Vlaška končí



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?)
2.8.2012 15:22

Kdysi jsme měli dospělý stromek Vlašky, říkám stromek, protože nevyrostla moc, nevím jestli jiné Vlašky rostly více, ale náš mnoho nevyrostl, to už je pryč.15 roků nazpět uschla.Plody se daly jíst před Domácí velkoplodou, okolo 13 září.Bral jsem si je na svačinu do školy, byly ale dost červivé, větší než u Dom.vel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 28.2.2012 18:12

Z mé Vlašky je plod z listem na prvním obrázku. Na ostatních fotkách je Vlaška z Poličska. Ta vypadá opravdu zdravě, i když v okolí jsou stromy napadené. Její plody jsem zatím bohužel neměl možnost ochutnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 121.230 (?), 2.8.2012 14:41

Před pár lety jsem vysadil na zahradě Vlašku - stromek rostl pěkně a předloni a vloni se objevilo prvních pár plodů, které ale prakticky ani do sklizně nevydržely (opadaly - obaleč). Letos strom poprvé dost zaplodil, ale... ač u slivoní chemickou ochranu prakticky nepoužívám, tak u Vlašky jsem chtěl letos udělat výjimku, ale propásl jsem cca o týden termín případného postřiku proti obaleči (chtěl jsem vyzkoušet některé rostlinné preparáty, které jsem v práci připravil). Obliba obaleče k této odrůdě je zřejmě patrná, i když letos je to stejné i u Hanity, Eleny, Čačanské rodné, ZR (ta obzvlášť) a dalších několika desítek stromů bezejmených švestek. Co mě ale zarazilo, že některé plody bez viditelného poškození (ty od obaleče jsou již "zralé") dorávají, i když by měly mít ještě tak měsíc čas. Není tomu tak u všech plodů (některé jsou teprve zeleno-fialové), ale je jich dost. Trochu mě tím zviklala pravost odrůdy - jestli se jedná opravdu o Vlašku, ovšem všechny znaky - tvar stromu, nasazování větví, tvar, velikost, vnitřní struktura plodu i chuť, která je mimochodem opravdu výborná - tomu odpovídají.

Co vaše letošní zkušenosti s touto odrůdou, pokud ji tedy ještě někdo máte.








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 2.8.2012 15:08

Tak to Vám teda závidím, pane Mikeši. Poznat pravou chuť Vlašky se mi u té mojí Vlašky moc nepodařilo. Šárka už jí ani nedovolí plodit, takže už opravdu končí. Asi před deseti minutami jsem jedl ojedinělé, předčasně zralé plody. Náznaky té nejvyšší kvality, jak se na ní sluší a patří tam cítit jsou, ale mám ji tady už pár let a v období té správné zralosti na přelomu srpna a září, ale spíš později, jsem vždycky čekal na tu pravou "královskou" švestkovou chuť marně. Ta moje Vlaška a i ta na Vysočině má podlouhlejší listy. Vlašek bylo údajně mnoho typů. Pokud máte opravdu tak kvalitní plody, tak si toho važte. Možné je, že se té pravé Vlašce žádná jiná odrůda v chuti nevyrovná. Ovšem šárka a obaleč jsou soupeři těžké váhy. Hlavně ta šárka. U mě je to první švestka, která neplodí z důvodů zřetelného napadení šárkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 2.8.2012 15:22

Kdysi jsme měli dospělý stromek Vlašky, říkám stromek, protože nevyrostla moc, nevím jestli jiné Vlašky rostly více, ale náš mnoho nevyrostl, to už je pryč.15 roků nazpět uschla.Plody se daly jíst před Domácí velkoplodou, okolo 13 září.Bral jsem si je na svačinu do školy, byly ale dost červivé, větší než u Dom.vel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 218.168 (?), 2.8.2012 21:26

Kvůli té vychvalované chuti jsem ji kdysi pořizoval, ač ostatní vlastnosti hovořily proti. Ze začátku jsem ji musel radikálněji umravňovat řezem, ale později byl růst a nasazování větví ukázkový. Paradoxně zrovna Vlaška (tedy jestli to skutečne Vlaška je)  je u mě (zatím) jedna z odrůd, která šarce odolává. Zkusím příště ještě nějak pořešit obaleče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.154 (?), 2.8.2012 21:42

Jeste bych dodal jednu vlastnost-neuveritelne rychle a kvalitne zavali kalusem rany. At uz po rezu nebo po kroupach, ktere mi ji poskodili loni na jare. Ukazkovy proklad vitality odrudy. Honza z Vysociny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 2.8.2012 22:11

S tou šárkou se mi to, pane Mikeši, moc nezdá. Že by odolávala právě velmi citlivá Vlaška je divné. Sám jsem se o její vysoké citlivosti mohl přesvědčit. Ale pravda je, že na Vysočině je taky zdravá. Vlaška se dá dobře poznat například podle velkých kulatých patek z nichž vyrůstájí pupeny a jsou velmi podobné patkám renglód. Pokud se podívám třeba na letorost Oullinské renglódy a Vlašky, je tam velká podobnost. Proto si myslím, že Vlašku opravdu mám. Květy jsou také dost specifické. Mají  mezi tenčími, podlouhlými okvětními plátky zřetelné mezery, nedotýkají se. Dost podobné květy má Těchobuzická. Také Domácí švestka, ale tam jsou květy mnohem menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 20.8.2012 16:50

Moje královna švestek, (nikoliv Victorie), ale Vlaška, musí opravdu definitivně končit. Jednak díky šarce přestala plodit a přidala se i těžká chloróza. Pro porovnání podobnosti plodů různých typů Vlašek přikládám fotky posledních a jediných tří plodů.

Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Vlaška (18.8. 2012)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 31.8.2012 18:37

Jakou máte letos Vlašku? Honzo z Vysočiny a další. Mně ty tři plody spadly. Byly už poškozené, ale příjemně aromaticky sladké. Něco jako Anna Späth, ale určitě by dokázaly být ještě lepší. Jaké jsou u Vás?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 238.154 (?), 31.8.2012 21:49

Ahoj Petře!

Já nemám letos ani švestku, veškerou úrodu mi odpískal jarní mráz, který u nás žahnul uplně poslední den, zato důkladně. Viděl sem tu jen 2 obsypané lepotice, které rostou nedaleko rybníka, ochránila je ranní mlha. Jinak je celá vesnice prosta ovoce.. Takže snad za rok. Každopadně stromům ten rok bez ovoce prospěl, zahojily se rány po krupobití a celkově jsou v dobré kondici. Ať se daří! Honza z Vysočiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika