Toptaste



host - 81.144 (?)
29.4.2020 22:05

U Toptaste je přeplození spíš na škodu, ptotože jeho síla se neukrývá v množství plodů, ale ve vlastnostech této odrůdy. Při přeplození obzvláště v suchých letech začne předčasně dozrávat a nedosáhne požadovanou kvalitu. Proto je lepší sklidit ze stromu jeden košík než třeba tři. Ten jeden totiž vydá kvalitou za ty tři... Je to znát jak na přímém konzumu, tak i na povidlech...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
                     
host - 255.226 (?), 29.4.2020 20:45
Dobry vecer. Mal som obavy o slivky tento rok kvoli mrazom ale stromy to prekonali. A vysledok na 6 rocnych stromoch je neskutocna nasada plodov. Vlani mi urodu znicila piliarka. Tento rok som uz striekal proti piliarke. Nenecham to na nahodu a verim ze na jesen napisem ako to dopadlo. V dobrom ostatne odrody nenadchli hlavne Haganta je sklamanie. Mam ich tri a asi len zaberaju miesto. Este uvidim 2 mozno 3 roky co dalej. Ale Bystricka druhy rok po vysadbe prve plody pekny a zdravy stromcek. Tak nech sa dari
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 29.4.2020 22:05

U Toptaste je přeplození spíš na škodu, ptotože jeho síla se neukrývá v množství plodů, ale ve vlastnostech této odrůdy. Při přeplození obzvláště v suchých letech začne předčasně dozrávat a nedosáhne požadovanou kvalitu. Proto je lepší sklidit ze stromu jeden košík než třeba tři. Ten jeden totiž vydá kvalitou za ty tři... Je to znát jak na přímém konzumu, tak i na povidlech...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.197 (?), 1.5.2020 13:08
Uvidim po case ako bude strom s plodmi vyzerat a vykonam prebierku plodov
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.50 (?), 15.11.2020 7:47

Moje první zkušenost s Toptaste:
Lokalita JV Morava.
Protože letošní taťkovy Durancie vypadaly mizerně (monilie), tak jsem hledal náhradu do beček.
Našel jsem inzerát nabízející kvalitní švestky samosběrem.

Byl to sad kousek za vesnicí. Rovina, vedle byly meruňkové sady.
Tento švestkový měl několik desítek stromů, všechny obsypané.
Posbíral jsem si jeden strom - byly na něm přezrálé, zralé i nedozrálé plody současně.
Celkem 135 kilo. Ty zralé a přezrálé jsem nasypal hned, ty nedozrálé jak měkly,
tak jsem je rozšklébil a hodil do kvasu. Od pecky šly trochu hůř, ale šly. Pecky byly
ostré a pořezal sem si oba palce.

Téměř žádné nebyly prasklé (jen ty přezrálé po otřepání) a monilii jsem viděl jen na několika málo plodech.

Já nejsem žádný trnko-žrout, radši je mám tekuté, ale docela mě chutnaly.
Připoměly mi chuť kterou jsem znal z dětství, když jsem pobýval u stařenky.
Dovezl jsem na ochutnání taťkovi a taky mu chutaly.
Jeden strom by si chtěl zasadit na doplnění těch Durancií.

Podle slov majitele sadu je to odrůda Toptaste.

Mrzí mě že jsem vyfotil jen strom a né plody.Viz foto.

Takže potvrzuju to co píše pan Petr z Pardubic.

Co se týče kvality gořalky zatím nemůžu sloužit, teprve povezu na vypálení.

toptaste
toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.50 (?), 15.11.2020 8:04

Ještě jedna fotka stromu.

toptaste
toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 15.11.2020 13:28

Přiznám se, že si vůbec nedokážu vybavit, kam mně letos zmizely Toptasty. Na větším stromě nebylo prakticky nic a na druhém jen pár plodů. Jedině snad, že by na jaře promrzly květní pupeny. Na to kolik bylo jinde švestek, byl pro mě pro mě spíše horší rok. Třeba z Topfive jsem neochutnal ani jeden plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 15.9.2021 8:54

Co se týče chuti Toptaste, tak to jistě není žádná "jalovina", ale naopak silná, plná švestková chuť. Dáte si pár plodů a máte dost. Málokdy hrozí, že utrhnete málo vyzrálý "jalový" plod, což je určitě přednost. Někdy, jako například letos dužnina nejde dobře od pecky, ale chuť je standartní, většinou nikdy neochuzená o cukry a přitom nikoliv fádně sladká. To férově uznávám. Plody jsou i dosti velké, vzhledné a odolnější proti moniliové hnilobě. Platí to stále stejně a až budu dělat místo pro různé typy Domácích švestek, měl bych si to uvědomit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 15.9.2022 20:47

Éra Toptaste u mě pravděpodobně skončila. 

Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.222 (?), 15.9.2022 21:18

Proč nejste spokojen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 16.9.2022 10:52

Znáte film Dědictví aneb K... hošigutentag, jak tam říká Jozef Kroner "Však je to sladké jak "h... z nutrie"? Tak proto. Navíc kyselé v těstě. Paradoxně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  21,  22,  23,  24,  25   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika