V sadech u Jelínka



Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
20.8.2016 13:48, zobrazeno: 7430x

 V rámci degustace destilátů na Vizovickém trnkobraní jsem navštívil produkční sady firmy Rudolf Jelínek.
   Jedná se o pásovou výsadbu čtvrtkmenů ve sponu 6x4 metry.
   Všechny stromy jsou štěpované na myrobalánu, i za cenu ručního odstraňování výmladků.
   Použité odrůdy: Katinka, Č. lepotica, Hanita, Stanley, Presenta, pár Valjevek. Presenta v chladných letech nedozrála (dokonce ani tam?), takže se víc množit asi nebude. Domácí švestka a Durancie žádná.
    Řez: provádí se ručně od března do června. 
    Chemické ošetření: proti puchrovitosti (?), proti pilatce+obaleči. Neošetřují proti monilii ve dřevě ani na plodech. Zrovna byl čas zralých Hanit, ale hnilé plody na stromech prakticky žádné.
  Hnojení: umělými hnojivy včetně listové výživy.  Názvy hnojiv z maloobchodní sítě neznám. Při obměně sadu se využívá zelené hnojení vojtěškou. Samotná statková hnojiva nepoužívají - nemají vlastní živočišnou výrobu a kupovat je by bylo nerentabilní. Pod stromy je udržován herbicidní úhor.
   Sklizeň: Setřásači,  nicméně stromy jsou velikosti, že by se plody daly dosáhnout ze štaflí. Před sklizní se pravidelně měří cukernatost refraktometricky.
   Výnos: Na hektar připadá 400 stromů a sklízí se (započteny i neplodné roky) průměrně 12 tun z hektaru, t.j. 30 kg na jeden strom.
  Příprava kvasu: plody se přeberou od nečistot, ale nemyjí, neodpeckují. Nepřidávají se kvasinky, enzymy ani soli (nevyplatí se to). Samozřejmě se k ovoci nepřidává žádný cukr. Pálí se dvoukotlově, nikoli na koloně.         Nejoblíbenější destilát - budík wiliams se destiluje v továrně R.J. v Chile z místního ovoce. Hrušky z ČR, jižní Evropy a dokonce ani sousední Argentiny nedosahují potřebných kvalit. Ani do hrušek se cukr nepřidává, ale upravuje se pH kyselinou fosforečnou.Tamní produkce hruškovice patří k největším vůbec a řada světových likérek ji kupuje a prodává pod svojí firmou.
    Produkce vlastních švestek představuje necelých 10%  vyrobeného destilátu. Zbytek se dováží. Špičkové jednodruhové slivovice, stejně jako vlastní sušené švestky a povidla jsou z domácích zdrojů.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 40.41 (?), 20.8.2016 14:57

V serialu co ma pan Vanek, tak tam je vse o Vizovicich a Jelinkove palence. Co se uvadi tak sice zadna kolona, ale pali se 3x a pak se to redi, takze dle meho nazoru slusna slivovice, ale z palenice kde se pali 2x tak je lepsi. Hlavne pokud si nekdo da tu praci a ma velmi kvalitni kvas. Hlavne je to o penezich a co nejvetsim zisku jako kazdy byznys, ze? :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 20.8.2016 15:40

Na YouTube su nadherne videa vsadochJelinek Vizovice.Vyroba ovocneho destialatu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.8.2016 21:04

Výukové video říká v podstatě to stejné, co jsem viděl v sadu a v lihovaru.

Hlavne je to o penezich a co nejvetsim zisku jako kazdy byznys, ze?

Neznám žádného lihovarníka ani jiného podnikatele, jehož cílem je finanční ztráta. Lihovar R.J. byl před 20 lety před zavřením. Že vysazují nové sady, vyrábějí slivovici a chtějí být úspěšní, na tom je něco špatného?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.128 (?), 21.8.2016 0:11

Nepoužívá Jelínek aparáty Arnold Holstein?
Legendy v lihovarnickém oboru a přes 50 let výrobce těch asi nejlepších destilačních kotlů na světě.  Aspoň podle názorů některých lihovárníků.
Jejich rektifikační část je třípatrová, každé patro pracuje, nebo může pracovat jako samostatný destilační přístroj a nad nimi je deflegmátor, taky samozřejmě regulovatelný.
Možná proto se laické veřejnosti tento způsob tak prezentuje, nebo je jí tak pochopen - jako třístupňová destilace.
*
Jinak dost pochybuji, že by Jelínek používal, byť i jen u nějakých speciálů klasickou dvoukotlovou destilaci.
Ale je to jen má domněnka, nikdy jsem u nich nebyl, nějak blíž to nezkoumal a je mi jedno co a jak na čem vyrábějí.
Jen jako valašského a i československého patriota mně těší, že podnik prosperuje.

Rafael.

P.S. Děkuji panu Milošovi za pěkný report z vizovických sadů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.109 (?), 21.8.2016 0:59
A ja zasa ďakujem za toho ČESKOSLOVENSKÉHO patriota, pán Rafael. Je skvelé že toto fórum je práve takéto, teda československé. :-) IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 239.102 (?), 21.8.2016 1:47

Já taky děkuji, za Váš názor, že si někdo myslí to co já a s čím se nikdy nesmířím. S tím, že nás násilně rozdělili a to i kdyby se mainstream na hlavu stavěl se s tím, aspoň já nikdy nesmířím...
*
Valašské království, Ostrava, zkušenosti ze ZVS Bratislava, Zohor atd...

Vždy perfektní lidé a dobří kamarádi všude.
(Na rozdíl od některých ze "západu" a tak..)

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.8.2016 9:05

Nepoužívá Jelínek aparáty Arnold Holstein?

To nevím, v destilačních aparátech se tolik nevyznám. Ale o dvoukotlové destilaci se mluví ve výukovém videu, které tu nabízí pan Fiala, mluvili o ní i průvodci sadem.
   co se týče té třístupňové destilace, je to jen má doměnka, ale myslím si, že klasicky dvoukotlově by každý rok byla slivovoe jiná, podle kvality sezóny. Tou třetí destilací - egalizací - dosáhnou, že výrobky určité kvalitativní řady jsou prakticky totožné. Pro nás malopěstitele to nemá význam, ale zákaznící to zřejmě požadují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.231 (?), 21.8.2016 14:12

Jsem zběžně kouknul na to video a přijde mi, že o dvoukotlové destilaci se tam zmiňují spíš jen z historického a principiálního hlediska. Jinak jsem viděl jen Holsteiny nebo podobné aparáty.
Ta unifikace výrobků mně vůbec nenapadla. enlightenedAle pravdou je, že jakost ovoce je každý rok jiná a většina velkých výrobců se snaží aby jejich produkty chutnaly pořád stejně.
Někteří menší výrobci spíš sázejí na jednotlivé šarže a ročníky a nechávají to na přírodě.̌..

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 237.230 (?), 21.8.2016 14:31

Zapomněl jsem přiložit obeázek.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika