Uchovani roubu v lednicce



Stránky: 1,  2,  3   
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.96 (?) 
18.1.2016 8:27, zobrazeno: 15780x

Pred Vanocema jsem dostal nejake rouby a vcera, kdy jsem je kontroloval, tak jsem si vsiml, ze nektere jsou trochu narasene a na nekolika z nich se objevila plisen. Loni se pritom nic takoveho nestalo. Lednicka byla nastavena na 5 stupnu, tak jsem teplotu snizil na 3 stupne a rouby oplachl ledovou vodou. Uchovavam je v ziplocovem sacku s navlhcenym ubrouskem. Predpokladam, ze snizeni teploty o 2 stupne zastavi raseni, ale mam trochu strach z plisne. Mate nejaky tip, jak rouby osetrit, aby vydrzely co nejdele? Dekuju za poznatky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.96 (?), 18.1.2016 8:29

Jeste doplnim, ze plisen se objevila zatim na roubech merunky a rasi jen japonska slivon

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.81 (?), 18.1.2016 10:52

Asi moc neporadím. Nikdy jsem nemněl žádný roub v ledničce celou zimu a nikdy jsem tam neměl roub meruňky a asijské slívy.
Měl jsem v ledničce třešeň, slivoň, možná jabloň (ale jabloň je odolná nepotřebuje proto takovou péči). Rouby jsem do ledničky dával na jaře, když jsem je odebíral pozdě. „Balil“ jsem je „do sněhu“ a nechal pak v pytlíku zmrznout na cca -5º C. Bez plísně, výsledky dobré.
Nebo v předjaří, když jsem se už obával uložit roub venku. Zabalený ve vlhkých novinách a zase v pytlíku, kolem 0º C. V novinách proto, že někde jsem se dočetl, že tiskařské barvy jsou jedovaté a plísním škodí. Bez plísně, výsledky dobré. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 18.1.2016 11:17

Nikoliv, samotný novinový papír je ve vlhku mírně kyselý a to plísním spolu s teplotou pod 8°C nevyhovuje. Proto jsou noviny lepší než bavlněná tkanina (hadr.), ale obdobného účinku dosáhnete, pokud hadr namočíte cca 1% octem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?), 18.1.2016 12:31

Řízky révy jsem před uložením do lednicie máčel v Mythosu, a dobrý...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.96 (?), 18.1.2016 13:54

Diky vsem za odpovedi. Mythos na ty zasazene rouby vyzkousim, to bude asi cesta.

Loni jsem s tim problem nemel (akorat u tresne a to uz po vice nez dvou mesicich), ale je pravda, ze teplota byla 4 stupne. Jak se zda, i stupen navic hraje roli.

Google rika, ze by se rouby mely uchovavat pri teplote 1-4.5 stupne (bylo to ve fahrenheitech 35-40).  Prej by tak mely vydrzet pul roku i vic

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 18.1.2016 14:33

Teploty mohou být i mírně "mínusové" (-2°C = 28°F).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.1.2016 17:33

Rouby, které jsem dostal či nastříhal před Vánoci, jsem zapíchnul do země. Ty, které jsem dostal či nastříhal nyní, jsem nechal ležet vedle nich, protože do zamrzlé půdy zapíchnout nejdou. Balením máčením a strkáním roubů do lednice si jen koledujete o plesnivění, narašení, vylomení pupenů. Pokud venkovní mráz neubližuje stromům, z nichž byly rouby ustřiženy, nevadí ani roubům samotným.
   Za zvážení stojí, zda vložit do lednice rouby v dubnu a květnu. Já to nedělám, protože tak velkou lednici nemám. Přesto rouby vydrží svěží nenarašené a v pohodě s nim, i roubuju slivoně za kůru 2 týdny po odkvětu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 18.1.2016 19:36

Ten mokrej hadr k roubům nedávám. Je ale potřeba je velmi dobře zadělat do igelitu a dát do chladného místa v lednici. V děravém pytlíku se rouby v lednici vysuší. V kancelářské lednici jsme měli takový šuplíček pod mrazákem. Větší množství roubů jsem skladoval v chlaďáku s jablky (cca 3°C) Bál jsem se ethylénu, který by mohl projít mikrotenem k roubům. Dopadlo to ale dobře a rouby byly v květnu ok.

Pane Vysloužile, to ty rouby ani nijak nezastíníte?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 18.1.2016 20:29

Venku je roubům skutečně nejlépe. Ačkoliv každý nemá tak dlouho chladnou zahradu. Plánuji letos ponechat rouby venku do začátku března a pak je dám taky do lednice v mokrém ručníku. Možná, že bude někoho zajímat, že broskvoňové rouby si udrží o něco delší životaschopnost v horizontální poloze. Mám je 2 týdny položené na sněhu a vypadají dost dobře. V sobotu jsem při +2 pokusně očkoval mandloně a broskvoně, abych si ověřil. že očka přežijí i středeční předpovídané mrazy -18 st. Rouby to přežijí a zkusím znovu očkovat koncem ledna. Několik vyrytých očkovanců jsem však přemístil do sklepa. Je vidět, že si zas tolik nevěřím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika