Toptaste



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
29.7.2018 8:47

Myslím, že Toptaste má dost času. Předčasně modrá, ostatně letos mi zmodral už i Stanley a Gabrovská, které normálně modraly v druhé polovině srpna, tak uvidíme.

Opadané plody Toptaste u mě jsou jen ty nemocné. Bohužel i Toptaste u mě má plody napadené monilií přes v pomologiích udávanou odolnost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
               
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 3.8.2018 10:54

Mne Toptaste drží na strome aj po dozretí a padá len minimálne. Napr. taká Hanita padá oveľa viac.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 29.7.2018 8:47

Myslím, že Toptaste má dost času. Předčasně modrá, ostatně letos mi zmodral už i Stanley a Gabrovská, které normálně modraly v druhé polovině srpna, tak uvidíme.

Opadané plody Toptaste u mě jsou jen ty nemocné. Bohužel i Toptaste u mě má plody napadené monilií přes v pomologiích udávanou odolnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.250 (?), 29.7.2018 11:17

Něco k tématu. Už jsem zlikvidoval Stanley a poté Jojo a naděje u Toptaste a Valjevky je také bez velké perspektivy. Ukázka z dnešního dne.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 137.210 (?), 29.7.2018 12:19

Daník- ono také hodně záleží na stáří stromků(předpokládám že se ve Vašem případě jedná o první úrodu).Mám odpozorováno jak stromy přichází do plné plodnosti tak Toptasty zrajou čím dál tím dřív (nepočítám letošní rok plný extrému.První dvě slabší úrody, plody dozrály až začátkem října, potom se zrání posunulo na polovinu září a v posledních dvou letech dozrály okolo 20.8.Popis této odrůdy je jedná velká lež.Slabý růst -tady roste nejbujněji ze všech.Odolná k chorobám-tady trpí vším možným (bakterie Pseudomonas, Xanthomonas,Moniliana laxa) a letos i Moniliana fructigena, plody hnijí od stopky.Pět stromů této odrůdy mi už odešlo na uvedené choroby a poslednímu taky moc šancí nedávám, přežívá je díky četnější chemizaci.Plody na fotkách jsou plně vyzrále posbíráné ze země.Jiří FM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 29.7.2018 12:29

Zapoměl jsem se přihlásit, tady jsu ty obrázky.Do 10 dnů budou zralé i různe klony Domácích, do tří týdnu i Durancie, modrat začínají i Haroma a Presenta.

Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Domácí velkoplodá
Domácí velkoplodá
Durancie
Durancie
Bystrická zlatá(Besztercei feher szilva)
Bystrická zlatá(Besztercei feher szilva)
Čerčinská
Čerčinská
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.124 (?), 29.7.2018 17:38

Tak to tu vyzerá na nejakú AntiToptaste kampaň. Ja mám 4 stromy asi 8 ročné a zatiaľ veľká spokojnosť. Okrem postreku na Piliarku sú bez chémie. Vedľa stojace Hanity (5 stromov) niekedy chití dierkovitosť listov, no Toptaste zatiaľ vždy zdravé. A tá chuť. Spolu s Hanitou by som ich bral ešte viac. Je pravda že sú na južnom dobre prevetrávanom svahu. V mladosti sa treba popasovať s 1,5 m aj 2 m prírastkami, ale aspoň strom rýchlejšie narastie, mne to vyhovovalo. Po vstupe do plodnosti sa rast ukočíruje.

K tej šárke: nikto nikdy nepísal že toptaste je rezistent. Vo všetkých popisoch je uvedené, že dokáže rodiť zdravé plody aj po infekciii šárkou. 

Trochu mi to tu pripadá ako československý zvyk sedieť na pive a na všetko len frfľať a nadávať.   Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.250 (?), 29.7.2018 18:08

Vyhodnocuji chování švestek více odrůd (od roku 1984, počátek šarky) a mám k tomu obrazovou dokumentaci tak 300 fotek. Byla u mne rostlino lékářská komise a situace je čím dál horší. Ukázka jedného z mnoha stromků Toptaste zakoupeného na Slovensku (Plantex Veselé) jak jej ničí choroba.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.250 (?), 29.7.2018 18:12

Ještě jiné foto toho stejného stromku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 29.7.2018 18:36

Nikdo tady nefrflá ani nenadává, pouze jsem objektivně zhodnotil 10-ti letou zkušenost s Toptaste a nějak to nedopadlo.Z šesti stromů přežil jediný, Ronimu a Láďovi 238 odešly celé sady této povedené odrůdy.Takže považuju za svou "občanskou povinnost"wink upozornit další zájemce o tuto odrůdu, kteří uvěřili lživé reklamě.O šarce jsem se nezmiňoval, ale když už jsme u toho tak ta tolerance není taky žádná výhra, stromy s viditelným napadením jsou virem PPV stresovány úplně stejně jako ty netolerantní, plody nemají ty "difůzní"skvrny na plodech, cukry a aroma ztrácejí prokazatelně taky.Takže "babo raď".cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.16 (?), 30.7.2018 9:09
Nemusí jít o lživou reklamu. Prostě někde se odrůdě daří líp, jinde hůř. Taky projevy onemocnění PPV u tolerantních odrůd se liší - podle lokality, doby od infekce, zdravotního stavu stromu, charakteru sezóny, atd. Každopádně informace o vlastní zkušenosti s odrůdou jsou cenné, dokonce nenahraditelné. Údaje v literatuře bývají obvykle opsané, s praxí v tuzemsku mají pramálo společného.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika