Domácí likér - množství alkoholu a kvašení



Stránky: 1,  2   
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?) 
9.8.2013 17:31, zobrazeno: 13055x

Rada skúšam vyrábať doma všelijaké bylinné a ovocné likéry. Moc do tej problematiky nevidím a preto by ma zaujímalo - pri akom objeme alkoholu už nebude likér kvasiť? chcem ho uchovať v pivnici. ešte sa mi to teda nestalo, že by sa mi likér skazil, ale logika mi vraví, že ak dám napr. do 500ml ocukreného bylinného "vývaru" 100ml 40% alkoholu, výsledné množstvo alkoholu je dosť malé a teda cukor začne kvasiť a likér môžem vyhodiť. čo vy na to? treba nejak vypočítat množstvo pridaného alkoholu na množstvo cukru? a čo podiel vody? a čo pridaná kyselina citronová ako konzervant? adri

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 9.8.2013 18:39

Kyselina citronová Vám likér nezakonzervuje.
   Když přidáte do 100 ml 40%ní lihoviny do půllitru bylinného vývaru, nebudete mít likér nýbrž trochu silnější pivo. Vyrobíte-li likér s cca 20% alkoholu (což je běžná síla např. griotky), kazit se ani kvasit nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?), 9.8.2013 18:42

uviedla som to ako priklad, standartne riedim stavu/vyluh 1:1 s 40% alkoholom, tj mam 20% smiley... a diky, takuto konkretnu informaciu som chcela pocut. adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.61 (?), 10.8.2013 8:27

Vážená,
vzoreček na přepočítání lihovitosti likéru je jednoduchý : do čitatele dáte součin objemu použitého alkoholu a jeho lihovitost a do dělitele součet objemů všech přidaných částí, tj. celkový objem. Při rozpouštění cukru, můžete počítat 0,6 l na každý přidaný kg.
U vašeho příkladu to je: (500x40)/(500+100)=6,6%; stabilní roztoky u likérů jsou od 16% (toho taky využívají i někteří současní výrobci). 
U výpočtu je zanedbaná případná kontrakce lihu (je to tedy přibližný výpočet) ale pro domácí praxi je to dostatečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?), 10.8.2013 14:13

jojoj, to mne matika problémy nerobí, potrebovala som len tú presnú informáciu, ktorú ste mi dal: "stabilní roztoky u likérů jsou od 16%"...díky, presne to som potrebovala! adri PS to percento máte z vlastnej skúsenosti alebo z nejakej literatúry?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 24.61 (?), 10.8.2013 15:54

No je to spíše odkoukáno z etiket zahraničních výrobců alkoholového ovocného pití (ta koncetrace by ohla být i trochu nižší, ale to už je opravdu "vodička" pro nezletilé), já preferuji min. těch 30 - 40 % a minimum cukru jako přídavku. Tak "trénujte" a sdělte po čase, jak jste dopadla.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.61 (?), 10.8.2013 16:01

PS. omlouvám se, v tom vzorečku v čitateli mi "ujela ruka", místo 500, tam má být jen 100... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?), 3.1.2014 18:46

Pre tých, koho to zaujíma, popíšem moje tohtoročne skúsenosti:

 - visne nalozene do rumu s pridavkom cukru pri izbovej teplote OK

 - ceresne nalozene rovnako ako visne mierne kvasia (napoj jemne picha na jazyku)

 - byliny nalozene vo vodke 40% (aj s pridavkm vody, kde sa - ak som pouzila susene byliny - varili a luhovali) OK

 - chutovo medunka, jitrocel, bez, levandule vyborna, salvej nepozivatelna

 - nalozeni plodu jako sipky, trnky OK

ALE - v momente, ked pridam k bylinym extraktom cukor, tak sa mi casom vytvara zrazenina (zakal, ktory klesa na dno). aj ked liker precedim cez filtracny papier, po case je tam zakal opat. chutovo to nevadi, len esteticky to vo flasi nevyzera dobre. Nemate niekto radu, co s tym?

adri

PS zaujimave, ze zakal sa absolutne netvori pri griotke z rumu a visni/ceresni... teraz ma napadlo, ze by obsah kyselin? ale v medunkovom likeri s pridavkom citronu/limetky sa zakal tvori tiez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.219 (?), 3.1.2014 19:04

Domnívám se, že u likérů které vám dělají neplechu se snížila lihovatost roztoku pod hranici kdy líh v roztoku má konzervovat a stabilizovat. U višní a třešní k tomuto nedochází, protože prokvašením ovocné šťávy spolu s cukrem jste vyrobila líh, který byl dále obohacen a stabilizován přidanou vodkou.  Zkuste si z višňovky vylovit pár višní a vykoupat je v rozpuštěné čokoládě.    lahoda.      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?), 3.1.2014 19:15

tak neviem - kvasi mi praveze ten ceresnovy. A co sa tyka zakalu, tvori sa aj v cistom extrakte (bylina + vodka) s minimalnym pridavkom cukru, tj znizenim lihovitosti to nebude. adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika