nebo sakury na terminál třešně. Myslel jsem, že by výsledný strom byl o něco nižší než dvoupatrová třešeň. Ale nemám vyzkoušeno ani jedno řešení. Snad jenom - v únoru (a navíc v noci) po mě chtěl známý naštěpovat dvě třešně na poměrně rovné višňové semenáčky. Prý to zatím roste dobře. Takže alespoň srůst snad fungovat bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.6.2018 20:05

Když ještě nebyly slaběrostoucí podnože třešní, používalo se mezištěpení z višně Morely jako brzdící vložka, aby třešeň vytvořila menší korunu. Což je podobné Vašemu případu. Je to určitě lepší varianta než roubovat třešeň na semenáč višně.
   Samozřejmě po únorovém roubování je štěpovanec normální. Před lety jsem narouboval Burlat - tehdy novinku - na planou višeň. Tenký kmínek vyžadoval trvalou oporu, aby se nezlomil a vůbec to nevypadalo hezky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.6.2018 18:58

Asi to obecně není dobré a já si to myslím taky. Na druhou stranu nejsou všechny višňové semenáčky stejné. Nakonec i mahalebka je (turecká) višeň. Včera jsem ji ochutnal- brrr. Je taky možné, že vybrané bujnější a rovnější semenáčky višní jsou vlastně F1 hybridy s třešněmi, kterých je všude mnohem více než višní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 26.6.2018 6:41

Při mezištěpení na Morelu slabý tenký rovný višňový kmínek přešel v silný třešňový. Po čase to šlo roste i bez opory. Roubovat takto do koruny (jednotlivé větve) mi nepřijde jako šťastné řešeňí. Višňové korunky bývají slabé a křehké.

Ujferhertoj je ale spíš sladkovišeň (má dost třešňových genů). Roste vzpřímeně a bujně, takže bych to klidně vyzkoušel, ikdyž bych asi radši zapěstovával boční větve z terminálního roubu, než z původní višňové korunky.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika