Velikost nových roubů



host - 127.208 (?)
15.6.2014 18:56

U zahrady mi vyrostla planá švestka, průměr kmínku 1,5-2 cm. Ve výšce asi 1m měla pěkně rostlé čtyři kosterní větve, tak jsem ji zkusil naroubovat klasickou kopulací. Teprve se učím, tak jsem to pojal jako kvalitní studijní materiál. A výsledek jsem popsal výše, přírůstky přes 60 cm a pořád rostou. Tak když už se to povedlo, chtěl bych vědět, co dál.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 127.208 (?), 13.6.2014 0:08, zobrazeno: 3282x

Dobrý den. V roubování jsem začátečník, zkusil jsem poprvé naroubovat malý stromek a rouby se ujaly. Teď už mají docela dlouhé přírůstky (asi 60 cm) a já nevím, jestli všechny nechat růst nebo je nějak zakrátit. Díky za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 13.6.2014 8:34

Těžko říci, co je to malý stromek, jestli jste roubvoval kopulací či za kůru, kolik roubů jste dal na větev, atd. U roubů za kůru je riziko vylomení, tam je zakrácení nebo přivázání výhonů vhodné, u kopulace to tolik nehrozí. Asi by prospěla fotka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.6.2014 12:25

V případě jednoduché/anglické kopulace si dovedu přectavit v tuto dobu narostlou délku nových přírustků 60cm jen ztěží.Předpokládám, že tak jako u mně, na mých roubech vyrostly nové dlouhé výhony na roubech naroubovaných způsobem za kůru, na několikaletých stromcích s dobře vytvořenou kořenovou soustavou.Řezná rána je tedy větší plochy, a tudíž pro rychlejší hojení řezné rány ponechte všechny ujaté rouby.Nejlépe do doby, než se vytvoří dobře zavalující kalus obepínající obvod podnože, což bude za dva-tři roky.

Druhým rokem vyberte jeden nejlépe postavený,který zapěstujete, ostatní zbylé ponechte,a zakrácením omezujte v růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.208 (?), 15.6.2014 18:56

U zahrady mi vyrostla planá švestka, průměr kmínku 1,5-2 cm. Ve výšce asi 1m měla pěkně rostlé čtyři kosterní větve, tak jsem ji zkusil naroubovat klasickou kopulací. Teprve se učím, tak jsem to pojal jako kvalitní studijní materiál. A výsledek jsem popsal výše, přírůstky přes 60 cm a pořád rostou. Tak když už se to povedlo, chtěl bych vědět, co dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 137.169 (?), 16.6.2014 0:09

Dobrý den.
Úplně dobře si Váš stromek z Vašeho popisu představit neumím. Ale to není tak důležité.
Roub – rouby bujně rostou. Čili srůst bezvadný. Výborně. Nejdůležitější je toto zachovat. Prudký vítr za letní bouřky docela snadno vylomí, ulomí, ukroutí i dvouleté dřevo hodně narostlého roubu. Natož vlastní výhon. Obyčejně ty nejvíc rostoucí. Tomu je potřeba zabránit. Nejlépe spolehlivým vyvázáním k vhodně volené opoře. U jednoho výhonu to bude třeba nějaký prut. U rozvětveného roubu podle situace. Vyvázání nepodceňujte. Získal byste další, nechtěnou, (studijní) zkušenost. Také vyvázáním můžete výhon případně i vhodněji nasměrovat. Také, v případě potřeby, můžete zaštípnutím vrcholu silnějšího výhonu podpořit růst výhonu slabšího. Povolení úvazku z PVC pásky nespěchá. Až při viditelním zaškrcování.
Také, na volně přístupním místě, zdařilé roubování a čistý kmínek, silně zajímají srnce a zajíce. To asi letos vše. Na jaře pak řez k založení korunky. Ať to roste a baví. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.6.2014 8:03

Podle Vašeho popisu si stromek umím představit docela přesně (fotka je ale beztak lepší). Vyvázáním výhonů jistě nic nepokazíte. Vězte, že víc, než vylomení v místě srůstu (což se u kopulace stává málokdy) hrozí odlomení nového výhonu při odstupu z roubu. Vzhledem k slabému kmínku (2cm) bych doporučil 60icentimetrové výhony zakrátit alespoň o třetinu. Posílí se tím srůst, zmenší riziko vylomení a podpoří tvorba předčasného obrostu. Stromek tak již v prvním roce bude mít zapěstovanou korunku a u plodné odrůdy může příští jaro vykvést. Prohlídněte úvazky, je-li pod a nad úvazkem roubovaná větvička silnější než úvazek, pásku přeřízněte podélným řezem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika