Zahradnictví Na Zázvorce (Tatobity)



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
12.11.2017 19:24

A já bych zase dodal, že jediná záměna, která se hodně vyplatila, byl zaslaný stromek Vistarichu z kterého se vyklubal Jayhaven. Možná jedna z nejperspektivnějších broskvoní posledních let. To proto, že může poskytovat plody té nejtypičtější broskvové chuti, nic alternativního, ale fakt "natvrdo" kvalitní broskve. Přitom jsem osobně neměl o žádné nové "haveny" už zájem. Doufám, že se v tomto ohledu poštěstí i Jirkovi z Frýdku a bude s Jayhavenem spokojen.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 58.199 (?), 12.11.2017 9:58

130-300 je opravdu "zadarmo". Kazdy rok roubuju kolem 100 podnozi a kdyz vidim, kolik je pak kolem toho prace, tak bych se tim zivit opravdu nechtel. Nedavno jsem nad tim zrovna premyslel a taky mne neslo do hlavy, jak se u nas skolkari muzou s takovou smesnou cenou stromku uzivit.

Jinak ty spicaky jsou fakt jednolete. Ja si treba jablone na slabe rostouci M9 piplam u domu v kvetinacich a bez problemu vyrostou 130i vic cm za sezonu a to ani nijak neprihnojuju, jen pravidelne zalevam. Naopak myrobalany co jsem mel v sadku a nezaleval maji ted max 40cm.

Znamy, co rouboval ve skleniku a sadil nekdy v kvetnu/cervnu ma ted slivone 180cm, moruse snad pres 2m. Dobra pece, zalivka, hnojeni delaji divy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 30.203 (?), 12.11.2017 12:32

Pro pana Petra z H.:

1. Váš ekonomický rozbor má vážnou trhlinu hned na začátku. Školkař prodává jednoletý špičák obchodníkovi za VOC, která je cca 60,-Kč+DPH. Nechci se zde pouštět do ekonomických analýz, to je na jinou a obsáhlejší diskuzi.

2. Vím o školce vzdálené přibližně 60km od HK, jež prodává velmi pěkné stromky v cenách 120,- až 150,-Kč v maloobchodním prodeji koncovým zákazníkům. Při této kvalitě a ceně nemá smysl poptávat špičák.

3. Občas se mi povede jednoletý špičák dvoumetrové výšky, ale to je též na delší povídání. Před chvílí jsem pár špičáků nafotil přímo ve své miniškolce, večer stáhnu snímky do počítače a odpovím Vám obšírněji. Jistě chápete, že čtvrtstoletí zkušeností nejde shrnout do několika odstavců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 12.11.2017 15:14

...a jediná prodejna v okolí nabízela kontejnerovaný stromek za 450 Kč.

To je samozřejmě lumpárna. Bohužel se praktikuje proti všem obchodním zvyklostem asi všude. Normálně se totiž neprodané zboží zlevňuje a ne naopak. V zahradnictvích, než aby na jaře neprodané stromky zlevnili, tak je dají do plastového květináče, k nim trochu hlíny a hned je cena někde více jak dvojnásobná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 15.130 (?), 12.11.2017 19:07

Přicházím se slíbenou prezentací jednoletých špičáků. Na fotografii je Katja na podnoži M26, která za čtyř odrůd na stejné podnoži narostla nejvýše (170 - 180cm). Nejlépe se daří očkovancům na podnoži, která od jara do srpna rostla na stanovišti. Středně bujné a bujnější podnože očkuji již na matečnici, ale nárůst v dalším roce není takový. Očkovanci mi obvykle narostou vyšší než roubovanci, především v první míze je rozdíl v růstu patrný. I ostatní odrůdy na M26 narostly slušně. Chtěl bych ovšem zdůraznit, že výška jednoletých šlechtěnců není vůbec podstatná, důležitá je síla budoucího kmínku, která je optimální okolo 1cm ve výšce 0,8m pro zákrsky a 1,2m pro čtvrtkmeny.  Děkuji svému sousedovi za ochotné pózování s metrem. Doplnění v dalším příspěvku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 12.11.2017 19:24

A já bych zase dodal, že jediná záměna, která se hodně vyplatila, byl zaslaný stromek Vistarichu z kterého se vyklubal Jayhaven. Možná jedna z nejperspektivnějších broskvoní posledních let. To proto, že může poskytovat plody té nejtypičtější broskvové chuti, nic alternativního, ale fakt "natvrdo" kvalitní broskve. Přitom jsem osobně neměl o žádné nové "haveny" už zájem. Doufám, že se v tomto ohledu poštěstí i Jirkovi z Frýdku a bude s Jayhavenem spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 15.130 (?), 12.11.2017 19:22

Někdy se také přihodí, že triploidní odrůda na bujnější podnoži roste až nezřízeně. Potom je optimální provést koncem června zakrácení a tvarovat korunku z předčasného obrostu, čehož se hojně využívá i u broskvoní. Na smínku je Bláhova reneta na podnoži A2 se slušným základem z předčasného obrostu pro budoucí čtvrtkmen.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 245.95 (?), 12.11.2017 19:48

Já tedy nevím - zatím jen začínám pokusničit. Semenáčky vyrostou první rok max. do cca 70cm, druhý rok ty nejbujnější i k těm 1.8m (podopbně, jak máte na fotkách). Ale co jsem zkoušel očkovat na odkopky švestky, další rok vyrašil výhon max. do 20cm, třešně očkované na semenáčky do 5cm. Zkoušel jsem i roubovat - nejlépe se dařilo hrušním, ty vyrostly max. 50cm, ostatní (jabloň, třešeň) jen pár centimetrů. Letos jsem zkusil očkovat silnější semenáčky jabloní, tak jsem zvědavý příští rok... Nic z toho nebylo přesazované, očkoval jsem přímo na místě, kde jsem vypěstoval podnož. Půda kvalitní, zalívaná.

Nicméně rozhodně to nejsou přírůstky 1.5m a silné 2cm, kteréžto špičáky se prodávají na podzim u prodejců ovocných stromků. Vůbec netuším, jak toho lze dosáhnout. Možná výrazným pravidelným hnojením? Opravdu to je stav po 1 roce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 15.130 (?), 12.11.2017 20:42

Přírůstky v řádech centimetrů mě překvapují, neboť moji očkovanci koncem května přerůstají ochranné tubusy (60cm). Na podzim je obvyklá síla očkovanců u podnože okolo 2cm, o výšce jsem se zmiňoval v minulých příspěvcích. Na snímku je Šarlatová parména na A2.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 15.130 (?), 12.11.2017 19:41

Ještě pár slov závěrem. Pro mladé šlechtěnce je nejdůležitější vydatná a pravidelná zálivka. Školku vyhnojím jen kompostem a v následujících dvou letech chemicky nepřihnojuji. V mých podmínkách je prvořadá ochrana před zvěří. Zajíci, srnky a laně mi působí obrovské škody. Divoká prasata si během zimy udělají z plotu průchoďák a otevřou cestu dalším nezvaným návštěvníkům. Spotřebu práce a peněz nemůžete u hobbyškolkaření vůbec počítat, máte-li k ovocnému stromoví opravdovou lásku, tak na nějaký mozol ani korunu nehledíte. Na posledním snímku je Libovické zlaté na podnoži A2, za ním už odlistěný Bláhův rekord také na A2.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 12.11.2017 10:19

"Školkaři v mém nejbližším okolí" vymřeli. Nebo aspoň si to myslím. Jedna ovocná školka se tady nachází, na výběr napříč sortimentem dají dohromady zhruba 15 odrůd všech ovocných druhů a orientují se zejména na kultivary, které lidi znají ze supermarketů. Takže nějaké nové nebo rezistentní odrůdy rozhodně ne, maximálně tak VP meruňku, Lepotici, Idared nebo Jonagold. Jedno větší zahradnictví by sortimentem mohlo oslovit, cena stromků ale začíná na 180Kč u jabloní, ostatní druhy přes 200. Z toho důvodu se mi eshopy vyplácí už tak od dvou až tří stromků i s poštovným - bohužel. Taky bych raději měl stromek hned když ho chci a s možností výběru. Místo toho musím čekat, až na moji objednávku přijde řada, pak sadím podle toho, kdy stromek došel, ne třeba podle počasí. Jeden rok ve sněhoblátu. Ale co se dá dělat, když lidé chtějí na zahrádkách radši thuje a ovocné stromky (opravdu se mi zdají neúměrně levné, špičáky jabloní u p.Kubáčka za 100Kč)  nikdo moc nechce, tak se ani moc neprodávají.

Na Zázvorce mám letos na podzim první objednávku. Pouze z nouze- chci na zahrádku meruňku Tsunami a jediná prodejna v okolí nabízela kontejnerovaný stromek za 450 Kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika