Uskladnění usušeného ovoce



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?)
25.7.2017 20:08
"Sušené ovoce dáv..me...". Stando, dúfam že je to preklep 😃. Inak by som asi nechcel aby Ste ma tým sušeným ovocím ponúkli 😉. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.7.2017 18:47

Já jsem včera dosušil na slunci poslední meruňky. Zdá se mi, že optimální vysušení nastává když mi z 10 kg vypeckovaného ovoce zůstane asi 1,5 kg. Asi záleží i na odrůdě a původním obsahu vody. I tak je to dost významná hmotnostní i objemová redukce. Proto jsem se rozhodl sušené meruňky uskladnit zatím v mrazničce v k tomu určených sáčcích. Po vyjmutí je hodlám rychle spotřebovat nebo zalít čokoládou apod. Příští týden začnu sušit švestky dokud je teplé léto. Pokud jde o "moly", mám zkušenost se zavíječem paprikovým. Chutná mu kromě ořechů, čokolády, musli atd. i sušené ovoce. V mrazničce nepřežije ani jedno vajíčko. Minus 10 st. pak po několika hodinách spolehlivě zahubí housenku nebo imágo (motýlka).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 25.7.2017 19:42

Sušené ovoce dávíme do litrových sklenic a zavíčkované sterilujeme/pasterujeme v troubě. Není tak potřeba dosoušet "do_tvrda" a vláčná dávka z litrovky je do 14 dní od načnutí spotřebována.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.7 (?), 25.7.2017 20:08
"Sušené ovoce dáv..me...". Stando, dúfam že je to preklep 😃. Inak by som asi nechcel aby Ste ma tým sušeným ovocím ponúkli 😉. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.121 (?), 25.7.2017 20:15

njn v studeném průvanu je klepnutí na sousedná klávesu dosti běžné  wink

Měl jsem užít tvar "pěchujeme trdlem"... Tak se jich do sklenice vejde až 2× větší hmotnost než volně sypaných.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.7.2017 10:51

Minus 10 st. pak po několika hodinách spolehlivě zahubí housenku nebo imágo (motýlka)

Já takto "projíždím" mrazničkou suché fazole (hrách na semeno nepěstujem). Klíčivost zůstane, zrnokaz je pryč. U sušeného ovoce nevím. Ovoce i zelenina obsahují enzymy aktivní i v mrazu. Proto se doporučuje zelenina před mražením blanšírovat kvůli jejich inaktivaci a tedy delší skladovatelnosti. Skladujeme-li krátce, je to bezpředmětné.
    Sušené ovoce, kterého je víc a je levnější (jablka, hrušky) skladuju v uzavřených mikrotenových sáčcích s odsátým vzduchem. Červivost ani jiné škůdce jsem nezaznamenal. Vzácnější ovoce nebo které vyžaduje energeticky (a tedy finančně)  náročnější sušení, steriluju nasucho při 80 st. ve sklenicích - meruňky, třešně, švestky, ořechy, černý rybíz, aj..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.7.2017 16:45

Já jsem byl dosud přesvědčen, že mraznička zničí nebo skoro zničí enzymy (aspoň tedy oxidázy, dehydrogenázy apod.). Asi by to chtělo ovocnářského biochemika. Např. rozmražené zelené rajče už nikdy nezčervená, ani když neshnije. Enzymy prostě nejsou. Pokud je to jinak, tak mou neznalost prosím omluvte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 27.7.2017 17:22

Mozno mate pravdu, ale komercne enzymy sa bezne skladuju pri -20 C dokonca az -80 st C, ale neviem, ako je to s enzymami v potravinach. Mraz zabije zive bunky, ale nemusi znicit enzymy. No a niektore bunky bakterii, alebo vyssich mikroorganizmov ani mraz nemusi zabit a tiez sa bezne niektore skladuju pri hlboko minusovych teplotach. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 26.114 (?), 30.10.2009 21:39

Po mnoho let se mně osvědčuje skladování sušených švestek a jabkek v papírových sáčcích, které naskládám do  papírových krabic.Uložím v naprosto suchém, nepřetápěném pokoji, ku př. v ložnici na skříň.Není to na té skříni žádná paráda, ale výsledek je spolehlivý. A krabice může být ozdobná.

Sušené ovoce tak stále mírně prosychá.Po delší době může nadobro vyschnout, což není na závadu, lze jej velice snadno oživit namočením do vody. Namočíme li švestky večer, máme ráno parádní kompot, šťáva je tak dobrá, že ji není třeba ničím dochucovat.

Toto skladování pokládám za nejlepší a nejjednodušší, v žádném případě se nemusím obávat plesnivění. river

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.242 (?), 31.10.2009 7:12

.Taky nakládáme a sušíme každý rok větší množství švestek a jablek. A pravidelně nám je každý rok napadnou moli.Vše máme na100%vytištěné vydesinfikované, před uskladněním uzavíráme ve sklenicích s víčkem které by nemělo propustit téměř nic.Přesto zhruba po měsíci jde ve sklenici pozorovat pohyb, tak fak už nevíme jak naně.Samozřejmě se ty mrchy pak rozlezou všude, a to je pak peklo celou špajzu vyklízet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 31.10.2009 7:44

Když projedete usušené ovoce mikrovlnkou, moli to nepřežijí, ani jejich vajíčka. Nejlépe těsně před uzavřením - zejména,  pokud je víčko kovové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika