Doporucte prosim 4 druhy ceresni



Stránky: 1,  2,  3   
host - 83.95 (?) 
13.10.2017 12:45, zobrazeno: 23018x

Dobry den, planujem do zahrady (490 mnm, okolie Ziliny, mierny JZ svah) zasadit 4 ceresne. Hladam take odrody, ktore boli navzajom kompatibilne z hladiska opelovania. Napr. na tomto fore som sa docital, ze Van a Regina by sa nemali pestovat spolu. Taktiez by aspon jedna mala byt samoopeliva a jedna skora srdcovka. Co sa tyka vlastnosti odrod, skor preferujem ze vydrzia jarne praziky ako to ze napr. maju sklon k praskaniu pocas dazda (Burlat). Poda je ilovita, skor menej kvalitna a urcite nie je sucha, zrazok je tu pomerne dost.

Srdcovka by mohla byt karesova, samoopeliva Lapins.  Viem ze z dalsich odrod je tu znacne vychvalovana Kordia, tak by som asi zobral aj tu, Ak by bolo vhodna.

No a nakoniec podpniky: vtacnica ci mahalebka? Stromceky budu mat medzi sebou vzdialenosti 6x9m (rohy obdlnika).

Dakujem Vam za tipy.

marek

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.10.2017 13:04

Tabulka opylení.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.95 (?), 13.10.2017 13:21

dakujem za tabulku. Nevidim tam napr. Karesovu. Je tam uvedena pod nejakym inym nazvom, alebo tam chyba? Zrejme to nebude kompletna tabulka.

a co tie podpniky? ktory by bol vhodnejsi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.244 (?), 13.10.2017 13:35

ja mám doma podobnú pôdu ako vy, ktorá nie je práve pre čerešne najvhodnejšia. skúšal som sadiť čerešne na rôznych podpníkoch, ale nikdy neprežili ani rok. tohto roku som zasadil čerešne naštepene na vtáčnici. rastú pomaly ale aspoň niečo za tie roky, čo sa snažím dopestovať čerešne. a teraz v pondelok som si dokúpil ďalšie čerešne naštepené na vtáčnici ale s tým, že som vykopal jamu a do nej som dal záhradnícky substrát zmiešaný s pieskom aby sa stromček lepšie uchytil a dúfam, že keď bude väčší tak už bude schopný lepšie prežiť v ílovitej pôde. som zvedavý ako to dopadne v jari.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 13.10.2017 13:39

Žádná tabulka nebude nikdy kompletní, nikdo nemá přehled o všech odrůdách třešní.

Podnož bych dal ptáčnici, ale vy můžete mít třeba jiné preference na velikost stromu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 83.95 (?), 13.10.2017 16:28

este mam dotaz k tej tabulke. vsimol som si ze nie je symetricka po diagonale.  z toho podla mna vyplyva, ze ak je jedna odroda vhodny opelovac pre druhu, tak naopak to zrejme neplati. rozumiem tomu spravne?

priklad: Kordia vodorovne ma ceresnu pri Merchant zvislo, ale Kordia zvislo nema ceresnu pri Merchant vodorovne.

kto je v tomto pripade vhodny opelovac pre koho?

dakujem za vysvetlenie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.6 (?), 13.10.2017 15:51

Viem ze z dalsich odrod je tu znacne vychvalovana Kordia, tak by som asi zobral aj tu,

Kordia patrí medzi najchutnejšie odrody ale zároveň patrí medzi odrody ktoré na jar dosť zmrzajú v kvete.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.95 (?), 13.10.2017 16:31

Nuz, vzdy je to nieco za nieco:) ak by existovala jedna univerzalna odroda, asi by zvysne nemali zmysel. Preto chcem 4 odrody, predpokladam, ze vzdy by aspon jeden strom mohol priniest nejake ovocie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.244 (?), 13.10.2017 22:24

ja uvažujem tak isto preto som si kupil viacero odrôd, takže dúfam že ak by sa ostatným niečo stalo tak zarodí aspon jedna z nich. ak máte dostatočne veľkú zhradu tak berte čerešne naštepené na vtáčnici. vyrastú vám z nich odolné a dlhoveké stromy a čo nezjete vy tak ostane pre prírodu (vtáctvo). ja som ich na slovensku hľadal dlho a podarilo sa mi nájsť iba dvoch predajcov, ktorí ponúkaju čerešne naštepené na vtáčnici. jeden predajca je na západnom slovensku, ale cena je dosť vysoká a mne sa ich čerešne neujali vôbec a dokonca mi prišli dosť v zúboženom stave, no a druhý predajca je na východnom slovensku a maju veľmi dobré ceny a stromčeky sú už na pohľad veľmi pekné už aj s korunkou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 13.10.2017 22:29

prosím vás, skúste napísať, že kto tie čerešne na vtáčnici predáva? na západnom slovensku je to plantex, tí poštou neposielajú, lebo vraj je to veľké. potom je tam ešte záhradníctvo lumigreen, tí majú momentálne summit na vtáčnici. na východnom slovensku je školka čaklov, tí nemajú vôbec čerešne na vtáčnici a sabinov a tých si nepamatám, ale asi tiež nie. kľudne to napíšte, akí sú tí dvaja dodávatelia čerešní na vtáčnici, zaujíma ma to :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika