Toptaste



host - 125.240 (?)
3.9.2014 7:20

Dobrý den, Toptasty ani v letošním mokrém a bezslunečním létě nezklamaly. Zatím co ostatní odrůdy vydatně hnijí na stromech, nebo shnily, např. Gabrovská, Hamanova, Durancie a Domácí, Toptast s menšími ztrátami nezklamal. Cukernatost není tak vysoká, přibližně 20-24% Brix ale na chuti to vůbec neubere. Naopak není tak protivně sladký jako jiných slunných létech. Velmi u této odrůdy oceňuji pravidelnou plodnost a odolnost proti monilii a šarce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Tryska - (6) - 156.31 (?), 24.8.2014 23:49

S tou monili nesouhlasím, letos mi odešly dva -  6leté toptasty. S monilie jsem rozčarovaný zdá se mi že dřevo je náchylnější na tuto infekci.plody docela v poho. tak nevím jestli je mám podsadit znova nebo pokračovat ve výsadbě durancií. Co se chuti týče jsou srovnatelné s hanitou, akorát hanita mi končí a toptasty teprve pomalu začínají. To byl také záměr aby mi to nepadalo všechno naráz viz. foto host téma jojo.,kde jsou fota hagant, valjevek,jojo, toptasty ještě mi tam chybí najbolja a lepotica je už v bečce. takže smrt monili a zdravím z UH.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.48 (?), 26.8.2014 10:46

Ako je to s moníliou dreva a plodov u Hanity u vás pán Tryska? Ktorá odroda sa vám zdá náchylnejšia na túto chorobu Toptaste alebo Hanita? Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 26.8.2014 22:52

Zdá se, že jediným problémem u Toptaste bude horší odlučitelnost pecky od dužniny. Většinou dužnina ulpívá ve spodní části pecky na jedné či druhé straně.  Přesto je odlučitelnost nesrovnatelně lepší než v minulých letech. Značně dokonale harmonická, sladce navinulá chuť překvapila nejvíce. Vyrovnanost této "power" chuti je také nebývale vysoká a to u drtivé většiny plodů. Jeden je jako druhý. Žádná "jalovost" v důsledku vysoké úrody se nekoná. Velikostní vyrovnanost je také vysoká. I u plodů pod 40 gramů je chuť většinou standartní. Plody jsou i stále velmi pevné. Dalo by se říci, že Toptaste v období své zralosti překonává svoji kvalitou některé odrůdy. U mě prozatím obstojí v konkurenci jen Hanita a Gabrovská a to jiným výrazným typem chuti. Myslím, že na podobnou odrůdu jako je TOPTASTE (Valor x Domácí švestka) jsme dlouho čekali. 

Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.157 (?), 27.8.2014 8:22

Pán Petr zaujíma ma či bola u Topfive ktorú ste veľmi dobre hodnotil odlučitelnosť pecky od dužiny lepšia ako je to u Toptaste? Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tryska - (6) - 209.11 (?), 27.8.2014 23:27

jednoznacne toptaste, staci nevhodne'nebo nenabrousene nuzky a drevo okamzite vykazuje znamky rakoviny.plody hanity a toptaste jsou srovnatelne nachylne, ale je to v normalu zadny extrem. problem s hanitou mam co/se tyce tvarovani koruny.otevrit ji je velky problem neustale vyrazi vlky, ci zidaky, zkratka metly a vypadaji jak topoly. a co se tyka monilie plodu nejhorsi jojo rodi bajecne, ale bez postriku vse zhnije.zatim spokojenost s hagantou a valjevku a hojne vysazuji durancie to jsou stalice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 27.8.2014 23:55

Podľa mojich skúseností je ohľadne odolnosti voči hnitiu plodov na tom lepšie Toptaste.Na Hanite sa koruna roztvorí pod úrodou sama, ale je dôležité zapestovať správny odklon všetkých kostrových konárov v základe aby sa pri ohnutí nevylomili.S Jojom máte pravdu, je veľmi náchylné na obidva druhy monílie.Mám ho však pri dome, takže stačí pri prechádzke záhradou častejšie skontrolovať a odstrániť napadnuté plody, a aj bez striekania mám väčšinu úrody zdravú.Dobre vyzreté Jojo nemá chybu, a je veľmi kvalitné, len si treba dlhšie počkať.   Stano 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tryska - (6) - 209.11 (?), 28.8.2014 23:39

radsi jsem to jojo jeste dnes strikl teldorem, protrhavani pri obhlidce se zacinalo zvrhavat v hojne hniti.toptaste zatim dozrava pekne zustalo mi jeste 5 stromku, tak uvidime za rok.hanita ma opravdu hodne krehke drevo, hned praska.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.8.2014 21:02

Zdá se, že ta pravá sklizňová zralost u Toptaste již pominula. Plody se na stromě nekazí, pevnost je o trochu nižší, odlučitelnost je stále slušná, cukernatost se výrazně nezvyšuje, ovšem chuť ztrácí na síle, už to nemá ten říz.

Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 2.9.2014 15:17

Zdravím všechny příznivce Toptaste. Dobrý den, vážení přátelé. Nenechme se odradit drobnými nedostatky a soustřeďme se i nadále na sledování této výborné odrůdy. Jak vidíte na fotkách, tak část úrody vlivem většího množství srážek popraskala. Nevadí. Dužnina více zežloutla, nepatrně změkla, ovšem chuť se nyní proměnila na sladší, přitom ale u některých velkých plodů s patrnou nasládlou chutí Domácí švestky. To znamená, že výrazná a plná chuť má své pokračování, i když s menším množstvím kyselin, přesto stále zůstává lahodná. Odlučitelnost je variabilní. Někde zcela vyhovující, někde vyhovuje poněkud méně. Přeji všem co nejlepší chuťové prožitky s odrůdou TOPTASTE.

Toptaste
Toptaste
Toptaste
Toptaste
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 3.9.2014 7:20

Dobrý den, Toptasty ani v letošním mokrém a bezslunečním létě nezklamaly. Zatím co ostatní odrůdy vydatně hnijí na stromech, nebo shnily, např. Gabrovská, Hamanova, Durancie a Domácí, Toptast s menšími ztrátami nezklamal. Cukernatost není tak vysoká, přibližně 20-24% Brix ale na chuti to vůbec neubere. Naopak není tak protivně sladký jako jiných slunných létech. Velmi u této odrůdy oceňuji pravidelnou plodnost a odolnost proti monilii a šarce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika