Topking



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?) 
10.8.2012 14:55, zobrazeno: 52103x

Chtěl bych se zeptat na tuto odrůdu švestky. Zda tuto někdo pěstuje, jaké má sní zkušenosti a veškeré infromace. Děkuji O. Bakeš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 183.140 (?), 10.8.2012 15:52

Zdravím,

považuji ji za vcelku dobrou (asi)pološvestku, z německých soret jedna z lepších. Plodí velice dobře, možná příliš, mám ji na St Julien a na Joju, jež jsem s ní dávno přerouboval. Chuť je velmi dobrá, dužnina pevná, zelenožlutá, sladká. Zatím je pěkně vybarvená, ale ještě tvrdá, počítám že kolem 20. by mohla už být dobrá. Spolu s Čač. rodnou a gabrovskou ji považuji za vcelku dobré adepty švestek ke švestce Domácí, i když ta je přece jen kvalitativně o stupeň výše. Šarku jsem zatím nepozoroval, počítám že tam bude střední stupeň tolerance. david


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 10.8.2012 19:59

Ano s tim souhlasim.Top king, Top hit, Jojo,Hagenta, a jine moderni slivoně jsou licenčnimi německymi odrudami s potlačenym vyskytem šarky(nikdy se neda u ničeho plně vyloučit).Je škoda, že po roce 1990 v ČR se vytraci česke šlechtitelstvi a přesouvame se spiše do pozice udržovatelu.- Ale je faktem, že tento povzdech neni určen k běžnym zahradkařum, kteři jsou masirovani komerci. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.140 (?), 10.8.2012 21:06

No, musím potvrdit, že s těmito německými odrůdami je to hlavně otázka licencí, protože že by byly některé skutečně tak kvalitní, nesouhlasím. Šarku řada z nich samozřejmě projevuje vcelku učebnicově (Tophit, Katinka, Tegera,Tipala).Snad to s tím šlechtěním nebude tak hrozné, i když je dneska již běžné, že kvalitní odrůdy našich šlechtitelů jsou prodány ven a tuzemský školkař se k nim ani nedostane (anebo za těžké peníze). d

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 9.9.2012 21:20

Rád bych věděl, jak se potlačuje výskyt šarky např. u odrudy Haganta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 11.8.2012 14:27

Chtěl bych se zeptat, kdy je tato v plné zralosti a zda pak dužnina o trošku změkne. Dále zda je tato švestka cizosprašná, jaké jsou možné opylovače a   jak je to s celkovým růstem.  Děkuji za odpověď. O. Bakeš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.8.2012 17:45

Ahoj Davide. Je fajn číst zase po čase Tvoje příspěvky o nových odrůdách peckovin. Na plody Topkingu a Topgigantu si budu muset ještě počkat, ale snad už příští rok něco ukáží. Tvoje zpráva je pozitivní, protože tyto "Top" odrůdy zatím mnoho neukázaly. Obrovským a největším zklamáním je pro mě zatím ze známých důvodů Toptaste. Pokud bude Topking dobře doplňovat odrůdy o kterých jsi psal, tak budeme spokojeni. Chtěl jsem nafotit nějaké plody švestek, hlavně pro porovnání tvaru plodů odrůdy Topper(?) a Valjevku, ale všiml jsem si, že jsou tvarově úplně stejné a ještě k tomu se k nim přidaly prakticky naprosto tvarově stejné plody Joja, takže jsem to nakonec vypustil. Vypadá to, že Topper by mohla být opravdu Valjevka. Tvar plodu u Valjevky a Joja (hruškovitý tvar, nebo spíše charakteristické zůžení směrem ke stopce plodu) jsou podobné zřejmě proto, že jedním z rodičů je odrůda Stanley a je jim tvarově také dost podobná. Chybí mi pro dobré porovnání větší plodnost zatím malých stromků Valjevek. U té největší, asi mylně považované za Topper (podle visačky) je při menším počtu plodů chuť celkem příjemně aromaticky švestková a dalo by se dobře usoudit, že křížením odrůd Agenská a Stanley lze takové chuti opravdu u Valjevky dosáhnout. Mám vždycky nutkání plody na stromě nechat co nejdéle, pro dosažení ještě silnějšího aromatu, ale chuť je stále stejná a k žádnému posunu už nedojde. A to i přes to, že se jedná pomologicky o pravou švestku. Stejně tak k žádnému posunu nedocházelo ani u pravé švestky Vlaška (té mojí) a nedochází k němu ani u pravé švestky Toptaste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.140 (?), 12.8.2012 22:26

Zdravím,

Petře, bohužel tě asi opět trochu zklamu. Valjevku mám již několik let, letos obsypaná že se úplně zohýbala, plod podobný jak říkáš na Jojo popř. Stanley, ale chuťově nevím, myslím že např. rodná je opravdu lepší. Jak píšeš, k posunu k výrazně lepší chuti během dozrání nedoje, zdá se mi, že spíš rozbředne a zfádní. Vlaška mě velice zklamala už dříve, ale mám za to, že se dnes množí její horší klon, klonovala podobně jako domácí. Topgigant nemám, resp. je malý, ale po zkušenostech s nafouklou reklamou některých našich školkařů nic světového nečekám. Ať to pěkně roste:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.8.2012 12:23

Před lety jsem u velkopěstitele viděl obsypané Valjevky. Každá asi dvacátá byla větší a kupodivu velmi dobrá. Jinak, jak říkal velkopěstitel, kvůli mdlé chuti většiny plodů, nešly ani do prodeje. A komu by se taky chtělo tolik stromů před tím protrhávat. To je velmi nepěkná vlastnost Valjevky. Moje Valjevka koupená jako Topper má tu samou vlastnost. Pokud je plodů méně a jsou větší, je chuť ucházející, dalo by se říct - velmi dobrá. Pokud přeplodí, plody nejsou k jídlu. A co se týče Vlašky, tak to vypadá, že pravou chuť královny švestek už asi nikdy nepoznáme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 9.9.2012 21:53

Přeroubované JOJO,... zajímavé! Máte představu, jak bude stromek reagovat dojde-li k nákaze nově naštěpované odrůdy virem šarky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika