Velkost korenového systému



Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 105.109 (?) 
23.10.2019 19:21, zobrazeno: 3262x

Zdravím,
zamýšlam sa dosť nad jednou otázkou. Aký je veľký korenový systém jednotlivých ovocných stromov, na jednotlivých podpníkov.
Hovorí sa, že to može byť dvojnásobok koruny ovocného stromu, ci je to pravda neviem. Do akej vzdialenosti može byť koren agresívny.

Cez víkend som sadil slivku 2 m od betonových skruží, ktoré su v zemi. Rozmýšlal som, či može slivka na podpníku st. julien tento kanal narušiť.

Casto to riešia ludia ako daleko možu napr. sadiť ovocne stromy od zakladov domu. Odpoved tažko najsť.

Aký velký je korenový systém, je na jednotlivých podpníkov napr. jablone, hruska atď.?
Kolko metrov od jednotlivých stavieb jednotlivé podpníky maju/ nemaju vplyv?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 235.132 (?), 3.11.2019 17:48
Korene budú rásť v smere najmenšieho odporu a dosť pochybujem, že slivka nalomí betónovú skruž. Spomínam si, že Barborka vo svojej knihe Slivky, slivky, ringloty a mirabelky písal, že ak tuhé podložie nedovoľuje kopať jamu do hĺbky, treba o to viac kopať jamu do šírky, a korene slivky sa prioritne rozložia vo väčšej ploche, ale plytkejšie. Ak si dobre spomínam, tak písal, že jama môže mať kľudne niekoľko metrov jeden rozmer, ak je napr. pri ceste a nie je žiadúce, aby korene nejak zasahovali do podložia cesty. Takže z toho usudzujem, že slivka svojimi koreňmi betón nenaruší. Možno iný prípad môže byť orech? O tom sa tvrdí všeličo, ale neviem či je to pravda. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 46.125 (?), 13.11.2019 21:21

To by som rád vedel aj ja. 
Nasi dedovia sadili často ovocne stromy tesne ku stavbe. Asi 1,5 m od letnej kuchni bol vysadeny orech, Hruška 1 m z druhej strany. Že vraj sa to robilo preto, že korene stromu vysušovali základy. 

Našiel som na nete vyjadrenie, že samotné korene stavby nenarušujú, ale stavbu (základy) narušuje korenový systém tým, že sa správa ako špongia. T.J. V období dažda zvyšuje svoj objem, a v období sucha sa zmrštuje. 
Tým spôsobuje neustaly pohyb zeme. Niektoré stromy aj na desiatky metrov dokážu mať vplyv na stavbu.

Do akej miery to spôsobuju ovocne stromy, neviem. Taktiež by som rád zistil, kolko od metrov základov domu / od toho kanála by som mohol sadiť. 

Myslím, že p. Hlavatý tu dával korene podp. Dula, - prekvapením bolo, že korenovy systém je dosť slabý. Ine podpníky ako MM106, St. Julien, Mahalebka atď. si neviem prestaviť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika