Toptaste



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
28.7.2018 19:49

Letošní nevhodné počasí se podepsalo nejen na předčasném dozrávání plodů slivoní, ale i na cukernatosti a mizerné chuti.Toptaste niktrerak nevybočuje z řady, plody jsou střední velikosti, šťavnaté s trávovou příchutí, jdou dobře od pecky, cukernatost taky nic moc, pouhých 16 Brix.Špatný rok pro švestky, když nemůžou povisetsad.

Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
   
host - 64.146 (?), 6.6.2018 17:32

chtěl bych se zeptat jak je na tom toptaste ohledně šárky. Jestli máte někdo stromy napadené..já jsem zjistil na svých třech stromech příznaky na listech..nevim, připadá mi to jako šárka, ale dost mě to překvapuje zrovna u toptaste, kde jsem čekal větší odolnost..přikládam foto..co myslíte???


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.74 (?), 6.6.2018 18:19

Ak by to aj bola sarka su to dost slabe priznaky.Pokial by maximalne toto malo byt na vsetkych odrodach sliviek tak parada.A kto vie co to vlastne je nemusi to byt ani sarka..Kolko rokov stare stromy Toptaste mate?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.234 (?), 6.6.2018 18:41

Ja mám Toptaste aj Katinku, 4 -ročné stromy. Minulý rok bez príznakov, tento rok u oboch jasná šárka. Veľmi sa tomu nedivím, okolo u susedov je veľa šarkových stromov, aj u mňa som si ešte jeden šarkový Stanley nechal, plánoval som ho zlikvidovať, keď tieto nové stromy začnú viac plodiť. Všetko náradie som si dezinfikoval niekoľkominútovým ponorením v technickom liehu medzi každým stromom, na šarkové stromy používam separátne nástroje. Nepoužívam ale tvrdú chémiu, proti voškám bojujem len lepovými pásmi, Neem Azalom, Prev-B2 a pod. Teraz mám stromy čisté, ale napr. pred mesiacom tam bolo vošiek dosť, lebo som to neustriehol (3 týždne som bol mimo záhrady). Tak som sa už nejako zmieril s tým, že pri tomto prístupe k likvidácii vošiek je len tázkou času, kedy šárka príde. Nehovoriac o tom, že mám dojem, že mravce vošky priživujú aj na koreňovej sústave stromu, kde ich sotva spozorujem a zlikvidujem. 

Toptaste ani Katinka nie je voči infekcii šárkou rezistentná, ani nejako špeciálne odolná. Sú len tolerantné, teda infekcia šárkou nemá priamy vplyv na plody. Na druhú stranu, väčšina vírusových ochorení spôsobuje zníženie vitality infikovaného stromu, čo sa na úrode nepriamo prejaví. Ja sa snažím udržať mladé stromy čo najdlhšie neinfikované, keď sú väčšie, tá infekcia nenarobí toľko škody. To je asi tak ako u ľudí - ťažké infekcie a choroby môžu spôsobiť poruchy vo vývoji dieťaťa, na dospelom človeku často zanechajú len minimálne následky.

Trnavsko 145 mnm 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.179 (?), 6.6.2018 19:58

Já mám dva pětileté a jeden sedmiletý toptaste a tyto příznaky jsou na všech..tim mě toptaste dost zklamal..dále mám např. Stanley, valvejka, jojo kde Šárka není. Napadenou mám gabrovskou na listech evidentně ale u té me to nepřekvapuje... uvidím jak se to bude projevovat dále ale už teď pozoruji na sedmiletém stromku špatnou kondici, letos šel velmi málo do kvetu..to jiné stromky byly jak nevěsty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 28.7.2018 19:49

Letošní nevhodné počasí se podepsalo nejen na předčasném dozrávání plodů slivoní, ale i na cukernatosti a mizerné chuti.Toptaste niktrerak nevybočuje z řady, plody jsou střední velikosti, šťavnaté s trávovou příchutí, jdou dobře od pecky, cukernatost taky nic moc, pouhých 16 Brix.Špatný rok pro švestky, když nemůžou povisetsad.

Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 105.234 (?), 28.7.2018 21:10

Veď času na dozretie, nabratie cukru má ešte dosť. Dobrou vlastnosťou tejto odrody je, že dobre drží aj zrelé plody na strome, ktoré ďalej naberajú cukor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 28.7.2018 22:29

Právě že nedrží, opadané plody už cukry tak nějak nepoberouwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 182.155 (?), 29.7.2018 0:02
Zaplat pán bůh za domácí kadlatku, je jich hodně, letos, sou brzo, suchem sice propadávajou, ale chuť už majou. A až budou, bude to zase chutka nepřekonatelná. Já už můžu teďka a sběr zas bude nějaké měsíc dva. Šarku a zlé pryč, už je to teda 70-ti leté strom, ale nové zatím hlidam také. __ Kryštof z Brna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 31.5.2020 14:46

Pilířem každé švestkové sezóny je Toptaste a Stanley. V úrodnosti i kvalitě plodů. Zvláště Stanley je v úrodnosti obdivuhodný.

Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 1.6.2020 19:39

Náramná odrůda tenhle "Toptást".

Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika