Trojica najlepších



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?)
21.11.2013 10:11

Nevím, jestli ty odkopky byly z Domácí. To by asi musel být původní strom-semenáč Domácí, ale už by to odrůdově nebyla Domácí (i když je samosprašná).

U nás je to podobné - "odnepaměti" se tu rozsazovaly odkopky - chuťově dosti podobné Domácí (možná s trochou hořkého aroma ve slupce navíc, což ale je chuťově pozitivní). Pravděpodobně se kdysi ujal nějaký semenáč Domácí, vykázal dobré chuťové vlastnosti a z něj se pak odebíraly odkopky. Mám tu z nich cca 15 již starších stromů a nedám na ně dopustit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 62.106 (?), 16.9.2013 21:51

Z údajov pána Davida teda vyplýva, že kto pestuje Tophit v priaznivých podmienkach, napr. na južnej Morave, mal by byť s touto "obršvestkou" navýsosť spokojný. Aj po chuťovej stránke, aj po stránke tolerancie k PPV. Alebo nie? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 27.9.2013 12:18

Nic ve zlém, ale musím se letos srdečně zasmátsmiley-ak dovolíte.Zřejmě každá švestka zde propíraná má své výkyvy v kvalitách, a své příznivce, a odpůrce.Někdo pokládá Topfirst za propadák letošní sezony, a někdo ho chválí způsobem "hlava nehlava".Někdo Hanitu vynáší "skorem až do nieba", jiný by si ji už nekoupil.Lepotica jde z jednoho extrému do dalšího.Tedy u mě nepochodila, ale v teplejších podmínkách byla asi letos podle některých výborná.Pak je tady letos Tophit.I mě letos zaplodil méně, proto jsou na stromku plody velikosti kachního vejce.Chuť plodů mě srdečně potěšila, docela obstojně, středně aromatická, není tak šedivě zapomenutelná jako npř. plody Joja, které jsou letos taky veliké, ale poněkud zvláštní.Jojo bude dobrá odrůda pro účely sušení.Vysvětlím  hned proč.Chuťově nijak nenadchnou, proto málokoho lákají k okamžitému konzumu většího množství plodů, tudíž jich více zbyde pro sušeníwink.Což jak uznáte je dost zajimavá kvalifikace,a další přidám.V zimě se  nepozná,že byly v létě horší chuti,sušené budou i tak žádané.Pro účely sušení se hodí dokonale, mají překvapivě velmi sytě žlutou dužinu(nevím do jaké míry se tam projevily modřiny, které byly patrné při zrání).Švestka má velmi suchou dužinu, tudíž ji nebude nutno sušit dlouho.

O Valjevce se už toho moc nepíše.U mě letos při malé násadě plody docela dobré, lepší,než Jojo.Gabrovská bude dobrá švestka, se středně většími plody, ale tu budu teprve podrobněji zkoumat příštími roky.Už nyní tam vidím velký příslib do budoucna.Haganta taky dobrá, letos u mě obrovské plody, na málo zaplozeném stromku.Chuť pro mě lepší, než Toptaste, který je příbuzný, ale ovocně sladký, bez zajimavých kyselinek.Haganta si taky tady na webu našla příznivé, i nepříznivé recenze, proto čert se v tom vyznej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.108 (?), 20.11.2013 9:39

Zdravím konzumenti a pěstitelé trnek. Nyní na podzim jsem zasadil Č.Rodnou, Katinku a Gabrovskou. Jak to bývá, pořád bych ještě chtěl sadit tu a onu a hledám místa na zahradě, kde by to šlo. Taky řeším dilema, zda sadit Domácí Velkoplodou. Mám dva staré stromy trnky, patrně odkopky které byly na pozemku již při koupi. Mají šárku, ale v době, kdy květy nezmrznou a je úroda, tak i při docela velkém propadu ještě na stromě zůstane hodně trnek v dobré kvalitě a chuti. Ze dvou nových trnů Gabrovské (spíše Stanley) a Joja jsou plody velké, ale v chuti to není to pravé. Tak se ptám, zda i při výskytu šárky všude kolem mi je schopna Domácí Velkoplodá dát kvalitní, byť menší, úrodu trnek na konzum, sušení a povidla? Oblast Valašsko, 430m.n.m., jihozápadní svah? Děkuji za reakci v tento pomalu zimní čas, pokud ale nemrzne, tak stále sadím, naposled včera maliny, hezký den

Tonda   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 20.11.2013 11:23

Na Valašsku (440 m, jižní svah) jsem už odzkoušel skoro vše, jak nahradit Domácí. Zatím bez úspěchu. Dělám to více jak 25 let, zatím pořád lépe a spolehlivě rodí ty šarkové. Například taková Bystřická muškátová. Všchno co mělo geny od Stanley "vydunělo" a největší pěstelský propad zaznamenlo JOJO. Dokonce i přroubované domácí švestky mají odstraněné to "nové" a odumřelé a pořád nějak rodí na tom obnoveném a původním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.69 (?), 20.11.2013 23:03

Mám na zahradě velmi staré Domácí švestky. Odhaduji že jim moc do 80 let nechybí. Ti co je sázeli již dávno nežijí. Postupně stromy likviduji.  Asi před osmi lety kvůli silnému napadení puklicí jsem byl nucen stromy hodně ořezat. I když mají příznaky šárky tak téměř každý rok slušně rodí. Většina stromů Domácích byla roubována na myrobalánu. Tyto stromy dosahovaly úctyhodných rozměrů a z jednoho stromu bylo běžně přes 2.5q švestek. Obvod kmene u jednoho stromu byl 165 cm. Další staré stromy Domácí byly posazeny z odkopků. Je zajímavé, že těchto púvodních Domácích bylo na zahradě několik různých druhů. V jednom místě zahrady jsem záměrně nechal asi před deseti lety bez přesazení růst nové odkopky. Tyto stromky nastoupily velmi brzy do plodnosti a každý rok na nich mám i přes příznaky šárky. velmi slušnou úrodu.  Letos jsem měl strach aby se mě větve  pod náporem plodů nepolámaly. Jinak pokud se odkopek přesadí trvá přes 10 let než začne rodit.  Moje zkušenost s původní Domácí /u nás s Bysřičkou/  je, že pokud rodí tak se ji snažím zachovat co nejdéle.  Koupil jsem i několik Domácích velkoplodých ze školky. Zatím mě zklamaly. Nevím proč nesou ve jménu velkoplodé, když mají plody dosti drobné a poloviční než moje púvodní Domácí. Nejvíce podobné Domácí se mně jeví Gabrovská. Mám u ní ale problémy s velkým propadem ještě malých plůdků i když násada bývá velká.  Moje zahrada se nachází v 380m n.m. na Jižním Valašsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 21.11.2013 10:11

Nevím, jestli ty odkopky byly z Domácí. To by asi musel být původní strom-semenáč Domácí, ale už by to odrůdově nebyla Domácí (i když je samosprašná).

U nás je to podobné - "odnepaměti" se tu rozsazovaly odkopky - chuťově dosti podobné Domácí (možná s trochou hořkého aroma ve slupce navíc, což ale je chuťově pozitivní). Pravděpodobně se kdysi ujal nějaký semenáč Domácí, vykázal dobré chuťové vlastnosti a z něj se pak odebíraly odkopky. Mám tu z nich cca 15 již starších stromů a nedám na ně dopustit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.108 (?), 21.11.2013 10:20

Děkuji Ronymu i Vám za informace. V podstatě jsou ty zkušenosti obdobné. V okolí nacházím vysazené nové odrůdy, ale jedná se o čerstvou výsadbu, která ještě neplodi a tím nevím, co tyto stromy udělají za pár let. Co se týká trnek, které tady rostou ve velkém množství, tak jsou to staré stromy, případně odkopky. U všech jsou patrné stopy šárky na listech, byl i velký propad plodů, ale přesto se meze modraly, protože z jara naštěstí nemrzlo jako v roce 2012. Takže bylo do beček i do pusy při procházkách se psem. To mne vede k tomu, že sice šárka je problém, ale ne takový, který by bránil tomu sadit i odrůdy citlivější k této nemoci. Hezký den Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.62 (?), 18.2.2020 21:49

Zdravím, aké máte skúsenosti po rokoch s pestovaním slivky Record?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.2.2020 8:02

Plody jsou veliké, úrodnost spíš nižší, chuť nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika