Trojica najlepších



host - 183.140 (?)
16.9.2013 20:19

Co se týče obsahu cukrů, tak nejlíp je na tom dle mne Toptaste, ale tam stačí zhruba 3 švestky a mám dost, chybí kyselinka. Gabrovská nebo Domácí jsou vyvážené, harmonické. Na Hagantu jsem zvědav, trošku jsem na ní sázel, ale vidím od přispěvatelů, že asi nic moc. Tophit je průměrný, u něj je atraktivní velikost, pevnost dužniny, ale chuť nic moc, chce hodně do tepla. Podobně President, ten je letos slabě nadprůměrný chuťově, ale celkově nic moc, hnije a strom rád namrzne.david

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 14.9.2013 9:07

Poznámka k zdravotnímu stavu Gabrovské.

Máme doma pět stromů, které jsou asi 15 let staré, dva jsou orginální zakoupené u spolehlivého prodejce na myrobalaánu. Tři jsem robovala sama na odkopky či přeroubování málo plodící Vlašky. Mezi stromy není v plodech rozdíl. Gabrovská nám plodila vždy chutné velké ovode, ale bylo ho málo. Většinu úrofdy vždy zničila pilatka. Letos jsem zakoupila Calypso a manžel švestky postříkal po odkvětu. Úroda je rekordní, jeden strom se nám dokonce rozlámal a to v okolí je úroda švestek spíše menší. Gabrovská asi bude extrémně chutná pro pilatku.   Zdraví Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 14.9.2013 13:24

Ktorá z tých "obršvestek" bude asi najlepšia?...Mě letos v září nejvíc chutná Čačanská rodná, je to švestka podle mého gusta.První větší úroda dává poměrně velké, krásně fialově zbarvené plody.Dužina má více kyselinek, proto nemusí všem chutnat, především těm co mají rádi více sladké.Pro mě dává i zajimavě ohraničenou barvu aromatu, kterou jsem zatím nenašel u žádné.Pro mě je zatím zářijovou jedničkou, jsem s ní navýsost spokojený.A to ještě nenadešel čas jejího přezrání, a vylepšení už tak kvalitních prožitků.Katinka byla taky výborná, a každá švestka by mohla být něčím zajimavá, a to Čačanská rodná rozhodně je.

Pane Palo asi Vás nepotěším s odolností proti PPV, protože tato odrůda je podle pána docenta Suse velmi slabě tolerantní.Nějaká míra odolnosti, nebo tolerancie tam může být, to se u mě potvrdí až později.

Zapoměl jsem na již zmiňovanou tolerantní Gabrovskou paní Jiřiny, ale to budu referovat, až dojde její čas, protože jsem ji zatím neochutnal.Plodí taky prvním rokem.Stanley nemám, ten může být taky dobrý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.120 (?), 14.9.2013 20:23

Čačanská rodná je zajímavá odrůda, ale musí být plně vyzrálá. Má trochu řidší dužninu a rychleji měkne. Ale chce tu vyzrálost zachytit. Je tu jen malý časový prostor mezi plně zralým plodem a jeho opadem. Na rozdíl třeba od Hanity, kterou když trochu podtrhnu nebo naopak nechám přezrát, tak chuťově bude sále plus mínus dobrá. Č. rodná je jiná - tady se i za mírné podtržení platí pouze půměrnou chutí a někdy i plody, které při průběžné sklizni "zůstanou v ruce" nemusí být plně vyzrálé, což se opět projeví i chuťově.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 60.65 (?), 14.9.2013 20:40

Tak to sú naozaj cenné postrehy, pane Mikeši. Dosť ma zarmútili negatívne ohlasy na "obršvestku" Hagantu. A čo takto septembrová tolerantná veľkoplodá Tophit? Má moc kyselín či málo cukrov? Je chutná, aromatická? Dá sa porovnať s Hagantou či Čačanskou rodnou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.35 (?), 14.9.2013 14:32

Haganta nie je žiadny chuťový zázrak, jedol som ju pred dvoma rokmi, jediné plus vidím v tom že je pomerne veľká a dobre odlučiteľná od kostky ale ja by som ju určite nezasadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jindra KV 500 - (3) - 74.138 (?), 14.9.2013 21:32
Nikdo z vas nezminuje Record. Je tak vsedni, nezajimavy, nebo jeste nikdo nemel sanci jej ochutnat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 14.9.2013 23:11

Haganta se stala pro pana Miloše zhmotnělým černým koněm, tak uvidíme zda se ji zastane.Před dvěma roky jsem ji sklidil až v řijnu, a nebylo poznat ze tří plodů její vlastnosti, možná se to letos u mě povede.Rekord bude asi blůma .Blůmy nemám.

Nesouhlasím s tvrzením,že by podtržením plodů se Čačanská Rodná  "odvděčila" průměrnou chutí, a pak později údajné řídší dužinou.I když ještě nenadešel její čas,tak se jíst dá,hlavně pro ty,kterým nevadí že plody nejsou zcela měké,jsou ještě docela tuhé.Je nyní u mě chutnější,než Toptaste,který je už zralý,a sladký.U mě nyní Čačanská rodná vykazuje ještě nedostatečné dozrálý materiál, ale to neznamená, že by ještě nebyla k jídlu.Nyní nabízí dužinu tuhou,ale harmonickou.Chuť plodů je sladce kyselkavá, ta se bude postupně měnit.Nejduležitější nyní jsou pro mě zajimavé tony nastupujicího švestkově kořenitého aromatu.Čačanská rodná má více vlastností jako švestka,a ty jsou v čase později trvanlivější, nemění tak rychle jako pološvestky,a slívy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.120 (?), 15.9.2013 15:59

Ta řidší dužnina je patrná po úplném vyzrání a změknutí plodu. Tuhost je určitě menší oproti Hanitě. Nyní Č. rodnou zhruba ob den sklízím současě s nějakým zřejmě místním klonem domácí švestky, která má dužninu i po plném vyzrání hutnou, tuhou, masitou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.9.2013 9:02

Record ještě nemám zralý. plody jsou ještě tvrdé, tvarem podobné pološvestce či slívě. Chuiť nedozrálých plodů zatím nic moc. 
   Co se týče letošní Haganty, ostudu určitě nedělá. Plody jsou ještě větší než jindy, chuť sice není nejsladší, ale uspokojí. Trochu hůř drží na stromě a padá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.140 (?), 16.9.2013 20:19

Co se týče obsahu cukrů, tak nejlíp je na tom dle mne Toptaste, ale tam stačí zhruba 3 švestky a mám dost, chybí kyselinka. Gabrovská nebo Domácí jsou vyvážené, harmonické. Na Hagantu jsem zvědav, trošku jsem na ní sázel, ale vidím od přispěvatelů, že asi nic moc. Tophit je průměrný, u něj je atraktivní velikost, pevnost dužniny, ale chuť nic moc, chce hodně do tepla. Podobně President, ten je letos slabě nadprůměrný chuťově, ale celkově nic moc, hnije a strom rád namrzne.david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika