Zelená ringle



Stránky: 1,  2   
host 
29.3.2005 10:12, zobrazeno: 34725x
Před 10-ti lety jsem zasadil stromek Zelené ringle, pravidelně ho stříhám a hnojím, má silný růst a bohatou korunu, ale na ovocný strom má dosti podstatnou závadu - nekvete. Nevím už co s ním, je mi líto ho vykopat, protože má krásný růst. Koupil jsem ho ve školce a měl by být naroubovaný. Nevíte někdo jak bych mohl podnítit kvetení ?

děkuji

Martin
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Užovka - (2), 20.9.2005 8:56
Měli jsme ten samý problém. Strom měl teprve letos cca 20 zelených kulatých dobrůtek. Letos ho máme 13 let. Kvůli neplození jsme ho chtěli již před třemi lety pokácet, ale bylo nám ho líto. Nejsem odborník, ale myslím že teprve teď dospívá v ženskou a bude plodit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lucián - (6), 24.10.2005 16:43
A není problém v Šarce. Dlouho se myslelo, že Zelená ringle je vůči Šarce odolná a nedávno jsem četl toto:
ZELENÁ RENKLÓDA
Původ: Stará odrůda renlkódy, původem z Francie
Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, později střední. vytvářejí vysoce kulovité koruny. Větve velmi dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně raně, jsou cizosprašné. Vhodnými opylovači jsou Althanova renklóda, Mirabelka nancyská, Oullinská renklóda a Zimmerova. V případě nutnosti lze jako opylovače použít i Vlašku a Domácí švestku, které však kvetou o několik dnů později
Vlastnosti plodu: Plody mají střední velikost (20-30 g), kulovitý tvar a zelenou barvu, která se v plné zralosti mění na zelenožlutou. Dužnina má zelenožlutou barvu, je středně tuhá, šťavnatá, aromatická a dobře se odděluje od pecky. Chuť je příjemně aromatická a sladká.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Do plodnosti vstupuje středně raně a plodí bohatě a pravidelně.
Odolnost: Květy jsou citlivější na poškození mrazem. Dříve byla pokládána za tolerantní odrůdu vůči šarce. Tento názor vyplynul z toho, že se u ní neprojevují symptomy šarky na plodech. Později se však ukázalo, že stromy napadené šarkou špatně plodí a předčasně hynou.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary na tradičních podnožích.
Doba zrání: Sklízí se kolem druhé dekády srpna, před dosažením plné stromové zralosti (ke kompotování).
Celkové zhodnocení: Jedná se o hlavní odrůdu slivoní používanou ke kompotování. Pro odrůdu jsou vhodnější sušší a teplejší oblasti, protože v deštivém počasí při dozrávání plody praskají.

Totiž také jsme tak před 15-20ti lety koupili ze školky 2 stromky Zelených ringlí a nikdy pořádně neplodili (asi 2x za celou dobu měly pár plodů). Dobře rostly, ale plodů málo, už jsme je vykopali, ale nám kvetly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milosh - (23), 8.8.2006 13:01
Doporučuji navézt ke stromům co největší množství písku a trochu vápna, případně zarýt. Výborně se hodí stará okopaná omítka z bouračky. Výsledkem budete možná překvapeni.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 166.54 (?), 3.2.2008 16:57
Mám již 5 rokem zelenou renklodu. Roste hodně bujně, ale taky vůbec nekvete. Vlétě ji zalévám, přihnojuji kompostem.

Pana Vysloužil, proč si myslíte, že když k ní zaryju písek a trochu vápna, že bude kvést? Už s tímto návrhem máte někdo zkušenost? Děkuji Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 3.2.2008 17:09
Většina půd u nás má spíš kyselou reakci, která bývá podpořena kyselými dešti a hnojením dusíkem. Zarytím písku ev. omítky se půda provzdušní, upraví se pH a zpřístupní se tak její živiny. Ideální by bylo postupovat podle půdního rozboru. Popsaným způsob je poměrně levný, a i kdyby příčina byla jiná, půdě neublíží.
  Taky bych na čas přestal strom řezat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 4.2.2008 7:47
Měl jsem podobný problém se švestkou. Jednou můj malý syn sebral pilu, a než jsme mu ji stihli vzít, udělal asi 20cm nad zemí do stromu  asi 10cm dlouhý a dost hluboký  zářez. Ránu jsem  nožem začistil  a  čekal, jak se s tím strom vypořádá.

Je to už asi 4roky a od těch dob švestka plodí jako o závod. Dodatečně jsem o tom něco nastudoval - je to doporučovaný zásah pro zvýšení plodnosti ovocných stromů. Opravdu to funguje, zkusil jsem to ještě u jednoho stromu a výsledek je úplně stejný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.124 (?), 4.2.2008 15:42
Ano je to již zde řečeno. 1. Šarka,  2. úprava půdy,  3. zářez, který bych ovšem neprováděl. Toto bych nahradil zaškrcením kmene ve spodní části, nebo redukcí kořenů.

                           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 138.182 (?), 16.8.2013 17:11

Dobrý den, my ji máme v sadu, stáří odhadujem tak na 20 let a více (spíš kolem 30-40) a musim rict ze letos jsou plně osypane, ze uz nevime co s tim, jinak za poslednich 10- let nepamatuju ze by ny nich byl aspon jeden plod

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 184.146 (?), 16.8.2013 21:21

Na Vysočině jsou renglódy taky "plné" a přesně jak říkáte, na některých švestkách vidím plody letos poprvé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika