Sušička na ovoce Concept



host - 137.170 (?) 
1.9.2013 16:53, zobrazeno: 6991x

Dobrý den. Velké zklamání jsem zažila při svých dvou pokusech o sušení. Poprvé jsem sušila hrušky se slupkou nakrájené na osminky. Sušily se dva dny s pauzou v noci a prostě nedoschly. Říkala jsem si, že jsem je měla nakrájet na tenčí plátky. Další den jsem zkusila vypeckované švestky. Opět sušička jela dva dny s pauzou v noci a švestky opět nedoschly. Vše šlo do kompostu. Kde jsem udělala chybu? V návodu je psána doba sušení u švestek 10 hodin a u hrušek 17 hodin. Děkuji za rady a názory. Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 1.9.2013 17:01

Podmínkou úspěšného sušení je dobře větraná místnost. I tak švestky suším běžně 2 dny (bez nocí) na 50 st. C. Osminku hrušek a jablek nejsou deáloní tvar. Lepší jsou silné plátky - jsou všude stejně silné a suší se pravidelněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 1.9.2013 18:30

...V návodu je psána doba sušení u švestek 10 hodin a u hrušek 17 hodin... ale v každém návodu je také napsáno, jak má být ovoce připraveno. Samozřejmě jinak schnou plátky, jinak celé plody, obecně hůře schne neoloupané ovoce, také hodně záleží na sušičce. Obávám se, že Concept není ta pravá ořechová...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.75 (?), 30.9.2016 14:47

Sušička nie je na vine. Na vien je predstava, že sušička usuší 9 poschodí, Neusuší, resp. usuší za nekonečne dlho. Usuší 4 - 5 podlaží v rozumnej dobe. Skúste to použiť s piatimi etážami /polovica/ ovocia a uvidíte rozdiel. Vezmite to tak, že máte dve sady sít po 4 ks a paite sito na dosúšanie zvhlých zvyškov predchádzajúcej várky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jakub15 - (7) - 68.205 (?), 6.9.2017 9:50

Děkuji za radu. Měl jsem podobný problem :-)). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.204 (?), 6.9.2017 11:57

Da sa pouzit aj 9 sit, ale 5.-9. uz len na dosusanie (mam 9 sitovu Concept s regulaciou teploty asi 4-5 rokov staru). Napr. tento rok, kedze boli v SR dva statne sviatky 29.8 a 1.9. pocas jedneho pracovneho tyzdna, mal som ambiciu ususit trochu viac sliviek ako zvycajne. Susil som Stanley, ktore vdaka mrazovej a piliarkovej prebierke boli pekne velke. Susim polovicky, lebo sa chcem vyhnut cervivym plodom, cele plody by sa aj tak nevosli (kvoli vyske sit) a navyse sa polovicky rychlejsie susia nez cele plody.

Doobeda som nalozil 4-5 sit, nastavil na 60-65 °C, podla moznosti raz za hodinu ci pol zrotoval ob 1 sito. Na zaciatku si mozem dovolit aj takuto vyssiu teplotu, lebo v plodoch je este "volna" voda, odparovanim ktorej sa plody chladia a teda aj napriek 60-65 °C, je teplota plodov vyrazne nizsia. Ak nemam moznost prehadzovat, tak zacinam s 50-55 °C. Vecer uz je volna voda prec a plody znacne zmensia objem. Daju sa upratat na zhruba 3 sita a teplota sa znizi na 42-45°C. Pri takejto teplote sa mozu susit kludne celu noc bez rizika prisusenia, prehriatia alebo niecoho horsieho. Rano ich odstavim, nalozim novu varku na 4-5 sit a tu staru varku prilozim navrch az ked je z novej varky volna voda prec. Teda na noc je uz nalozena nova aj stara varka. Dalsi den som obe varky odstavil a pridal 4-5 sit tretej varky. Tak som nakoniec po najvacsom zmenseni objemu susil nejakych 8-9 sit troch varok spolu. Popri tom som pridal par platkov hrusiek a jablk, co som nasiel pod stromami a vedel som, ze sa cerstve nestihnu zjest. Vysusene bez problemov.

Celkovo su najjednoduchsie susitelne jablka a hrusky - vzdy susim cca 0,5cm platky. Stvrtky, osminky a pod su podla mna nevhodne - jeden koniec je presuseny, druhy je nedosuseny a ked sa aj dosusi, vyzera to nevzhladne pokrutene. Toto ovocie sa da ususit za 24 hod + pripadne poistujuce dosusenie pri 40°C. Marhule susim tiez len na platky, lebo maju vela vody a malo cukru a max 3 vrstvy cerstveho ovocia. Takto nezhnednu a ani pri skladovani neplesneju. Vsetko ovocie susim zrele, ale este neprezrete - t.j. s pevnou, prave zamäkajúcou dužinou. Ked ovocie prezrie, je vodnate/ ma malo susiny, po vysuseni z neho zostane len nieco viac ako supa.  

Ak na zaciatku nastavite privysoku teplotu, povrch plodu sa uzavrie a vnutro sa dobre nevysusi. Preto je lepsie susit pri nizsich teplotach, idealne tak, aby teplota plodov nepresiahla tych cca 45°C, aby sa zachovalo co najviac vitaminov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika