Copak nám to bydlí v plůdcích višně a třešně?



Stránky: 1,  2   
host - 240.122 (?) 
4.5.2018 12:45, zobrazeno: 8723x

Většinu plůdků višní i třešní máme pokrytou černými tečkami - dírkami, které nejsou hluboké, nevedou do pecky. Bydlí v tom možná jak vlásek hubené, 1mm dlouhé, bílé mnohonožky, které celkem rychle běhají, tak se nedají vyfotit. Co to je za potvůrky a jak se jich zbavit?

plůdkek višně s dírkami
plůdkek višně s dírkami
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.116 (?), 4.5.2018 21:07
Nenašli Ste v tých plodoch niečo takéto (foto)? IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.122 (?), 5.5.2018 8:27

Nic jsem uvnitř nenašel. Vypadá to, že je to rovně napíchnuté. Některé píchance jsou uvnitř rozšířené, ale možná druhotně nějakým jiným hmyzem.

Plůdek višně
Plůdek višně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.141 (?), 5.5.2018 10:38
To je dobre že Ste tam nič nenašli, na tých obrázkoch sú totiž vajíčka a larvy drozofily Suzukii. Je to invázny škodca pôvodom z Ázie, ktorý sa už rozšíril aj v Európe. Na Slovensku už bol zachytený. Ak by išlo o túto mušku, bola by to pohroma. Napáda totiž aj nezrelé plody a dokáže úplne zdecimovať úrodu. Ťažko povedať, čo plody Vašich kôstkovín poškodilo. Na prácu chrobákov (nosániky, bzdochy) to nevyzerá. Na vrtivku je ešte priskoro. Otázne je, kto je pôvodca tých vpichov. Bol by som opatrný a rozhodne by bolo dobré tie plody skontrolovať s odstupom viacerých dní či sa v ich vnútri niečo neobjaví. Hmyz totiž nerobí nič zbytočne, ale vždy za nejakým účelom. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 226.65 (?), 5.5.2018 14:33

Dobrý den,
Jedná se o zobonosku ovocnou, která do nabodaných otvorů klade vajíčka. Plody později chytnou moniliozu, zobonoska si pak pochutná také na stopce a nahnilý plod opadne na zem, kde se vývojový cyklus larvy dokoná. Ta pak přezimuje v zemi. Monilioza a zobonoska spolu nerozlučně spolupracují.
Obrana je postřík např. mospilan těsně pod odkvětu. 15-20 brouků dokáže zlikvidovat slušnou úrodu vzrostlého stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?), 5.5.2018 15:27
Zobonoska ovocná alebo třešňová to môže byť. Samička zobonosky zvykne nahryznúť stopku plodu do ktorého vpichla vajíčko (plod potom odpadne a vývoj larvy neskôr prebieha na zemi). Takže (zadávateľ) prezrite aj stopky či nenájdete stopy po nahryznutí. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 240.122 (?), 5.5.2018 18:47

Tak jsem hledal zobonosku a našel jsem ji. Sklepáním na bílou plachtu. Má cenu proti ní letos ještě zasáhnout?

Zobonoska
Zobonoska
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 240.122 (?), 5.5.2018 19:06

Kdo se chce potěšit z cizího neštěstí, tak přikládám snímek Zobonosky kladoucí vajíčka do plůdku z mé višně. Vypadá to, že obcházejí plody a strkají sosáček opakovaně do těch samých dírek. Zatím stopky nenakusují.

Zobonoska při práci na plůdku višně
Zobonoska při práci na plůdku višně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.143 (?), 6.5.2018 22:12
Zobonosky nadělají poměrně dost škod na mladých stromech. U mě hlavně na slivoních a meruňkách. Dospělci přezimující pod kůrou. Na višních a třešních mi moc neškodí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.122 (?), 8.5.2018 7:58

Tak jsem zkontroloval i ostatní peckoviny a na broskvoních není, na meruňkách je sporadicky a na slivoních celkem dost. Kontrolní postřik pokusného jedince Mospilanem vedl k jeho usmrcení do 30 minut.

Vajíčko zobonosky v plůdku meruňky
Vajíčko zobonosky v plůdku meruňky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika