Uchovani roubu v lednicce



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?) 
18.1.2016 22:36

Rouby mám zapíchnuté na severní straně boudy, tedy převážně ve stínu. Ale při zimním řezu obvykle pár letorostů zapíchnu i k patě stromu (co kdyby je někdo chtěl). V pohodě vydrží do léta a severní strana 5 cm silného kmínku se nedá považovat za stín. Jako perličku dodám, že takový roub u zapíchnutý vedle stromku se mi jednou ujmul i o rok později. Šlo tedy o jabnloň, ne peckovinu. Za 40 let jsem se přesvědčil, že lednička úchovnosti roubů nepomáhá nýbrž škodí. Jedinou výhodu vidím v tom, že v ledničce rouby neohryžou myši.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 184.133 (?), 19.1.2016 8:04

Na koupání roubů před uskladněním je (byl) výborný Euparen. U nás už sice není k dostání ale v Polsku a tuším, že i v Německu, ho koupit lze. Určitě ale fungují i ostatní přípravky proti plísni šedé. A upřednostňoval bych ty, které mají delší OL. Pokud máte lednici jen na rouby, je to O.K. O tu, ve které je jídlo pro rodinu bych se na delší dobu dělit nechtěl. Nemusí to vyhovovat ani jedné straně. Lednice se větrá, teplota není stálá, rouby ostatním členům rodiny vadí, šoupou je sem tam, spousta houbovek přinesených s ovocem, zeleninou, dalším jídlem. Lednička není sterilní prostředí, jen se v ní dík té nízké teplotě vše brzdí. Jak je vidět, každý má svůj recept, někdo sklep či lednici jiný stín za chalupou...  Moření je třeba hlavně u podnoží a roubů rybízu, angreštu. U velkého ovoce to tak nutné není. Když se mi ve sklepě stalo, že na roubech byla nějaká houba a nebylo zbytí (přišel jsem na to až před roubováním a neměl žádný fungicid po ruce), po omytí a namočení jsem vše nechal na schopnostech sluníčka a vosku. Obyčejně prorostly stejně jako ty čisté. I v dobrém sklepě vydrží zapomenuté rouby píchnuté ve vlhkém písku živé do dalšího roku, ale podle mojí zkušenosti prorostou jen jabloně, u peckovin už po prvním náznaku rašení vypadávají a zasychají očka.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 19.1.2016 9:10

Rouby zapichuji také za severní, spíš trochu severovýchodní stranu kůlny. Později k jaru, tam má krátce po východu slunce možnost chvíli svítit, tak je ještě zastiňuji bílým plechem z vyřazeného kuchyňského sporáku. Za 3 desetiletí se mi nestalo, že by některé narašily.
Jeden rok jsem vyzkoušel studnu, zde mi trošínku narašily, ale ujaly se (jabloně za kůru).

Co se týče Euparenu multi, účinná látka tolyfluanid už je dosti roků v EU zakázána, a tak přípravky, které ji obsahovaly, také. Iniciativa údajně přišla z Německa. Do ovoce to je např. i Hattrick. Dostalo se mi však informace z druhé ruky, že ú.l. tolyfluanid má být od 1.7.2016 opět povolena.
Jinak např. ten Mythos na botritidu účinkuje velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 98.96 (?), 19.1.2016 10:14

Soused to resi tak, ze k boude na zahrade zakopal ze severni strany novodurovou trubku - hloubka ~70cm. Rouby tam nahaze a zakryje sutrem.

Myslim, ze lednicka bude lepsi v pripade, ze mate rouby jak paratka. Nevim, vyzkousim oboji a uvidime.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 19.1.2016 11:43

Rouby jak párátka v ledničce často scvrknou a vyschnou, dokonce i v sáčku. Za nejlepší způsob, jak uchovat tenoučké rouby považuji naštěpovat je. Klidně třeba v únoru. 
   Novodurová trubka 70 cm hluboká je dobrá věc.  Nezámrazná hloubka ale není nutná, na stromech letorosty taky mrznou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Talian - (45) - 141.115 (?), 24.1.2016 10:40

Gogle mi hovorí, že..

Povolené prípravky Rovral 50 WP (0,15 percenta), Rovral Flo (0,3 percenta) a Sumilex 50 WP (0,15 percenta). Dreviny máčame v ich roztokoch pred uskladnením približne 30 minút.

Ja som mal tiež takýto problém pred dvomi rokmi a nemal som doma nič iba Previcur... tak som to opláchol a mal som pokoj... ale či to je dobré neviem!! blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.97 (?), 25.2.2016 19:33

Kdy roubovat švestku? Teď je ještě brzy?Ze stromu na strom rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.115 (?), 26.2.2016 1:15

Kopulací kdykoli, klidně už teď. Za kůru až při mízewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 26.2.2016 7:34

Dovolím si jeden poznateko djinud.

Při zvlhčování dýmkového tabáku používáme z důvodu rizika plísní převařenou nebo destilovanou vodu na ubrousku.     j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.2.2016 12:59

Teď je ještě brzy?Ze stromu na strom rouby.

Příliš brzy není. Ale nedržel bych se úzkostlivě metody "ze stromu na strom".  Když si rouby nařežete nyní (mohl jste i dřív, ale ještě to jde), můžete štěpovat teď, za týden, za měsíc, za dva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika