Výmladky švestek po celém sadu



host - 180.133 (?)
18.4.2008 17:26

Ikdyž právě jsem se dočetl, že třeba Myrobalán B nesrůstá s Oulinskou a Althanovou, zatímco podnož Mirabi s objema srůstá.

Jinak selekce se provádí různě. Jde o pozorování afinitních vztahů, vnímavosti k šarce množitelnost řízky ap. Jsou vyselektovány různé myrobalánové podnože vhodné pro různé skupiny peckovin.Některé se množí vegetativně, jiné generativně. Například myrobalánová podnož Adara by měla mít afinitu s některými třešněmi!!! Mimo to samozřejmě i s broskvoňemi meruňkami a slivoňemi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 180.133 (?), 18.4.2008 17:26

Ikdyž právě jsem se dočetl, že třeba Myrobalán B nesrůstá s Oulinskou a Althanovou, zatímco podnož Mirabi s objema srůstá.

Jinak selekce se provádí různě. Jde o pozorování afinitních vztahů, vnímavosti k šarce množitelnost řízky ap. Jsou vyselektovány různé myrobalánové podnože vhodné pro různé skupiny peckovin.Některé se množí vegetativně, jiné generativně. Například myrobalánová podnož Adara by měla mít afinitu s některými třešněmi!!! Mimo to samozřejmě i s broskvoňemi meruňkami a slivoňemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 18.4.2008 20:16

Díky.
Já umím rozlišovat myrobalány akorát na červené a žluté. Jako perličku bych uvedl, že jeden semenáč měl červené i listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 18.4.2008 20:34

No to je možné. Běžně se pěstuje okrasný červenolistý P. cerasifera ´Nigra´. Existuje i červenolistá odrůda ´Holywood´ s chutnými plody. Jinak ovocní školkaři používají červenolistý MY-KL-A. Jeho kvality tkví v tom, že pokud se neujme očko a proroste podnož, je to poznat na dálku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.6 (?), 23.4.2008 19:39

dobrý den, mám výmladky ve starém sadě, který jsem převzal asi před třemi lety a strašně podrůstá.každý rok musím vyřezávat výmladky, vedle sousedi měli asi tři roky neořezané podrosty a ty jen pro zajímavost byly vysoké cca 4-5 m a různě silné, prostě celý strom obrostlý keřem kde strom ani nebyl vidět. letos jsem to převzal a začal vyřezávat, vytahovat atd. no strašný pohled, přal bych všem to vidět aby viděli co dokaže podnož Myrobalan. no a proč vlastně o tom mluvím? Bavil jsem se s kolegama co tam dělali a povídali mi, že to tak nikdy nevypadalo až ted ke konci když to měli, poněvadž, předtím tam prý chodili a od začátku sadu asi 23 let se ty výmladky hned vykopávaly motykama ven a bylo to pořád čisty a ten co vykopli už nevyrazil, i teď tam jsou stromy na kterých 23 let nebyly žádné podrosty a nejsou, prostě ty co náhodou vyrazily se musí hned v mládí vykopnout a měl by byt klid od nich. ale ještě bych chtěl říci, že si musíme uvědomit dyž dáváme švestky na Myrobalan tak je tu i to že budou podrůstat, s tím musíte počítat. Ale zase na druhou stranu ta podnož tu práci s těmi výmladkami vrátí v úrodě, neboť to co vydrží myrobalan je až neskutečné. mám i suché stromy a ty stále se snáží a dělají nové a nové mládě větvičky, a je to 25 let starý sad a posledních 10 let neudržovany řezem. a ať se vrátím k těm výmladkům jak byly vyšší než stromy, tak většina stromů po jarním vyřezaní pořád stále funguje a hojně kvetla a očekávám pěknou úrodu, snad..! chci jen závěrem říci, že myrobalan i když obrůstá a je sním práce, tak ten strom když je nějakéj stres tak to překoná a stalé rodí, naopak nějaké nové podnože by dávnou skončili a uschly, myslim si že myrobalan je vynikjící podnož do jakékoliv oblasti a poradí si s hodně nežádoucíma vlivama., za ty roky co to mám jsem zažíl i suchý rok a mrazy a přesto ty stromy každý rok zarodí docela hodně úrody, na jejich stáří až moc.Myslím si že to je tou podnoží a budu rád když někdo napiše podobné zkušenosti. mám odrudy čačanská Lepotica a Najbolja abyste měli představu, a i loni na podzim jsem vysadil nový sady slivoní a opět na Myrobalanu, takže jsem sám zvědavý jak to vše dopadne. každopádně výmladky je potřeba odstranit, kde je to možné odkopad celý i s kořenem jinak to dopadne, jak to tam psal nějaký kolega, že to na jaře obroste a více. a ten kdo má staré rozlezlé podrosty a hodně tak nezbývá nezž kazdý rok řezat na jaře a stříknou herbicidem (Roundap - Aminex), jak se podrústky zafialoví což je kolem 10 cm tak to stříknout, a je docela možné, že to tkhle druhým rokem zlikvidujete vše, poradil mi tokolega, který má školky. sám to určitě zkusím a uvidíme. budu rád když někdo reaguje s novýma poznatkama hs-fruit@atlas.cz přeji hodně zdaru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 23.4.2008 20:13

No některé myrobalány ani tak moc nepodrůstají (MY-BO-1) je ale otázka, jestli je to ještě myrobalán.

No a ta odolnost je dost subjektivní, pokud nemáte srovnávací materiál.  Co třeba Wagenheimova, ta snad jako podnož taky něco vydrží. Které jsou ty moderní neodolné podnože?

Jinak vysázet větší množství stromů na podnoži o které vím, že bude podrůstat si myslím, že je šetření na nepravém místě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.6 (?), 23.4.2008 20:28

ano psal jsem, že na některých to vubec jsem nezaznamenal a jsou čisté.a to že to nemám s čím srovnat je pravda (zatím) a proto taky popisuji svůj stav k problému. a k tomu šetření: když vím že myrobalan davá tolik a v jakych podmínkách dokaže odolat, tak má u mě určitě význam, nebudu kupovat něco jíného a zkoušet, když tady to mám odskoušeno - už tady šetřim a nejenom čas s poznáváním ale i pěnězi. to jedno vykopnutí na odkopku je pro mě dobre, když vím že když náhodou příjde suchý rok tak mi ta švesta dá stejně a vydrží to! Mimchodem pěstuji zatím bez závlahy v nm. v. cca 220 m.n.m. a nemyslím, že je pravé šetřit a dát velkou výměru něčeho neozkoušeného. byl bych rád za váš popis sadů a spokojenost s vašima odrudama. od toho to tu je a třeba to i vyzkouším. H.T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 23.4.2008 21:49

Na té odolnosti k suchu určitě něco bude. Existují ale i selektované myrobalánové podnože, které tolik nepodrůstaj.

Jsem četl, že lze podrůstání částečně zabránit výsadbou do větší hloubky. K tomuto účelu ale musí být stromek už připraven ze školky.

A zkušenosti nemám, copak si myslíte, že zkušení zahradníci nemají v tuto dobu nic lepšího na práci než vysedávat u internetu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 23.4.2008 21:20

Nu, řekl bych, že 25 let starý sad je docela mladý sad.
Čačanské pološvestky, stejně jako mirabelky a ryngle se na jiných podnožích než myrobalánech pěstují poměrně zřídka.
Roundup a jemu podobné systémové herbicidy na bazi glyfosfátu bych na výmladky nepoužíval. Stromy by to možná přežily, ale určitě by mi nepoděkovaly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.6 (?), 24.4.2008 8:25

tak mi mili p. Vysloužile řekněte čím to stříkáte když to tak soudíte a rozumíte tomu. ona odpověd tím bych to nestříkal je dosti nedostačující!!! a k tomu stáří sadu si myslím, že 25 let v dnešní době na sad je docela dosti starý. To není jak stromy před válkou vysazené merunky apod, ty byly docela odolnější než tyto všeljak přešlechtěné a neodskoušene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 28.4.2008 18:34

Prostě to nemůžete likvidovat chemicky. To nechápete že to je spojený s tim stromem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika