Výmladky švestek po celém sadu



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?)
18.4.2008 7:44

Hmm, tak to jste mě moc nepotěšil. Celý život používám myrobalány jaksi nahodile. Opustil jsem jejich dobývání od kořenů kvůli šarce a raději je vysévám. Jakým způsobem se myrobalány selektují? 
  Pokud bych řízkoval odnože od stromku koupeného v renomované školce, množil bych ten správný selektovaný. To se mi právě kvůli šarce nechce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 108.55 (?), 17.4.2008 18:14, zobrazeno: 53116x

Na starém sadu švestek se nám rozmnožily výmladky švestek, loni jsem část výmladků vyřezala a letos jich je na každém vyřezaném dalších pět. Může mi někdo poradit, jak se výmladků zbavit. Děkuji Zdena

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.133 (?), 17.4.2008 18:51

Všeobecně se tvrdí, že vlky a jiné nežádoucí letorosty (třeba u révy) je nejlepší vylámat za zelena. Když se letorosty ustříhnou už zdřevnatělé, zůstane patka. Ta pak další rok obrazí znovu několika letorosty.

Výmladky bude nejlepší vystříhat a v létě nezdřevnatělé letorosty vylámat, nebo zlikvidovat chemicky.

To že podnož podrůstá může něco znamenat. Třeba příliš silný řez, nebo špatnou sekundární afinitu.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.4.2008 21:01

Co je to sekundární afinita?
Řekl bych, že odnožování je jednak genetickou vlastností některých podnoží, možná taky projev samozmlazení stárnoucích stromů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.138 (?), 17.4.2008 21:06

Dobrý večer. Pane doktore, sekundární afinita je jev, kdy dojde k odumírání roubu po určitém čase i přes to, že původně srostl bez problémů. Je to opravdu problém celé řady druhů dřevin s podnožemi, nejen u peckovin. Známý je tím třeba okrasný akát Robinia hispida naroubovaný na běžný akát. Životnost tak 10 - 15 roků a to je ještě hodně. Potom roub odumírá a podnož roste dál. Pohodu přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.4.2008 21:21

Díky.
 Nevíte, jestli bylo něco podobného u švestek, resp. u slivoní obecně, popsáno?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.122 (?), 17.4.2008 22:24

Duvodem je, ze svestky jsou naroubovany pravdepodobe na myrobalan, ten hojne vytvari odnoze. Samotna svestka jako druh nikdy odnoze nevytvari a tak se da jednoduse rozpoznat, co je podnoz (myrobalan=vymladky, svestka=nic). Je to bezny problem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.4.2008 22:30

Nu, s tím neodnožováním pravých švestek bych nebyl tak rezolutní. Domácí švestka se v minulosti pěstovala často pravokořená a rozmnožovala se právě odkopky. Stromy plodily lépe než štěpované na myrobalánu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 17.4.2008 23:57

Podrůstání je často projevem špatné sekundární afinity. Může to i být vlastností podnože, která podrůstá i když na ní nic není naštěpováno.

Pokud mi začne strom podrůstat a předtím to nedělal, je zřejmé že se sním něco děje a to podrůstání je jen důsledek (choroba, silný řez).

Afinitní vztahy může zhoršit třeba viróza, klimatické podmínky ap.

Nejběžnější projev špatné sekundární afinity je u neselektovaného myrobalánu, na něž je naroubována meruňka. Takovýto výpěstek vypadá ve školce dobře, za dva roky chcípne a zákazník si přijde pro novou meruňku.

Jinak neselektovaný myrobalán má nestejnou afinitu k slivoňovým odrůdám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 18.4.2008 7:44

Hmm, tak to jste mě moc nepotěšil. Celý život používám myrobalány jaksi nahodile. Opustil jsem jejich dobývání od kořenů kvůli šarce a raději je vysévám. Jakým způsobem se myrobalány selektují? 
  Pokud bych řízkoval odnože od stromku koupeného v renomované školce, množil bych ten správný selektovaný. To se mi právě kvůli šarce nechce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 18.4.2008 17:10

No ono to u těch sliv a renklot nebude tak horké. Problém nastává spíš u meruňek, broskvoní a pravých švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika