Jak a v čem sušíte ovoce? Sušení rajčat, solární sušárna



Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?)
14.1.2010 17:25

Rajčata před sušením nakrojím na 5mm plátky, posypu lehce solí a rozmarýnem. Pak suším v horkovzdušné sušičce.
Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 59.2 (?), 12.6.2009 13:41
Jak jsem psal o pár řádků víš, že budu stavět... tak zjišťuju že tu solární sušičku asi nestihnu letos postavit mám kopu jiné práce kolem baráku. Ale snad to časově vyjde... chtěl jsem původně stavět ze dřeva ale napadlo mě jedno řešení. Jako skříň použít vysloužilou ledničku ta je dobře izolovaná má i police ze zadního kondenzátoru by šel po úpravě a nastříkání akrylátovým lakem udělat solární absorbér jen to propojit a hotovo. Akorát pokud obsahuje lednička chladivo R12 tak by to měl odborně odsát a zlikvidovat chlaďař. Tak jsem zvědav co vy na to? Hezký den přeje Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 12.6.2009 13:52

Lednička mě nenapadla. Nemyslím si, že to odizolování je nutné. Solární sušičku jsem stloukl z překližky a polykarbonátu před 2 týdny  (na 2 síta 80x60 cm), polystyren mám jen pod dnem. Zatím jsem nic nesušil, jednak není co, v tomto počasí ani na čem. Nafotím ji, až jestli se osvědčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.148 (?), 21.8.2009 17:02

Letos jsem poprvé zkoušela sušit rajčata, a to v elektrické sušičce. Nejdřív jsem sušila půlky, potom raději plátky, šlo to rychleji. Nejvhodnější jsou soudkovitá masitá rajčata, ta normální jsou příliš šťavnatá.Bohužel neumím odhadnout okamžik, kdy přestat sušit. Usušená rajčata jsem dala do sklenic se zatahovacími víčky a teď nevím, jestli je musím mít v lednici, nebo ne. Do mrazáku je dávat nechci, mám ho už tak dost plný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.21 (?), 8.9.2009 21:55

Sušil jsem soudkovitá rajčata na kolečka ale zdála se mě příliš slabá tak jsem je nakrájel na čtvrtky a potřech dnech sušení mě zčernaly což si neumím vysvětlit.nemají se rajčata při sušení větších kusů loupat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 22.231 (?), 16.9.2009 19:09

Loupat se nemusí, ale sušil jste je při vyšší teplotě, pak černají. Když budete sušit při nižší, budou krásně červené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.138 (?), 1.1.2010 17:35

Pro sušení většího množství ovoce se dřív stavěly speciální zděné sušírny přímo v sadech, ve kterých se topilo a kde se sušilo buď přímo kouřem z ohně, nebo později nepřímo teplým vzduchem, aby nasušené ovoce nesmrdělo. Do takové sušírny se vešlo několik desítek dřevěných lísek, na každé lísce mohlo být několik kilo (až 20kg) ovoce, takže se sušilo po metrácích čerstvého ovoce. U novějšího typu, kde se sušilo jen teplým vzduchem, byla sušící komora odvětrána samostatným komínem, kterým se odváděl vlhký teplý vzduch. Tyto drobné stavby jsou ještě občas na venkově k vidění, většinou už ale neslouží původnímu účelu. Dřív si lidi na venkově na zimu nasušili do zásoby i několik pytlů ovoce a další prodali, takže sušírna se využila, dnes už pro jednotlivce smysl nemá, leda by si v ní sušila celá dědina :) O stavbě takové sušírny se dá něco dočíst ve starší literatuře, něco málo je např. v knize Stavitelství hospodářské z roku 1895, speciálně ovoci je věnována knížka Návod ku zužitkování ovoce od Františka Vohralíka z roku 1893, kde je sušení ovoce a konstrukci sušáren věnováno něco přes deset stran.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 14.1.2010 9:56

Niekde som cital, ze origos susene paradajky sa robia tak, ze sa pred susenim nasolia. Asi to pomaha. No a susiua sa na slnku. My mame terasu, kde je cez leto na dlazbe najmenej tych 50 st C. Slnko na na cierny plech v horucom lete na tej terase by mohlo stacit. Skusal niekto toto?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 14.1.2010 17:25

Rajčata před sušením nakrojím na 5mm plátky, posypu lehce solí a rozmarýnem. Pak suším v horkovzdušné sušičce.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 46.28 (?), 24.7.2010 20:45

Dobrý den, podařilo se Vám zhotovit sušičku? J.N.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 99.1 (?), 25.7.2010 16:51

Dobrý den, udělal jsem solarni sušičku. Pulky rajčat usuším za 1,5 dne jednou to nafotim, ale budou to sem muset poslat moje děti, s počítačem to moc neumim, těšte se, Váš " karfiol"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika