kácení třešně



host - 44.120 (?) 
15.6.2008 15:57, zobrazeno: 16801x

Nevíte někdo jak silné a jak položené kořeny může mít 25let stará třešeň?Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 136.16 (?), 16.6.2008 13:07

Loni jsem kácel třešni 35-40 let.Do pařezu jsem se snažil očkovat hlívu.Této zimy jsem se plodnic nedočkal, zato na zahradě mi vyrážejí tu a tam třešnové výhonky, i ve vzdálenosti 10-15m od pařezu.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 16.6.2008 14:01

Maximum kořenů obvykle sahá tak 1 - 2 metry za obvod koruny,  je to velmi různé. Záleží na hloubce a struktuře půdy, svažitosti terénu a podmínky, kam je nucen strom chemotakticky pro živiny a vodu sahat. 
  To ale pro kácení asi není podstatné.  Vykopával jsem v životě jen 1 velkou třešeň (tu z červnového Zahrádkáře). Kořeny silné, ale rostly překvapivě blízko povrchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 17.6.2008 0:27

Před mnoha lety jsme chtěli vykopat 50 let starou odešlou Hamrli (Amarelku). Celé léto o víkendech - kráter o průměru 6m - hl. 1m - kořeny od kmene síly stehna, pařez se nepohl. Za láhev kořalky nastoupil tehdy nejsilnější Zetor, přerval řetězy, navlékl lana a za sucha se zahrabal po osy. Další rok jsme šli do metru a půl, obnažili maximum kořenů a do listopadu jsme vypalovali. Od té doby preferuji ženijní vyprošťovací tank.     Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 213.14 (?), 17.6.2008 8:11

Vykopávali jsme třešeň zhruba stejně starou letos v únoru ve dvou a šlo to překvapivě snadno, třešeň měla kořeny překvapivě mělce uložené, žádný kůlový kořen, žádné silné boční kořeny (příspěvky z 10. a 11. února 2008). Takže asi dokud nezačnete kopat, nebudete mít jistotu, jaké ty kořeny jsou. Smůla je, že teď uprostřed vegetace bude těžké třešňové dřevo ještě těžší - plné mízy.

Věra Hýlová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 44.120 (?), 22.6.2008 15:29

Tak třešeň je venku.To byla fuška, měla dva kůlové kořeny hrubé asi 20 cm.Nemohli jsme se k nim dostat až nám pomohl soused s traktorem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 15.7.2008 1:30

To je běžná chyba, ufikne se kmen a potom se stará, co udělat s pařezem. Staří praktici to dělají tak, že nechají kmen, 6 - 8 metrů vysoký, aby šlo na vršek s pomocí žebříku navázat provaz nebo řetěz.  Potom stačí postupně odkopat kolem dokola půdu a kořeny těsně u kmene přesekat pantokem nebo kalačem. Potom stačí jeden, dva lidi, co pořádně zatahají za 10 - 15 metrů dlouhý provaz a kmen se svalí i přes kůlovitý kořen. Pokud ne, není problém odkopávat dále. Jak je kmen na zemi, teprve potom se odřezává pařez. A je to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 12.29 (?), 24.7.2008 21:18

přesně tak, stačí i dva metry kmene nechat a bez odkopávání ji Zetor na volnoběh položí a vytrhne jak malinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.211 (?), 16.11.2019 10:55
No tak nam se trakturek pekne zahrabal, retez praskal jak provazek a to se zdalo, ze vsechny koreny presekany. Neni to Tak jednoduche, zalezi zrejme na odrude...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika